Trafolu vs Trafosuz inverter

Başlatan mistek, 16 Haziran 2014, 15:14:54

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

F.T

bana göre en büyük sebep izolasyon.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

necati

Güneş paneliniz kaç watt kaç volt sistem
Hangi cihazları kullanacaksınız
Aku tipi ve kaç amper/saat mrka ne
Trafolu inverteler daha dayanıklı ve boşta çektiği akım yüksektir
(5kva 48vinverter 100  150w bosta)
Trafosuz inverteler az daha dayanıklı ve boşta çektiği akım yüksektir
(5kva 48vinverter 30  40w bosta)
Siz inverter çıkışını kısa devre etmeyi hiç düşünmeyin
Birde markalar önemli etikette her yazanın doğru olmadığını kullanınca
anlayacaksınız
panel gucu
aku
inverter
yuk
ne olduguna gore yorum yapılabilir

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

F493

Selam,

TRAFOLU

Eğer dcbara orta uçsuz ise full bridge yapı gerekiyor. Igbt (veya mosfet) sayısı artar. Maliyet artar yani.
      Çıkışa trafo koyunca verim yaklaşık 1 puan düşer.
      Enduktans büyür sanırım.

TRAFOSUZ

Dc kaynak yetersiz ise ( < 311V) dc-dc konverter konverter gerekir.
     igbt sayısı azalır.
    Endüktans küçülür
     Boyut ve agırlık küçülür(Nakliye maliyeti, kutu boyutu, fan sayısı(trafoyuda sogutmak gerekli))

Yanlış noktalar var ise düzeltin lütfen ama sonuç maliyet ve verim.

Esen kalın.

ahmet_zxc

ben hayatımda trafosuz inerter görmedim.

trafosuz denilen cihazın marka modeli varsa paylaşılabilirmi. belki bildiğimiz birşeydir ve ona göre yorum yaparız.

birde nerede ne amaçla kullanacağınla alakalı olarak verilebilecek tavsiyeler değişir.

tamam 50Hz trafolu inverterler dayanıklıdır çok az sorun çıkarır ama hantaldır, ağırdır, pahalıdır, toleransları düşüktür vs vs..

trafolu invertörlerin kullanımına devam ediyor olsam da swich mode sistemlere ciddi manada geçtik, ve kullanıyoruz.

parazit çok sıkıntı olacaksa double convertion ups kullanıyorum, aynı işi yapıyor ve çıkışları daha sağlıklı.

fahri-

Bildiğim kadarıyla trafolu ile trafosuz inverterler arasındaki en büyük fark verim farkıymış.
UPS üreticilerinin çoğu daha pahalı olmasına rağmen verimi yüksek diye trafosuz, IGBT li inverter üretiyorlar. Özellikle yüksek güçlerde verim çok önemli hale geliyor.

Mucit23

Smps inverterlerin yaydığı elektromanyetik gürültüde hesaba katılmalı bence.

mistek

Cevaplar için teşekkürler, nerede kullanılacağının detayını vereyim...

Bağ evinde 520w Güneş Paneli ve 400Ah akü ile çalışacak. Çıkışında herhangi bir yük olabilir. Buzdolabı,matkap, TV, lambalar telefonlar vs.

İnverter Savior marka. http://www.saviorsolar.com.tr/urunler/off-grid-inverterler/
SSIN modeli. 2400Watt
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

F493

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 23 Haziran 2014, 10:16:36
ben hayatımda trafosuz inerter görmedim.

trafosuz denilen cihazın marka modeli varsa paylaşılabilirmi. belki bildiğimiz birşeydir ve ona göre yorum yaparız.

birde nerede ne amaçla kullanacağınla alakalı olarak verilebilecek tavsiyeler değişir.

tamam 50Hz trafolu inverterler dayanıklıdır çok az sorun çıkarır ama hantaldır, ağırdır, pahalıdır, toleransları düşüktür vs vs..

trafolu invertörlerin kullanımına devam ediyor olsam da swich mode sistemlere ciddi manada geçtik, ve kullanıyoruz.

parazit çok sıkıntı olacaksa double convertion ups kullanıyorum, aynı işi yapıyor ve çıkışları daha sağlıklı.

