laptop sogutucusu :(

Başlatan murat0601, 23 Mayıs 2014, 14:09:53

murat0601

usb hub kullanıyorm  usb hub un harici besleme girişi var ancak harici beslemeye voltaj verdigim an laptop kendini kapatıyor.

sürekli usb leri kullandıgımdan usb girişleri bozlmasın diye aldm usb hub  4 portlu

ancak yazıcı sogutucu vs baglayınca bilgisayar kendini kapatıyor.
ayrıca sogutucuya 5.7v 1A adaptörle kullanmayı denedim 10-15 dk çalıştı adaptör yandı.

acaba bu usb hubun içini açsam bilgisayardan gelen +,- uçları çıkarıp oraya ben harici beslesem acaba sorun çıkarmı

elektronik bilgim var biraz acaba neler yapılabilir usb hub beslemek için   

mistek

Aşırı akımdan dolayı USB çıkışını kapatması beklenir ama bilgisayarın kendini kapatması enterasan geldi.

Soğutucunuzun özelliklerine bakın ne kadar akım çektiğini bilirseniz ona göre besleme verirsiniz. USB hublar genelde 500mA akıma izin veriyor sizdekininde araştırmasını yapın.

Problem çıkaran Laptop soğutucu mu yoksa USB hub mı?

Soğutucu ise soğutucuyu harici kaynaktan besleyin bilgisayar ile bi bağlantınız yok.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

murat0601

SOGUTUCU İKİ FANLI  FANLARIN ÜZERİNDE 5V 200W YAZIYOR
SANIYORM BİLGİSAYRIN KENDİNİ KAPATMASI NORMAL BİLGİSAYAR YENİ ALDM GALİBA BUNDA KORUMA USB PORTLARI YANMASIN DİYE TAMAMEN BİLGİSAYARI KAPATIYOR
SOGUTUCU BESLEMEK İÇİN NE KULLANABİLİRM 12V 35W TRAFO VAR YETERLİMİDİR DC YE ÇEVİRSEM ACABA NE KULLANIP 5V A DÜŞÜREBİLİRM
7805 İLE DENEDİM ÇOK FAZLA ISINIYOPR 7805

Kabil ATICI

Soğutucu üzerinde fırçasız motor üzerindeki pervane , bazı modellerde motor hızını ayarlayan basit bir devre. En fazla gerilim artmasına karşı bir zener gibi birşey.Normalde fazla akım çekmemesi gerekir tek farkla 5V ile beslendiği için yeterli gücü sağlayabilmek için akım çekiyor. Tabii gerilimi artırırsan daha fazla akım çeker. Hatta adaptörü...

Bilgisayar üzerinde USB portu 0.5A akım verebilir. Soğutucu yükte iken hub ile başka bir alet bağlamaya kalkarsan aşırı akım çekiminden aslında USB  üzerindeki güç koruyucunun devreye girip seni uyarması gerekir,ya bilgisayarın üzerinde bu güç koruyucu çipin yok yada devre dışı. BU da aşırı güç çekiminde bilgisayarın kapanmasına neden oluyor olabilir.

Bu durumda en fazla soğutucuyu başka bir güç kaynağı ile besle. Biraz tuzluya kaçsa da bunu trafolu bir adaptör ile besle.
ambar7