PIC(12f510) lerin senkron çalışması

Başlatan r_d_, 13 Haziran 2014, 08:57:10

r_d_

Arkadaşlar merhaba, içlerinde PIC 12f510 bulunan 2 ayrı modülün senkron bir şekilde, ek bir kontrol devresi kullanmadan çalışmasını istiyorum. modüller led flasher olarak görev yapıyorlar ve ikisinin de donanımları ve yazılımları aynı. dışarıdan sadece flash modunu değiştirmek istiyorum. İki modülün de ayrı ayrı dışarıdan butonla mod değiştirme işlemini yaptım ve iş sadece iki modülün birbiri ile bağlantısı ve senkron bir şekilde çalışması kaldı, nasıl bir yöntem kullanabilirim? yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

ferit06

her ikisini de aynı harici osilator ile çalıştır.

r_d_

Modüller arası mesafe yaklaşık 1-2 metre olacak ve kullanıldığı yer bir araç olacağı için gürültü çok olacaktır, clock un iletiminde sıkıntı olacağını düşünüyorum eğer o şekilde yaparsam.   

OG

1 pinlerini kullanarak araya atılacak tek kablolu bağlantı işi çözer ama oto ortamı elektriksel gürültülüdür, kabloyu iyi korumak gerek.

Hat PULLUP ile H da tutulur.

Pinler INP durumunda diğerinden gelecek komutu bekler. Gönderecek olan OUT olur ve yapılacak işin komutunu gonderir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

r_d_

Teşekkür ediyorum OG hocam yorumlarınız için. Modüllerin yazılımları ve donanımları aynı olacak ve senkron için dışarıdan müdahale etmeyeceğim. Sadece dışarıdan resimde de yer alan ortadaki butonla flash modlarını ortak bir şekilde değiştireceğim. Mod değiştirme işini hallediyorum fakat kendi kendilerine senkron çalışma işini halledemedim halen. Bu sistemi sadece iki modül olarak değil de daha fazla modülü de bağladığımızda aynı durum geçerli olacak. Bunlardan birini master olarak düşündüğümüzde OG hocamızın anlattığı gibi olabilir fakat bunlardan herhangi birinin master olma durumu olmayacak. hepsi kendi içerisinde akıllı olacak, master slave mantığı ile çalışmayacak, yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.