Kayan Yazı Parlaklık Sorunu

Başlatan infomaster, 30 Mart 2005, 23:52:51

mustafacan

Clock data vs. bağlantıları nerede acaba ?
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

vatandas30

74164 lerin data ve clockları paralel ve picin bir çıkışına bağlı. burada sadece pano görünüyor. karmaşık olmasın diye böyle çizdim burada.

forsa1975

Maliyeti ne şekilde değiştirir bilemiyorum ama benim tavsiyem 164 ten sonra uln2803 kullan. Satırlar içinde pnp transistor kullanırsan  tekrarlayan 74hc164 ve uln2803 ile hem işçilik azalır hemde daha sade ve şık bir devren olur. Yazın sapıtıyorsa 164 ün ayak bağlantılarını boşta bırakma. Datayı 2,ayaktan girdiysen 1 ayağa  mutlaka + ver boşta kalınca sapıttığını bende yaşadım. Data ve clocku 10 k ile şaseye çek. Birde data clock paralel demişsin. Orada bir yanlışlık olsa gerek. Clock paralel fakat sutun taramada data 13.ayak tan 1k gibi bir dirençle sonraki 164 ün data girişine girmeli. Böylece nokta diğerinde kaymaya devam eder.

vatandas30

uln 2803 7 giriş 7 çıkış değil mi. benim kullandığım matrisler 8x8.74164 ün data ve clock uçları senin dediğin gibi bağlı .orada yanlış yazmışım.  yalnızca 74164 ler arası data bağlantısında ve şase olayında direnç kullanmadım. satırlar için sonradan pnp transistör bağladım ama hiç bir şey değişmedi.

forsa1975

uln2803 8 giriş 8 çıkış. girişlere + verirsen çıkışlardan - alırsın yani 8 tane NPN transistor gibi.

microman

Alıntı yapılan: "vatandas30"sevgili üstadlar.
sütun taramalı klavye kontrollü bir kayan yazı yaptım. (80 sütunlu)
devreyi ilk önce 1 adet 8x8 dot matrixle denedim ... saygılar

benim merak ettiğim şu, herhangi bir kıpraşma olmadan  tek bir işlemci maksimum kaç sutün tarayabilir.
sutün taramasında her seferinde tek bir sutüna data yazdırılıyor ve datayı yazdıktan sonra o sutün kapatılıp diğer sutüna geçiliyor, peki arada ne kadar bekleme yapılmalı yani bir sutüna yazmak istediğimiz datayı yazıp ne kadar bekledikten sonra diğer sutüna geçmeliyiz. ve bu bekleme işlemi 80 sutünlu veya 5 sutünlu sistemler içinde herzaman aynı mı oluyor?

vatandas30

microman
aşağıda yazdığım programın tarama kısmı var . şu halde fazla bir kıpraşma yok. deneyerek buldum. ama yazının kaymasını hızlandırmak istediğimde (4 Mhz dahilli osilatör ile) bir yerden sonra fazla hızlı olmuyor. yani yazı yavaş kayıyor. yalnız buradaki 16 sütuna göre. diğeri şu an yanımda yok.

tarama:                      '16 sütunu göster
for ka=0 to 16
if ka=0 then sutun=sutun16
if ka=1 then sutun=sutun15
if ka=2 then sutun=sutun14
if ka=3 then sutun=sutun13
if ka=4 then sutun=sutun12
if ka=5 then sutun=sutun11
if ka=6 then sutun=sutun10
if ka=7 then sutun=sutun9
if ka=8 then sutun=sutun8
if ka=9 then sutun=sutun7
if ka=10 then sutun=sutun6
if ka=11 then sutun=sutun5
if ka=12 then sutun=sutun4
if ka=13 then sutun=sutun3
if ka=14 then sutun=sutun2
if ka=15 then sutun=sutun1
pauseus 100
sutun=%11111111
toggle clk
toggle clk
bilgi=0
next ka
bilgi=1
return

burada bilgi en sağdaki 74164 ün (1-2) data uçlarına bağlı, clk ise 74614 lerin clock uçlarına bağlı. 80 sütun olduğunda tarama sayısını 15-20 yaptığımda titreme bayağı azaldı.

microman

Alıntı yapılan: "arslan74"Merhaba,

Yapdığım devrenin resimleri.