Ups ler buna iyi bir örnektir. çıkış katındaki inverter trafosuz çalışır verimden dolayı.

Açıkçası bende trafosuz inverter görmedim. Şöyle izah edelim
Inverter ler için ya akü ya da redresör kullanılır ve burada + ve 0 vardır. O nedenle full bridge kaçınılmaz. Nedeni akü maliyeti artmasın diye + - çıkışlı akü gurubu yapılamıyor. Redresörlerde keza öyle standart. Sahalarda inverterleri besleyen alt yapı standart olunca inverterleride trafolu yapmak kaçınılmaz oluyor.

Fakat solar inverterler de trafo olmuyor nedeni paneller + ve - şeklinde geldiği için. Böyle olunca isterseniz trafo kullanmayabiliyorsunuz.(10.000V a basmayacaksanız).

Her şeyin bir çözümü var fakat maliyet. Dilersek + ve 0 ucu olan akü ile de araya dc dc konverter yapıp + - gerilim oluşturup trafo kullanmayabilirim ama converter da bir maliyet ve verimi düşüren etken. Temel sorun kaynak yani dc görüldüğü gibi.

Esen kalın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mistek - 23 Haziran 2014, 10:45:01
Cevaplar için teşekkürler, nerede kullanılacağının detayını vereyim...

Bağ evinde 520w Güneş Paneli ve 400Ah akü ile çalışacak. Çıkışında herhangi bir yük olabilir. Buzdolabı,matkap, TV, lambalar telefonlar vs.

İnverter Savior marka. http://www.saviorsolar.com.tr/urunler/off-grid-inverterler/
SSIN modeli. 2400Watt

ÖNEMLİDİR:

pisayisi

Trafosuz inverterler solar enerji dönüşüm tekniklerinde sıklıkla kullanılmaya başlandı, amaç verimi artırmak maliyeti düşürmek, kaçakları düşürmek. Aşağıdaki şemadaki gibi 6 adet anahtarlama elamanı kullanılarak şekildeki gibi ters sinüs işaretli taşıyıcı ile modüle edilerek anahtarlama yapıldığında oldukça kararlı bir trafosuz inverter elde edebiliyorsunuz. Buna benzer farklı modülasyon tekniklerinin kullanıldığı topolojilerin daha çok kullanılmaya başlandığını görüyorum...

Devre şeması bu,

Anahtarlama durum tablosu da aşağıda,

Murat

necati

Bende SSIN modeli 2400Watt inverter kullanıyorum
sorunsuz
Boşta harcadığı enerji 30w*24h=720W/h
520wp   520/36=14amp  28v*14a*8sa=3136w/h
Kullanırken           25v*14a*8sa=2800w/h     
Kulanılabilir enerji 2800-720=2Kw/h
Güneşli havada (Haziran Ekim) 2kwh enerjiniz var
Yagışlı havaları (bu yıl 3gün yağmur) dikkate alırsak
Akuler üç gunde sadece inverter in kaybını karşılar

Mucit23

Modifiye sinüslerin Motor bulunduran cihazlarda kullanılması neden sakıncalı? Bende 300W inverter var. Bununla 120W lık AC motoru çalıştırabiliyorum. Motorun çalışmasında bir terslik görünmüyordu.

remzi

modifiye sinüs'te harmonikler çok yüksek olur. Motorun nomalden daha fazla ısınmasına sebep olur.
günde 10-20 dk çalışan motorda sıkıntı olmaz ama sürekli çalışan motorlar arıza yapar.

necati

Motorları motor inverteri ile çalıştırın ac/dc/ac çalıştığı için sorun olmaz
Soft start ile demeraj akımıda az olur
Kondansatorlu beslemesi olan buzdolapları da modifiye sinüs inverterle
çalışırsa kart arızalanıyor
harmoniklerden dolayı kondansator empedansı azalıyor ve zener diyot
patlıyor