BJT TRANSİSTÖRLERLE YÜKSELTEÇ TASARIMI

Başlatan Bünyamin Tamar, 22 Haziran 2014, 21:58:28

Bünyamin Tamar

Ben BJT transistörlerle yükselteç tasarlamak istiyorum. İSTEDİĞİM gerilim kazancı ve İSTEDİĞİM akım kazancını elde edebilmek için transistör tasarımında nasıl bir MATEMATİK bilgisi kullanılır bilmiyorum. İnternette bulduğum "temel transistör" bilgilerinde TASARIM YOK, sadece VAR OLAN devrenin çözümlemesi var. Ama ben tasarım yapabilmek istiyorum. Ne yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.

genel formülleri biliyorum. eldeki verileri kullanmayı bilmiyorum. datasheet bilgisi nasıl kullanılır, bilmiyorum.

polleme

Bu tip devrelerde tasarım, öncelikle BJT temel uygulamalarını öğrenmeye, ardından bunları bir devrede uygulamaya dayanır. Bu nedenle basit devre çözümlemeleri ile başlanmaktadır. BJT ile yükseltici, BJT kutuplama konularına hakim olunduktan sonra bir transistörlü anfi devresi alıp bunun üzerinde öğrendiğiniz BJT devre parçacıkları ve kutuplamaları uygulamanız veya görebilmeniz gerek. Aşağıdaki link te daha once gördüklerinizden ama güzel bir link.

http://www.afguven.com/depo/dersnot/bahar22/TemelElektronik/TelektronikDersnotu/06-transistorlu_yukseltecler.pdf