...
------------------------------------------------------------------------------------
Hasan ARSLAN

hocam tebrikler çalışman gayet başarılı, size bir kaç sorum olacak;
resimlerden gördüğüm kadarı ile 4 tane metin satırı var ve her satırda 20 karakter yer alabiliyor buda her bir metin satırı için 20x5=100 sutün eder
1) her bir metin satırının data hattı ayrımı? eğer birleşik ise 7 data pini ile 400 sutünu tarıyorsun demek oluyor ki buda olabilecek bir şey değil gibime geliyor.
2)tek bir metin satırında 100 tane sutünu nasıl tarayabiliyorsun? işlemin şöyle gerçekleştiğini düşünürsek, bir sutüna datayı yazıyorsun ve minumum bekleme ile diğer sutüna geçiyorsun aradaki bekleme ve işlemlerin minumum 10 mikro saniye sürdüğünü düşünürsek tarama esnasında bir sutündaki ledler 10 mikro saniye boyunca yanacak ve bir sonraki tarama sırası tekrar kendine gelene kadar 990 (99*10) mikro saniye sönük kalacak böyle bir çalışma prensibinde titreşimsiz bir görüntü elde etsen bile ledler çok sönük yanacaktır (direnç kullanmasan bile duty cycle çok küçük olduğu için ledler sönük yanacaktır.) parlaklığı arttırmak için tarama hızını azaltırsan yani aradaki beklemeyi 10us 'den 1ms 'ye ye çıkartırsan bu seferde yazı titreşimli  olarak gözükecektir. bu sorunlara karşın senin kullandığın yöntem nedir?

arslan74

Merhaba,

"microman" senin dediklerinden bir şey anlamadım. Ama sana şunu söyliyeyim. senin bahs ettiğin şeklide bir parlaklık veya tarama sorunu kesinlikle yok. Sistemi biraz daha dikkatli incelemeni öneririm. Bu sistem 4mhz ile çalıştırdım zaman bile ekran titreşim olmadı. Ama 20mhz ile cok daha yüksek tarama hızına sahib oluyor.

Bu devre ile ilgili bütün dökümanları bu siteye upload ettim. Şemaları, programın yazılımın kendisi hatta PCB cizimlerini bile ekledim. Tek yapmanız gereken bu kartı yapmak. Bu benim eski yaptığım bir devre, aradan cok zaman gecti bir cok özelliklerini ben bile unuttum. Ama yanma süresi arkadaşın bahs ettiğinin tam tersi olduğunu söyleyebilirim. Yani ledlerin yanma süresi, geçiş süresinden cok daha yüksek.

Selamlar,

Hasan ARSLAN

infomaster

Merhaba,

Hasan Arslan kardeşimizin devresini ben yaptım. Onun orijinal devresinde 74HC595ler kullanılmış. Parlaklığı harika. Hatta kendisiyle görüşmelerimizden sonra TPIC6B595 ile devreyi tekrar tasarladım. Büyük display kullandım. Yaptığım bir hata yüzünden displayler fazla parlak yandı. Bende akımı sınırlamak zorunda kaldım. Yani bırakın ledlerin sönük olmasını, parlaklık fazla bile geliyor.

Resmini gördüğünüz devre aslında 1 satır ve 80 karakterden oluşuyor. Hasan onu 4 satıra bölmüş.

Çok önemli bir nokta devre sütun taramalı değil SATIR taramalı. Dolayısıyla parlaklık olabilecek en yüksek noktada.

Eline sağlık Hasan kardeş.
PAYLAŞILMAYAN BİLGİNİN DEĞERİ YOKTUR.

arslan74

Merhaba,

"microman" senin dediklerinden bir şey anlamadım. Ama sana şunu söyliyeyim. senin bahs ettiğin şeklide bir parlaklık veya tarama sorunu kesinlikle yok. Sistemi biraz daha dikkatli incelemeni öneririm. Bu sistem 4mhz ile çalıştırdım zaman bile ekran titreşim olmadı. Ama 20mhz ile cok daha yüksek tarama hızına sahib oluyor.

