Ynt: BTSxxxx Serisi Hakkında Sorular.

Başlatan Melih1802, 24 Haziran 2014, 17:53:43

Melih1802

BTSxxxx kullanan arkadaşlara birkaç sorum olacak. Valf çıkış kartı tasarlayacağım En fazla çıkış akımım 3Amper olacak.
Bazı BTS serileri sanırım üretimden kalkmış. Temelde 4 çıkışlı bir kart olacak bu arada 6 veya 8 çıkışlı entegre göz çıkarmaz.
Genel sorularım; Standart valfim Valf 24Volt 1 Amper. Bir vaf türüm daha var 24Volt 3 Amper.
Bu bilgiler ışığında;

- 4 kanalıda paralel kullanmak için çıkışlarını kısa devre ederek yükü bağlamamız yeterlimi,
- Yükün açık devre veya kısa devre olduğunu algılıyor mu. Algılıyorsa nasıl bir sinyal veriyor,
- 4 kanalıda paralel çalıştırmamız durumunda 4.4 Amper verebileceğini datasheetinde yazmışlar,
- 3 Amper harcandığında plakete ısı transferi soğuması için yeterli oluyor mu.

Bu konudaki tecrübelerini paylaşırmısınız.

mesaj birleştirme:: 24 Haziran 2014, 18:21:24

Bana en çok uyacak şu an BTS716 gibi duruyor.  http://www.digikey.com/product-detail/en/BTS716G/BTS716GINCT-ND/520067

pisayisi

-4 kanalı da paralel kullanılabilir, ikişer grup halinde gnd ler ortak buna dikkat etmek lazım.
-Yük kısadevre olduğunda dahili koruma devreye giriyor çıkışlar low yapılıyor.
-4.4 amperleri alırsın ancak 25 derecede 3.6 watlık güç disipasyonu verilmiş. ideal şartlarda 25 derecede geçerli bu durum. Rds on direnci ile senin akımın karesini çarparsak, 3 watlara yanaşıyor üstelik ideal durumlarda geçerli bu. Sürekli durumda ısınma sorunu yaşayabilirsin termal koruma işi kurtarıyor ancak tecrübe etmek sahada termal sorun çıkarırmı diye sınamak lazım. ST12 ve ST34 pinleri sayfa 8 deki durum tablosuna göre açıkdevre ve sıcaklık aşımı durumlarında low hata sinyali veriyor.
-3 amper harcandığında totalde ısıl sorun çıkacağını sanmıyorum...

Yada bu entegre ile uğraşma 4 tane rds on düşük yeninesil fet ve gnd hattına bağlı shunt dirençlerle açıkdevre yğksek akım gibi durumları tespit edebilirsin.Ancak bu işler içinde lojik kontrol yada bir mcu kullanmak lazım...
Murat

Melih1802

Üstad daha önceki çalışmada ULN2065 kullanmıştım sıkıntısı paralel çalışmıyordu. Entegre yapısı düzensizdi.
MCU lu bir kontrol olayına girmek istemem beni şu aralar aşar. Fakat BTS716 Paralel çalışabiliyor ve akımı gayet iyi.

BTS716 için hiç çizim bulamadım, gerçi sıkıntı çıkartacak bir entegrede değil bu arada.
Ek malzeme gerektirmeden hata sinyali veriyor olması + özellik.

pisayisi

ULN2065 baya bir darlington transistörlerden oluşmuş yığın gibi bir şey, yani bu entegre ile kıyaslanmaz. Çizim konusunda zorlanmazsın kılıf belli zaten yüksek frekanslar da sözkonusu olmadığına göre sorun çıkmaz. Yinede çizmeden önce uygun bir pcb adaptörle  bred bord da deneme yapmanı öneririm...
Murat

OG

Alıntı YapULN2065 kullanmıştım sıkıntısı paralel çalışmıyordu. Entegre yapısı düzensizdi.
0R1 gibi bir dirençten sonra paralellenirse paralel çalışabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Melih1802

Alıntı yapılan: OG - 24 Haziran 2014, 22:53:45
0R1 gibi bir dirençten sonra paralellenirse paralel çalışabilir.

El yakacak kadar ısındı. Dahada direnci büyütüncede verimsizleşti. Kullanmadık, fakat iyi çalıştı tek olarak

mesaj birleştirme:: 24 Haziran 2014, 23:01:22

Alıntı yapılan: pisayisi - 24 Haziran 2014, 22:51:35
ULN2065 baya bir darlington transistörlerden oluşmuş yığın gibi bir şey, yani bu entegre ile kıyaslanmaz. Çizim konusunda zorlanmazsın kılıf belli zaten yüksek frekanslar da sözkonusu olmadığına göre sorun çıkmaz. Yinede çizmeden önce uygun bir pcb adaptörle  bred bord da deneme yapmanı öneririm...

ULN2803 Gibi bir yapısı olsaydı çok iyi olacaktı.

OG

Isınması doğal, Saturasyon voltajı 1,5V lara doğru gidiiyor. Mosfet tabanlı olan bu anlamda daha mantıklı. Fakat ters diyotları var, ona dikkat.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Melih1802

Mosfet tercihimdir. İç direnci daha az ve bu sebeple ısınmıyor. Kılıfında sevdim. Yalnız hiç çalışma örneği yok.