uygun güneş enerjisi sistemleri ?

Başlatan speak48, 31 Mayıs 2014, 14:21:47

speak48

uygun güneş enerjisi sistemleri bakıyordum?
150 watt civarı sistem ankara ve istanbulda kaça nerden bulabilirim.
300 watt inverter hazırda var.

Mr_YAMYAM

OSTİM'de bu işi yapan bir firma ile görüşmüştüm.
150W için o zamanlarda almış olduğum fiyat 300$ civarı idi.

speak48

130watt 450lira uygunmu?
birde jell akü varmış
Ankara'da uygun alınabilinecek yerleri bilen biri listeleyebilirmi.
veya tavsiye edeceğiniz marka model

Mr_YAMYAM

Şu aralar güneş enerjisi piyasası ile ilgilenmediğim için fiyatlar hakkında bilgim yok.
Panel içeriği de etkendi sanırım.
Benim dediğim firma 10 yıl kullanım ömrü ile birlikte 5 yıl resmi garanti vermekteydi.
Ne yazkıki firmanın adını hatırlamıyorum.

ewoli

Siz bunu nerede kullanacaksınız (güneş gibi espiri yapmazsınız umarım ) nerede derken hangi il ilçe yani demem o ki orada hiç rüzgar yokmu ? 400 tl ye güneş paneli fazla değil mi sadece güneş paneli ise çok fazla üstelik 150w, rüzgar potansiyeli fazla ise 500 tl ye en kötü 750-1000w elektirik alabilirsiniz. Aradaki farkı siz düşünün. Güneş paneli %15 lik verim için şuan için vasat ötesi ama odaklamalı güneş yada parabolik sistem olsa işte o zaman değer.

not=Eğer 300watt ı geçmesin dersen o zaman maliyetin dahada azalır.
"İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir"

speak48

rüzgar her zaman olmuyor
bize günlük akşam tv ışık için en fazlada ufak buzdolabı ama o şimdi şart değil.

daha önceden araba aküsünde inverter ile besleniyorduk.
çift akü vardı.
akünün bir bitmiş.
aku alacağımıza kökten güneş enerjisine geçelim diyoruz

ankarada bu işi uzuca yapan kaynak yeri denilebilecek yerleri
adress ve telefon bilen varmı

Ateş Erim

Panel için bir de şu firma var: http://www.tera-solar.com
Fiyatları oldukça uygun. Ürün kalitesi de Fena sayılmaz. Bu firmadan aldığım panelleri kullandığım bir tekne şu anda dünya turunda. Bursa'da üretim yapıyorlar. Üretimlerini görmedim ama, muhtemelen malzemeleri yurt dışından (Çin'den?) getirip burada montaj yapıyorlardır. Zaten piyasadaki makul fiyatlı tüm paneller Çin malı. Alman ve Japon malı paneller, Çin mallarının 3-4 katı.
Kolay gelsin
Bu mektup icin hic agac kesmedim. Sadece elektronlari durtukledim.