Bu devre ile ilgili bütün dökümanları bu siteye upload ettim. Şemaları, programın yazılımın kendisi hatta PCB cizimlerini bile ekledim. Tek yapmanız gereken bu kartı yapmak. Bu benim eski yaptığım bir devre, aradan cok zaman gecti bir cok özelliklerini ben bile unuttum. Ama yanma süresi arkadaşın bahs ettiğinin tam tersi olduğunu söyleyebilirim. Yani ledlerin yanma süresi, geçiş süresinden cok daha yüksek.

Selamlar,

Hasan ARSLAN

vatandas30

mustafacan
senin dediğin gibi data ve clock uçlarını 10 k ile şaseye çektim. şu an yazıda bir sapıtma yok. ama en son matrislere doğru parlaklık giderek düşüyor. aynı sütunda tek veya birkaç tane ledin parlaklığının farklı olmasını anladım ama matrislerdekini anlayamadım. yazı kayıyor ve görünüyor bunda problem yok . ama son matrislerde neredeyse görünmeyecek kadar sönük.
her matrisin arkasına kendi pano devresini yaptığım için devreyi değiştirmem çok zor. bu haliyle nasıl bir çözüm önerirsiniz. ya da bu halini bozmadan satır taramalı yazıya dönüştürebilir miyim? onda parlaklık daha iyi oluyormuş.
bir de 16f628 in dahili osilatörünü kullandım.(4Mhz) acaba 10 Mhz yapsam parlaklıkta bir değişme olur mu?

microman

Alıntı yapılan: "arslan74"Merhaba,
Bu devre ile ilgili bütün dökümanları bu siteye upload ettim. Şemaları, programın yazılımın kendisi hatta PCB cizimlerini bile ekledim...
Hasan ARSLAN

PCB ve kodları buldum ama şemalara rastlayamadım.sadece tek bir 5x7 led dizisi için şema var, 80 karakterli  tasarımın tüm şemasını göndermen mümkünmü. katkıların için teşekkürler

arslan74

Alıntı YapPCB ve kodları buldum ama şemalara rastlayamadım.sadece tek bir 5x7 led dizisi için şema var, 80 karakterli tasarımın tüm şemasını göndermen mümkünmü. katkıların için teşekkürler

Öyle bir şema yok. Cünkü Verdiğim kart cizimi 5 adet modulden oluşuyor. 80 adet 7x5'lik modul kullanmak istediğin zaman 16 adet display kartları peşpeşe bağlayacaksın. Eğer PCB'leri yapasanız bunlar peşpeşe eklemeli olduğunu göreceksiniz. Kartları incelemediğiniz soru mesajları yaziyorsunuz. Olay zaten Bu PCB kartında. Onu yaptınız anda işin en büyük kısmını halletmiş olursunuz.

microman

Alıntı yapılan: "infomaster"Merhabalar.

Uzun bir süreden sonra tekrar bu projeyi elime alabildim.

Devreyi aşağıdaki şekilde kurdum.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Çalışmasında sorun yok. PIC tarafı gayet iyi çalışıyor. Ama sütunlarda 1 led yandığı durum ile 4-5 led yandığı durumdaki parlaklıklar aynı değil.

@infomaster,

yukarıda verdiğiniz şemadaki donanım yapısı ile satır taramasımı yaptınız yoksa sutün taramasımı?
birde, 74HC595 Q7' çıkışının bir sonraki 74HC595 entegresinin data girişine bağlanması olayını anlayamadım. kısaca çalışma mantığını anlatırsanız sevinirim.

@arslan74,

size de cevap için teşekkür ediyorum. amacım sizin tasarımınızı yapmak değil bu yüzden pcb çizimleri aramıyorum, olayın mantığını anlamaya çalışıyorum. kayan yazı ile daha yeni uğraşmaya başladım, kendim bu forumdaki bilgileri okumadan önce ufak bir uygulama yaptım ancak benim düşündüğüm satır ve sutün tarama yöntemi ile burada anlatılan yöntemler arasında farklılıklar olduğunu gördüm ve bunları analmaya çalışıyorum.