ilk defa LCD ile devre kurarken dikkat edilmesi gerekenler

Başlatan mechanicalengine, 06 Haziran 2014, 20:26:26

mechanicalengine

Arkadaşlar;

LCD ile bütün devreyi kurmadan önce sadece LCD'den oluşan basit bir devre yaptım. LCD'ye sadece "merhaba" yazdırmaya çalıştım fakat başarılı olamadım.

Nereleri kontrol etmem gerekiyor? Nelere dikkat etmem gerektiği konusunda bir tavsiyeniz olabilir mi?

#include "16F877A.h"
#include "lcd.c"

#define use_portb_lcd TRUE

#use fast_io(b)
#use fast_io(c)
#use fast_io(d)
#use fast_io(e)

#separate
void baslangicekrani(){printf(lcd_putc,"\f   MERHABA\n");} 

#separate
void main()
{  
   setup_timer_1(T1_DISABLED);
   setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
   lcd_init();
   baslangicekrani();  
}

Teşekkürler...

Cemre.

Hocam resimlerin linklerinde problem var. Yardımcı olamayabilirler insanlar bu şekilde, haberiniz olsun :/

barisertekin

mechanicalengine

Ete Hoca PIC Basic için anlatmış sanırım. CCSC için yazılmış olan bildiğiniz not var ise paylaşabilirseniz sevinirim.
Resimleri tekrar  yükledim.

Çok teşekkürler.

Salih

Alıntı yapılan: mechanicalengine - 06 Haziran 2014, 21:14:59
Ete Hoca PIC Basic için anlatmış sanırım. CCSC için yazılmış olan bildiğiniz not var ise paylaşabilirseniz sevinirim.
Resimleri tekrar  yükledim.

Çok teşekkürler.

PortB yerine LCD'yi PortC'ye bağlamışsın.

Kabil ATICI

Trimpot'un bir ucu +5V, diğer ucu gnd ortadaki ayar ucu LCD VEE ucuna bağlanması gerekir.
Bord üzerindeki trimpot sanırım LCD arkasında kalıyor...

Trimpotu ekranda önce karelere görene kadar ayarla sonra karelerin rengini açmaya çalış. Hafif grilik kalabilir.

İşlemcinin besleme bacakları arasına 100nF bağla. Bord üzerinde göremedim işlemcinin beslemesini bağlandınız değil mi?
Vdd=+5V
Vss=gnd olacak şekilde...
http://f.internetara.com/onbellek/12/03/21/iuuq_NV_00xxx_SL_iwxufdi_SL_dpn0qspevdut08039111_SK_H2_SL_kqh.jpg
ambar7