4x4 tuş takımı örnek kodları varmıdır.

Başlatan Melih1802, 01 Haziran 2014, 14:12:24

selimkoc

Eğer çalıştıysa proje sonucunu eklerseniz biz de istifade ederiz.

Melih1802

Alıntı yapılan: xoom - 01 Haziran 2014, 20:35:41
Tuş Takımı Uygulaması

Bu devreyi çalıştırdım. Daha doğrusu devre çalıştı bende hikmet yok. Amacım PIC CCs C işle bazı uygulamaların nasıl yapıldığını çözebilmekti.

Donanım ile sıkıntım yok. Yalnız işlemciler ve programlamada çok gerideyim.

Destek olan herkese Teşekkür ederim.

Soracağım daha çok şey var. :)

vitruvius

Serdar Çiçek'in CCS C İle PIC Programlama kitabını tavsiye ederim.

Melih1802

Az önce sipariş verdim.

mesaj birleştirme:: 02 Haziran 2014, 15:56:39

Alıntı yapılan: vitruvius - 02 Haziran 2014, 15:46:09
Serdar Çiçek'in CCS C İle PIC Programlama kitabını tavsiye ederim.

Soracağım çok şey var yazınca korktunuz değilmi  :).

Şaka

ErsinErce

hocam daha işin başındayken direk mikroC ye geçin,
kaynak daha fazla ayrıca ilerleme kaydettikçe yazdığınız kodları diğer platformlara aktarmak daha kolay,
CCS içinde kısır döngüye girmeyin

Melih1802

Deme hocam yaaa. Tam programımı buldum derken. :)   Şimdi her iki programada bir göz gezdireyim.

Melih1802

CCS içinde kısır döngü.

Buradaki sıkıntı nedir üstad.

Kabil ATICI

Öncelikle sizden ve size yardımcı olmaya çalışan arkadaşlardan özür dileyerek;
ne istediğinize karar verin,
kararınızı sonuna kadar uygulayın.  Bu arada kararınızın sonuçlarına katlanacak olan sizsiniz. (iyisi ile, kötüsü ile).

Öğrenmeye çalıştığınız programlama dili konusunda kararınızı verdi iseniz, bence sonuna kadar gidin.

Çünkü bırakır da başka bir şeyi öğrenmeye çalışırsanız, iki gün sonra bir başkası gittiğiniz yolun hatalı olduğunu söyler ve başka bir yolu izlemenizi söyler ki, bu işin sonu yoktur.

Elbette ki kararınızı verecek olan sizsiniz! Sonuçlarına katlanacakda!
ambar7

ErsinErce

Üstadlık bir durumum yok hocam ama zamanında biraz kurcalamam sonradan yaşanılan sorunlar vs nedeniyle tecrübe
artı genel olarak gördüğüm noktaları göz önüne alıp konuşursam;

Kısır döngü ifademi şu şekilde açayım,

CCS'nin yazım metodlarını anlayıp uygulamaya başladığınızda normal C yanında sadece CCS ye özgü bir yazım tekniği geliştirebiliyorsunuz.
Register erişimleri, işlem öncesi ve sonrasına olan olaylar biraz kapalı kutu,
istediğinizi farklı yollardan yapabiliyorsunuz ama bu başvurduğunuz farklı yol XC8 veya MikroC'deki yazımın benzeri oluyor.
Bu yazım tekniği ile sadece CCS de yazım yapabildiğinizden diğer platformlara geçerken neredeyse programlama mantığınızı sil baştan ayarlamanız gerekebilir.
(Kısır döngü bu noktada başa dönüyor)

CCS ne kadar ilerlemeye kararlı bilmiyorum ama biraz ölüyor gibi geliyor.
zamanında Proton'a geçip sonradan C'ye geçerken yaşadığım geçiş zorluklarını yaşamazsınız belki
ama başka bir platforma geçerken Pin, Port erişimlerini tekrar kodlama mantığınızda oturtup neredeyse sil baştan başlamanız gerekecektir.

