PİL BOŞ MU DOLU MU DENEYİ. Bugün Ne Deneyelim? -5-

Başlatan elekTRofizikci, 15 Haziran 2014, 13:15:18

elekTRofizikci

Arkadaşlar bu deneyde pillerin dolu mu boş mu olduğunu ölçmeksizin ve bir cihaz kullanmaksızın nasıl anlayabileceğimizi gösteriyoruz... İyi Seyirler..

Bu arada bitmiş pilleri çöpe atmayalım... geri dönüşüm kutularına bırakalım...ÇÜNKÜ;

GELECEK DE GELECEK...

PİL BOŞ MU DOLUMU? (to test batteries) Bugün Ne Deneyelim? -5-
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

ArifAhmet

Yaşasın Open Source!

ayhani

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Maxim

hayatımda ilk defa 2volt veren kalem pil gördüm
asıl ilginç olan o :)

elekTRofizikci

ölçü aletinin matematiksel zekasından olabilir. 1,5 u 2 ye ; 1,4 ü de 1 e yuvarlıyor sanırsam :)
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

Salih

Güzel çalışma olmuş, eline sağlık.
Yeni bir bilgi öğrendim.

Andromeda

Bende hiç 2 volt görmedim pillerde..en fazla 1.65V belki 1.7 V
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

elektronart

Şarjlı piller için de geçerli midir bu?
ben yarın bir deneyim bunu
Açık Elektronik

marecrisium

Şarjlı pilllerde durum farklı oluyor. 1.2 V nominal gerilimi olan pillerle deneme yaptım. Pil gerilimi 1.35V civarında olmasına rağmen zıp zıp zıpladı pil :) Sanırım bu test sadece alkali pillerde geçerli.

sabetayist

1000 Volt Kademesinde mi ölçüyon napıyonda 2 volt. ayrıca güzel bir tespit. fakat güvenilmez. özellikle biz elektronikçiler için güvenilmez bi yöntem. bir elimde pil. diğerinden direnç ve prop devam ölçümlere.

elekTRofizikci

Evet 1000 V.  Mutlaka güvenilmez ama ben geçen denedim evde işe yaradı. Bitik pillerle bitmemiş piller karışmış tı. Kendi videomu uyguladım... Harbi tuttu :)  Sağlıcakla...

RedBlack

Ölçü aletinin olmadıgı hallerde denenebilecek bir yöntem olmuş :) Bir ara mutlaka deneyeceğim.

Kolaygelsin.

Andromeda

Pil uçlarında 1.5 volt görmek pilin çalışacağını göstermez, pil bozuktur ve akım çekilemez.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"