enc28j60 sorunu

Başlatan frederic, 10 Haziran 2014, 18:34:49

Gökhan BEKEN

Sorunu çözdüğüne sevindim.
El değince sapıtması ise senden kaynaklı bence. Bu tür sorunların sebebi, senin PIC'teki osilatör ayarlarından kaynaklanabilir.
Ben bir kere yanlış ayarlamışım, olduğundan çok daha yüksek hızlarda çalışacak şekilde yanlış bir ayar yapmışım. Elimi 20 cm bile yaklaştırsam devre sapıtıyordu. Belki sende de benzer bir durum vardır.
Ama ayarları doğru yaptığım zaman ENC28J60'a elleyince bozulma felan olmuyordu.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Kabil ATICI

Osilatörlü kristal çözüm olabilir. Sonuçta devrenizin durumu ne olursa olsun eleman kendi frekansını üretmeye devam ediyor.
ambar7

frederic

18f46k22'nin dahili osilatörünü kullanıyorum, bu sorun pic ile ilgili olmayabilir bence çünkü sadece enc'ye bağlı 25mhz'lik kristalin dirençlerine dokununca enc kapatıyor kendini ve ledleri söndürüyor. Spi frekansını düşüreyim biraz şimdi aklıma geldi, belki o işe yarayabilir.

Şu an osilatörlü kristali deneyemiyorum hocam fakat aklımda, müsait bir zamanda deneyeyim onuda.

frederic

Spi frekansı işe yaramadı, pic osilatör ayarlarını başka devrelerime de uyarlayıp yükledim fakat son derece sıkıntısız çalışıyor, yani işlemci ayarları ile ilgili bir durum değil. Zaten enc üzerinde veya juckın altında bulunan bağlantılarda istediğim kadar elimi gezdireyim sıkıntı olmuyor. Spi bağlantılarıda buna dahil.

Kristal 25mhz smd topraklı bir kristal, onunda yine üzerinde parmağımı dolaştırınca sıkıntı olmuyor. Tek sorun kristale bağlı kondansatörlere dokununca oluşuyor. 18pf'lik smd kondansatörler bunlar. Acaba kondansatör değerleri ilemi oynamak lazım?

Gökhan BEKEN

En son mesajını yazdığını hatırladığım kadarıyla gece 03:00 gibi okumuştum. Şimdi, okunmamış iletilerden bu konuyu gösterdi, bende kim yazmış acaba diye baktım, gece okuduğum mesajın yazma saatini şimdi 06:37 olarak gösteriyor.
Ya ben sabaha kadar oturdum farkında değilim, ya da sistem saatinde bir sorun var.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Kabil ATICI

22pf kullanılabilir.

Bu kadar yüksek frekanslarda kristal bacaklarının hassas olması normaldir. Özellikle üzerinizdeki kaçak kapasiteler ve derinizin direnci yüzünden.

Ek:Dip malzemeli kart üzerinde (işlemcisi henüz üzerinde değil) yaptığım denemede ethernet led'leri çalışmasında pek etkisi olmadı. (kristal kondansatörü 22pF)
Sizin için iki durum olabilir,
Ya güç kaynağınız kaçak yapıyor; (pil vs besleme ile test edilebilir)
ya da kullandığınız kristal parametreleri ile ilgili bir durum.
(Alternetif SMD ENC farklı veya bu bölüm kartımla ilgili-işlemci çalışmadığı zaman ENC kristaline dokunmak sorun olmuyor)
ambar7

frederic

Teşekkürler hocam, 22pf olarak değiştirdim şimdi biraz daha dayanıklı hale geldi.

dnacikaya

Frederic kristal direnç değeri çiziminizde 330 ohm olarak görülüyor. Bu değeri nasıl belirlediniz. Enc28j60 datasheet sayfa 5'te kristal direnç kullanımı ile ilgili bazı bilgiler var. Normal kristal ile deneme yaptınızmı. Dirence de gerek kalmazdı.

frederic

o drenci bir development boardda görmüştüm, hesap yapmadım. Sorun ondadır belki diye söküp 0r direnç taktım fakat etkisi olmamıştı.