Trafolu vs Trafosuz inverter

Başlatan mistek, 16 Haziran 2014, 15:14:54

mistek

Trafolu inverter almaya gittim, satan adamın eline yeni malzeme gelmiş. Trafosuz invertermış öyle bir anlattı ki elimdeki trafolu inverterları parçalayasım geldi.

Şu söz etkileyici geldi.

"Bunlar yeni nesil trafosuz sistem, trafolular gibi dandik değiller bundan daha üstün hiçbir inverter görmedim ben meanwell falan fasa fiso" dedi.

Çok fazla bilgi sahibi olmadığım için bişey diyemedim, sizce trafolu inverter mı daha iyidir trafosuz inverter mı?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Melih1802

Trafosuz;

- Trafosuz
- Hafif
- Ucuz

secretagent

smps lerede trafosuz güç kaynakları diyorlar :) ama içinde ferit core li trafo mevcut...

एक होना

bugüne kadar trafolu inverter arızası çok az gördüm trafosuz ise bir dünya. yakın bir yere yıldırım düştüğünde tarafolu sağlam kalırken trafosuz olan çöp oluyor.

tamam trafosuz hafif olabilir ama gerçek sinüs çalışanını görmedim. teknede bir çok cihazda sorun çıkarıyor.

mistek

Alıntı yapılan: BRL - 16 Haziran 2014, 18:57:23
bugüne kadar trafolu inverter arızası çok az gördüm trafosuz ise bir dünya. yakın bir yere yıldırım düştüğünde tarafolu sağlam kalırken trafosuz olan çöp oluyor.

tamam trafosuz hafif olabilir ama gerçek sinüs çalışanını görmedim. teknede bir çok cihazda sorun çıkarıyor.

Piyasada satılanların birçoğu "Tam Sinüs"  olarak satılıyor. Adam çok övdü ama...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

एक होना

hocam ürünü satana kadar her şey normal onu yapar koşar yakalar uçar derler. ürünü aldıktan sonra yaşadığın sorunları söylediğinde montaj hatası sizin sistemde sorun var derler.

o övülen ürünü test etme şansınız varsa gerekli ekipmanlarla gidip test edin derim.

mistek

Çok memnun kalacaksın memnun kalmayan ilk kişi sen olursun vs vs gibi süslü cümleler söyledi. Aslında adamın elinde meanwell inverterda var ama bana illede bu trafosuzlardan al diyor. Fiyatıda çok uygun oradan aklımı çeldi. Yarın alacağım, duruma göre geri iade kapısını açık bırakayım.

एक होना

hocam nerede ve ne amaçla kullanacaksın? teknede mi yoksa güneş panelinde mi ?

mistek

एक होना

ürün hakkında yorumlarınız bekliyorum hocam. merak ettim denilen kadar sonuç verecek mi diye.

OG

Benim anlayışım;
Ticarette birinci şart,
Abaran, abartan adama kulağını kapa. Mümkünse uzak dur. Söyledikleri doğru olsa bile.

"Son zamanlarda bu ürünler daha çok satılıyor, daha çok aranıyor, daha çok piyasaya geliyor" gibi temkinli mütevazi konuşanların sözüne önem ver.

Veya "bunu kullananlar daha memnun olduklarını söylüyorlar" gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ylmz

Trafosuz problem problem problemmmmmm emın olabılırsın
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

mistek

Alıntı yapılan: ylmz - 17 Haziran 2014, 17:08:00

Neden ?

Aldım bugün inverterı AC çıkış boşta iken güç kaynağından çektiği akım 1 amper. Yani alet boşta 25watt güç tüketiyor. Trafoluda bu durum nasıl ? 

Mr_YAMYAM

Bir AC gerilim yükseltme işi, en ilkel aygıt olan transformatörler olmaksızın neredeyse imkansızdır.
Trafosuz denilen aygıtların içerisinde de mutlaka bir transformatör bulunmalıdır. Ancak switch mode olarak çalışan bu tip aygıtlar başlı başına birer PARAZİT kaynağıdır.
Çok ciddi izolasyon sorunları da olabilmektedir.
Sistemin temel çalışma karakteristiği incelendiğinde, önce DC gerilim, yüksek frekanslı kare dalgalar halinde küçük bir transformatör ile yükseltilmektedir. Yükseltilmiş olan bu darbeli yüksek frekanslı gerilimin ise yeniden sinüs işaretine çevrilmesi, haliyle de çok iyi filtre edilmesi de gerekmektedir.
Dolayısı ile böyle bir sistemde sağlıklı bir inverter hiç te ucuz olamayacaktır. Ciddi filtre ve düzeltme devreleri, aletin maliyetini ciddi oranda artıracaktır.
Halbuki transformatörlü olarak bilinen ve 50Hz sinüsoidal işaretleri yükseltecek şekilde tasarlanmış bir inverterin tek dikkat edilen devresi, stabil bir 50Hz üretimi ve bu sinyalin akım katsayısının yeterince yükseltmesi esasına göredir.
Günümüzün elektronik tekniğinde 50Hz transformatör kullanımı çoğu sorunları aşmaktadır. Çünkü yeterli gücü sağlayabilecek oldukça uygun maliyetli yarıiletkenler zaten mevcuttur.

F.T

Alıntı yapılan: ylmz - 17 Haziran 2014, 17:08:00
aynen.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.