Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

A/D dönüştürücü

Başlatan kanguner, 01 Nisan 2005, 16:36:19

kanguner

lm35dz var bende

neyseki sorunumu kendim hallettim arkadaşlar. gerçi  ftsahin  arkadaşımızda 2 satırlık başka bir şekilde yapmış.(verdiği kısım için teşekkürler.) onuda denedim. oda oldu ama tam oda ısısını vermiyordu aşağıdaki gibi değiştirdim ve oda ısısına getrdim.

sicaklik = (deger * 445 ) /1024
lcdout $fe,1,#sicaklik," C"

alet şimdi tam manasıyla çalışıyor. ama çok hassas yapamadım herhalde çünkü mesela ortam 25 C ise gösterge 22 ile 28 arasında değişik değerler gösterip duruyor. bunu fazla sapmaması için ne yapabiliriz. ?  daha hassas bir devre elemanımı kullanmak zorundayız.teşşekkürler.

Veli B.

Adc referansı için pic beslemesini kullandığını tahmin ediyorum.Beslemeni kontrol et.

ftsahin

Formülü örnek bir sıcaklık değerinden yola çıkarak çıkardım.
Mesela 20 C için almamız gereken değerleri hesaplayalım
20 C için LM 35 20X10=200 mV verecektir.

PIC, 5000 mV'u 1023 olarak okuduğuna göre 200 mV'u (200X1024)/5000=40,96 olarak okuyacaktır. Biz buna 41 diyelim. Bundan sonra 41 değerinden nasıl 20 C elde edeceğimizi bulmaya çalışalım.
Teorik olarak LM35 maximum ısıda 5 V verdiğini düşünürsek bu ısı derecesi olarak 500 C'dir. Ve PIC bu değeri 1023 olarak okuyacaktır.

500 derece için 3 bilinmeyeni de bildiğimize göre (max sıcaklık, max voltaj değeri ve PIC'in okuyabileceği en büyük değer=1024)

Budeğerlerden yola çıkarak
Isı derecesi = (1024*500)/1024 doğru çıkacaktır. Bundan sonra tek değişecek olan okunan gerilim değeri olduğuna göre 20 derece için

20=41*500/1024 diyebiliriz. Küsürlü sayılarda sonuç yanlış çıkabilir ama biraz daha kod yazarak küsüratın da kullanılması sağlanabilir.

Bu arada @kanguner, LM35 0 derecede 0 mV'mu veriyor acaba. Sıfırdan farklı bir başlangıç değeri olabilir. Eğer öyleyse kalibrasyon yapman gerekebilir. Bunun için ölçebildiğin en yüksek ve en düşük sıcaklıklarda ölçüm yap. Mesela buzdolabının içini ölç bir de sıcak bir ortamda ölçüm yap ve güvenilir bir başka ölçü aletiyle doğruluk testi yap. Sapmalar varsa dengelemek için değerlerle oynaman gerekebilir.