fikir yardımı - elektrik gidince devrenin beslemesini kesmek ?

Başlatan magnetron, 18 Haziran 2014, 22:54:03

magnetron

merhaba forum,

220 V tan beslenen STM32 'nin sürdüğü H köprülü bir devrem var

220 V fişe takarken titreme yapınca devredeki mosfetler yanıyor

bunu önlemek için mesela güç kısmının enerjisini triyak veya tristörle harici bir butona ( uC 'a bağlı olmayan )basınca devreye almak ve 220 gidince de hemen devre kendi kendine kesilsin istiyorum

bu konuda fikri olan var mı nasıl yapabilirim ?

teşekkür

z

Istedigini yaparsin ama yapma.

Yaranin iltihabini kurutmak yerine yaranin ustune sargi bezi sarip yarayi gizlemek istiyorsun.

Demek istedigim voltaj dalgalanmasi durumunda H koprunun hasar gormesi ciddi bir sorun ve tasarim hatasi iceriyor. Onu duzelt.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

220 hattı üzerine bağlayacağın Bobin sargısı 220 volt olan bir röle bağlayıp kontaklarından istediğini yapabilirsin.

magnetron

@Melih Hocam cevap için teşekkür
ama mosfetlerin ON zamanı nanosaniye rölenin açma kapaması milisaniye ( tam ölçmedim )
arada milyon kat fark var
bir terslik durumunda röle bırakana kadar mosfetler duman olur

@z hocam ben software de bildiğim önlemleri aldım STM mikroişlemci resetlendikten sonra
PWM çıkışlarını aktive etmeden önce belli bir gecikme koydum ama
en kötü durumu düşünerek bahsettiğim tristör veya triyaklı devreyi
daha önce kullanan yapan varmı diye sormuştum

learner

Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum. MCU beslemesiyle h-birdge beslemesi ayrı. Eğer h-bridge beslemesinin fişini çıkarır takarsam bir koldaki moslar duman oluyor. fişi çekmezsem hiçbir problem yok. Nasıl bir yol izlemeliyim?

picusta

Transistörün hangi bacaklari arasindan fazla akim geçiyor ? Gerilim yükselmesi mi oluyor ? Iyi hos yaniyor da neden ?  önce bunu bulmak lazim.

Sonra ikinci soruya geçeriz : nasil önlem alinir ? Snubber, freewheeling

learner

Bir koldaki üst ve alt mosfetler yanıyor. Ve aşırı akımdan dolayı sigorta atıyor. Yoksa hepsi yanar gibi geliyor bana.
Koldaki üst ve alt mosfetler donanımsal olarak deadtime ve not kapısıyla aynı anda açılmaları engelleniyor. Fakat güçkaynağı devre çalışırken kapatılıp açılırsa böyle bir sorun çıkıyor.

Logan

Merhaba magnetron,

Bende problemin @z gibi devreden kaynaklandığını ve düzeltilebileceğini düşünüyorum. Öncelikle H köprü yanıyorsa bu demektir ki aynı kolda yer alan mosfetler aynı anda iletime giriyor. Böyle bir durumun ortaya çıkması için köprüyü süren sürücü kısmın (MCU ya da başka bir şey) aynı anda gate'leri iletime sokması gerek. Eğer gate dirençlerin direk MCU'ya bağlı ise bu durum işlemci kaynaklı görünüyor. Muhtemelen elektrik arklarının oluştuğu anda MCU bir şekilde gürültü alıyor ya da sürekli resetlenerek mosları yakıyor. Eğer senaryo bu ise MCU tarafında ve besleme kısmında düzeltmeler yapmalısın.

Fakat kesin olarak şunu söylemeliyim ki devren bu tarz problemler dolayısıyla sorun çıkarıyorsa sürme kısmını mutlaka değiştirmelisin. Aynı anda iletime girebilme ihtimallerine karşı koruyucu bir devre kullanmalısın. O zaman bu tarz sorunlar yaşamazsın.

Eğer devre şemasını paylaşsaydın daha sağlıklı önerilerde bulunabilirdim.

İyi çalışmalar.
İmza.