Malzeme seçimi hakkında.

Başlatan Melih1802, 06 Haziran 2014, 10:12:46

Melih1802

Bir tasarım yaparken kullanmaya aşina olduğum malzemeler varsa öncelikli onları kullanırım.

Bu malzemeler dışında bir malzemeye ihtiyacım olduğunda İnternetin altını üstüne getirmekten başka yol yok.

Örn: Bir proje için bir MCU ya ihtiyacınız olduğunda onca firmanın arasından hangi işlemci sizin için uygundur nasıl buluyorsunuz.

Microchip firmasının böyle bir seçim tablosu var gerçi biraz yetersiz. Bu konuda uyguladığınız yöntem nedir.

Elektroemre

Merhaba,

Farnell ve digikey çok gelişmiş arama ve karşılaştırma imkanı veren siteler.
Bu sitelerden yardım alabilirsiniz hem de fiyatlar konusunda kafanızda bir şeyler canlanır.

Maxim

Melih1802

Alıntı yapılan: Maxim - 06 Haziran 2014, 10:44:28
burayı bilmeyen varmı?
http://www.microchip.com/maps/microcontroller.aspx

Yazmıştım zaten " Microchip firmasının böyle bir seçim tablosu var "....

mesaj birleştirme:: 06 Haziran 2014, 11:31:23

Alıntı yapılan: Elektroemre - 06 Haziran 2014, 10:18:48
Merhaba,

Farnell ve digikey çok gelişmiş arama ve karşılaştırma imkanı veren siteler.
Bu sitelerden yardım alabilirsiniz hem de fiyatlar konusunda kafanızda bir şeyler canlanır.

Bunu kullanıyorum. Fakat bazı ihtiyaçlarıma cevap vermiyorlar. Bekli bir farklı bir yöntem kullanıyordur demiştim.

Elektroemre

Ne gibi ihtiyaçlarınıza cevap veremiyor hocam? Firma, ürün serisi, RAM, ROM, çevrebirim, pin sayısı, fiyat vb gibi bir çok kritere göre sorgulama ve sıralama yapılabiliyor. Bunlar dışında ihtiyacınız nelerdir?

Melih1802

Üstad belki ben mahir kullanamıyorum fakat bulamadıklarım.

Analog giriş adeti, ( bit oranı var ),
Medical, Otomotiv, Sanayi v.b kullanım alanları,
Çektiği akım. Pilli çalışmalarda çok önemli,
Veya bir bağlantı portunun bir den fazla olup olmadığını göremedim.
v.s v.s.

Şimdilik aklıma gelen bunlar. Fakat iş seçmeye gelince seçenekler biraz daha çoğalabiliyor.

Sonuçta bunları seçmek zevkli ( sadece mcu için değildi hatırlatırım o sadece bir örnekti genel malzeme seçimi ) karıştırıken bilmedim yeni ürünleride görebiliyorum.

Fakat süre dar olduğunda geriyor.