Genelde kodlama yaparken tüm registerlara hakim olabilmek adına her adımı takip etmeye çalışırken CCSde gözden kaçırma ihtimali yüksek oluyor.
(interruptı kapatmak istemediğiniz işlem yaparken standart bir komutla interruptun kapatılması tetiklenebiliyor.)

diğer derleyiciler (Keil, IAR, XC8) neredeyse aynı mantıkla çalışırken CCS farklı bir yoldan gitmeye çalışıyor.
İlk başlayanlar için kolaylıkları mevcut ama işi baştan yanlış öğrenme çok olabiliyor.
Bu yüzden biraz zor yoldan gitmekte olsa genel standartlar ile çalışan bir derleyici ile çalışmanızı öneriyorum.
aslında MikroC bana pek sıcak gelmesede başlangıç için güzel bir nokta (Örnek uygulamaları, dökümantasyonları mevcut ve kolayca anlaşılabilir.)
(sonradan xc8'e aktarmak daha kolay)

tabi karar sizin

Melih1802

Alıntı yapılan: ambar7 - 03 Haziran 2014, 00:38:43
Öncelikle sizden ve size yardımcı olmaya çalışan arkadaşlardan özür dileyerek;
ne istediğinize karar verin,
kararınızı sonuna kadar uygulayın.  Bu arada kararınızın sonuçlarına katlanacak olan sizsiniz. (iyisi ile, kötüsü ile).

Öğrenmeye çalıştığınız programlama dili konusunda kararınızı verdi iseniz, bence sonuna kadar gidin.

Çünkü bırakır da başka bir şeyi öğrenmeye çalışırsanız, iki gün sonra bir başkası gittiğiniz yolun hatalı olduğunu söyler ve başka bir yolu izlemenizi söyler ki, bu işin sonu yoktur.

Elbette ki kararınızı verecek olan sizsiniz! Sonuçlarına katlanacakda!

Şu an tam o safhadayım. :)

Yanlışta olsa doğruda olsa dediğin gibi bir yerden başlayıp kararlıca o dili öğrenmeye başlamalıyım.
Zaten bir şeyler öğrendikçe ufkum genişleyeceği için diğer dillerede bakar bana en uygun olanını seçebilirim.

mesaj birleştirme:: 03 Haziran 2014, 10:08:07

@ErsinErce

Beni tarif eden söz;      "Bilgisi olmayanın fikride olamaz".

Dün CCs C kitabını sipariş ettim. Birşeyler kaptıktan sonra mantığı kavrar diğer dillerede bakarım. CCs C biraz kolay gibi bana kısazanmanda birşeyler yapma imkanı sunacak sanırım.
PLC programladığım için bazı komutları anlamam sorun olmadı.

Recep METE

Arkadaşım CCS C 'yi öğrenmekten vazgeçme.Bence şu anda en iyisidir diyebiliriz.Picproje sitesinde CCS C ileti sayısı şu an itibariyle=18079, micro c iletisi=1235 tane.Budan şunu çıkarabiliriz.Ülkemizde çoğunluk CCS C kullanıyor.Bu yüzden en fazla açık  kaynak kod CCS C de mevcut.Kullanıcısı çok olduğundan soruna en çabuk ve mantıklı cevabı veren kişi çok olur. Ayrıca "c" diline en yakın CCS C 'dir.C dilini öğrenmek  CCS C'yi öğrenmene yetiyor.Bence çok kafanı karıştırmaCCS C'den şaşma derim.İstikbali en iyi olan dildir.Eğer register işlemleri öncesi sonrası... çok merak ediyorsan assembly öğren daha iyi.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

selimkoc

Arkadaşlar sonsuz döngüye girmeyelim. Öncelik C dili deyim ve kurallları olmalı. İkincisi ise donanım. Bundan sonrası teferruat.

Melih1802

Alıntı yapılan: xoom - 01 Haziran 2014, 20:35:41
Tuş Takımı Uygulaması

Bu firmanın yazdığı uygulamalardan elince daha çok örnek var mı. Yandaki açıklama satırları çok iyi oluyor.

xoom

Alıntı YapBu firmanın yazdığı uygulamalardan elince daha çok örnek var mı. Yandaki açıklama satırları çok iyi oluyor.
Buradan İndirebilirsiniz