Anahtar düğmesi ~ Button

Başlatan coco, 22 Mayıs 2014, 17:42:09

coco

Basit açma kapama anahtar düğmesini kullanarak BUTON ile çalışan bir sistemi nasıl açıp kapatırız?
Tercihim
Pic veya başka microdenetleyici olmadan yapmak.

coco

-Aradığım bu şekilde değil.
*Ben hazır butonlanla dokunmatik çalışan sistemi, anahtar düğmesi ile çalıştırmak istiyorum.

Andromeda

Anahtarı kapatıp sonra açarsınız, yani eliniz yay görevi görür.
olmaz derseniz vavien anahtar ile olabilir, her pozisyon değişikliğinde sağ ve sol kontak uçları ilgili noktaya kumanda verir.
niye böyle birşey yapmak istiyorsunuz ki?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Salih

Vavien anahtar + mono stable devre. Vavien orta ucuna diyelim besleme + ucunu, vavien kenar uçlarını birleştirip Mono stable devrenin
girişine bağlacaksın. Mono stable in Devrenin çıkışını da kumanda edilen yerin girişine bağlayacaksın.
Anahtar her konum değiştirdiğinde butona basılmış gibi davranacak.

coco

Malesef Vavien anahtar  kullanamıyorum.Başka bir çözüm transistör veya entegre türü bağlantı.......
Birde Çıkışı Dokunmatik sistemlerde olduğu gibi bas bırak yani tetik şeklinde olucak.

Salih

Alıntı yapılan: coco - 23 Mayıs 2014, 12:34:46
Malesef Vavien anahtar  kullanamıyorum.Başka bir çözüm transistör veya entegre türü bağlantı.......
Birde Çıkışı Dokunmatik sistemlerde olduğu gibi bas bırak yani tetik şeklinde olucak.

O zaman normal anahtar + mono stable. Bu durumda sadece anahtarın kapama yaptığı durumda kumanda edersin.
Mono stable devreyi tansistör veya entegre ile yapabilirsin. Net'i araştır. Çok devre var.

coco

Bende Netde bulamadığım için, forumdaki bilgili arkadaşlara sorma ihtiyacı duydum.

Salih

z

Soruyu tam anlayalim.

Bir devre var. Bunun girisinde buton var.

Butona basinca lamba yaniyor. Bir daha basarsak sonuyor.

Sen bu butonu sokup yerine switch koyacaksin. Switchi on yapinca lamba yanacak. Switchi off yapinca lamba sonecek.

Problem bu mu?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

coco

z

Burada S yerine buton da baglasan switch de baglasan ayni ise yarar.

Switchi on yaptiginda cikisda 1 olur bir sure sonra 0 olur.

Switchi off yaparsan cikis gene 1 olur bir sure sonra off olur.

Buton baglarsan butonu basili tuttugunda cikis 1 olur bir sure sonra 0 olur.

Butondan parmagini cekersen cikis 1 olur bir sure sonra 0 olur.

Bir sure dedigim gecikmeyi ayarlamak icin 100nF in degeri ile oynayabilirsin. uzun pals istiyorsan 1 uF yapabilirsin.

XOR kapisi olarak CMOS ciplerden sec. (CD40XX serisinden)

coco

sağol.CD40XX çıkışına role mi süreceğiz?
CD40XX tam olarak parça numarası nedir?

z

CD4070

Cikisa tek transistorle role surucu eklemen gerekiyor. Buton girislii devren nasil bir sey bilmek lazim. Belki de dogrudan cikis ucumuz, buton girisli devrenin buton ucuna baglanabilir.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_4000_series_integrated_circuits