16f877 Deneme Kartı

Başlatan BurakKordolu, 14 Haziran 2014, 23:59:14

BurakKordolu

Arkadaşlar 16f877 için Proteus ile basit bir deneme kartı çizmeye çalıştım. Bu çizimde kullanılan malzeme ve çizimin resmini ekledim. Bu devreyi pcb olarak basıcam. Eğer sorun varsa tecrübeli arkadaşların yorumlarını yazmasını bekliyorum . İlgilenen arkadaşlara Teşekkür ederim.

Melih1802

Kristali her zaman işlemciye mümkün olduğunca yakın tutmakta fayda vardır.

Bir kere daha çizersen daha iyisini yapacaksın.

Erol YILMAZ

Burak devreni inceledim.
Gayet güzel görünüyor. Yalniz birkaç konuyu göz ardi etmemek lazim.

1. Lm7805 gibi soğutucu ihtiyacı olabilecek elemanları soğutucu bağlanabilecek şekilde sirtlari disari bakacak şekilde koymak gerek.
2. Kristal mcu ya çok yakin olmali.
3. Pcb de boşta kalan yuzeye şase dagitabiliriz.

Bayramsumbul

Kristal ve Kapasitörleri mcu'nun altına koymayı denerseniz daha mantıklı olmaz mı.Ben öyle yapıyorum.Zaten entegre soketi kullanılacağı için altında boş alan kalacak.Yani deneme kartı ise mcu sök tak olur herhalde?
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

Melih1802

Kristali özel uygulamalar için değiştirmeyecek ise en uygunu soket içine koymak olacaktır.

Cemre.

Hocam bir de, besleme pinlerine yakın 100nF gibi kondansatörler mi olsaydı? Bildiğim kadarıyla..

BurakKordolu

Üstadlar  ilginiz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Deney Bordu üzerine pic micro işlemciyi denemek için takmak daha sonra tekrar programlamak için sökmek bu işi öğrenmeye çalışan benim gibi acemi birisi için çok sorun oluyor. Bu yüzden sadece kullanacağım elemanları deney bordu üzerine takıp işlemciyi de zif soket olan bir pcb kart üzerine takmayı amaçlayarak bu kartı yapmaya çalışıyorum. Elimden geldiği kadar acemi biri olarak çizmeye çalıştım. En son halinin resmini buraya ekliyorum. :) Umarım devreyi pcb 'ye bastıktan sonra çalışır. Hepinize ilginiz ve alakanızdan ötürü çok teşekkür ediyorum.   
Devrenin son baskı hali :

ve üç boyutlu görüntüsü :

Kabil ATICI

@BurakKordolu
Yaptın bari tam yap, LED'in beslemesini diyottan sonra al.
Beslemeleri niye entegrenin altından birleştirmedin?
En altta kendi basına duran yollara sanırım köprü koymuşun, oraya pad koy. İstersen 2D çizgi aracı ile onları birleştirebilirsin. 3D şekli görünmesede en azından eleman yüzünde belli olur.

Normal kondansatörleri entegreye yaklaştırmakta sorun yaşıyorsan 1206 SMD kondansatör kullanabilirsin.
ambar7

BurakKordolu

Acemilik işte :) düzelttim söylediklerini. Üstad birde 12 volta diyottan sonra paralel bağlı olan on off kırmızı led için uygun değerdeki direnç ne olmalıdır. En uygun kaçlık direnç seçmeliyim.

BurakKordolu

Led Direnci için şöyle bir formül öğrendim.

R(Direnç)=(Besleme voltajı-Led voltajı)/Led akımı

Kırmızı Led için Voltaj 2 olduğu söyleniyor. Amper olarak 20 ma akım çektiği yazıyor.

20ma= 20/1000 = 0.02 Amper

Bu formüle göre

LED _R= (12-2)/0.02 = 10/0.02 = 500 ohm --> en yakın 470 ohm direnç bulunabiliyormuş . 470 ohm elimizde yok ise   1 K bağlamış olursak akım ve volt açısından devrede bir sorun yaratır mı.

Ben 4.7 K kullanacaktım ama sanırım bu değer yukarıdaki formüle göre çok fazla oluyor. 

hasankara

led için dirençleri 1 k takarsan muhtemelen sorun oluşturmaz. entegrenin 2 şer tane vdd vss si var onlar entegrenin altından birleştirebilirsin, dışardan çok yayvan olmuş. entegrenin pinlerini büyüt. yoksa delerken çok sıkıntı yaşarsın. solda hole pad mod var yuvarlak mor simgesinde. ordan 80-30 u seç, sonrada entegrenin pinlerine tam ortalayarak tıklat. entegrenin padlarini büyültür. ve en önemlisi icsp araştır. hatta bak benim açık kaynak yayınladığım bir projem vardı http://hasankara.info/wp-content/uploads/2013/05/Gps.zip bu link direk dosyayı indirirsin içinde pcb çizimi var icsp soketide takılı.

Erol YILMAZ

ICSP pinleriji koyarsan Cok rahatlik olur.
Pic i yerinden sokmeden programlama yapabilirsin.

Melih1802

Kristali eentegreye paralel tak, kondansatörlerini dibine yerleştir.

Kabil ATICI

@BurakKordolu
LED'lerin akım hesaplamalarını yaparken üst sınırına göre hesap yaparsan, dirençlerin toleranslarından kaynaklanabilecek sapmalardan LED'in çalışmasını zora sokabilirsin.

Arkadaşların belirttiği 1K olabilir, hatta 2k2 bile olabilir. Çünkü buradaki amacın devrede elektrik olduğunu belirlemek.

Arkadaşların belirttiği gibi lehim adalarını (PAD) büyüt. Kartın kendin yapacaksan bu önemli olacak. Yaptığın kartı hurdaya ayırıp aynı karttan tekrar çıkartmak istersen o başka tabi..

PortC konnektörlerini biraz aşağı çek. Ve kristal kondansatörlerini kristale biraz daha yaklaştır.

Kafanda tam canladıramıyorsan bir kağıt üzerin çıktı al. Kağıdı bir strafor üzerine yerleştir ve elemanlarını bacakları pad deliklerine gelecek sekilde bu kağıt üzerinde konumla. Kim kime değiyor, ne kadar boşluk var görebilirsin.
ambar7

Bayramsumbul

Devrenizi ilk önce delikli plakete kurabilirsiniz.Bu şekilde aklınızda daha kolay biçim alır.
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...