Step Surucu

Başlatan gumush, 26 Haziran 2014, 13:06:41

gumush

AMCSTI - NeverStall Stepper Motor Controller vs Standard Driver/Controller

Baska bir yerdeki bir paylasimdi, ozellikle surucunun pozisyonu rc servolardaki gibi koruyabilmesi dikkatimi cekti. Guc elektronigi konusunda bilgim yok. Ama sadece surucu farkinin bu kadar etkili olabilmesine sasirdim.

Ornegin rc servolarda bu daha anlasilir. Bir dc motor ve bir pot var. Potun degerleri belirli acilari ifade ediyor. Pwm ile bu araligi bolup istediginiz degere getirebiliyorsunuz stall torku uzerinde bir guc uygulandiginda pozisyonu degisiyor bu sirada fiziksel olarak pot'da degistiginden birakinca potun eski konumuna rahatlikla geri gelebiliyor. Ancak stepde bunu nasil yaptigini anlayamadim. Sonucta adimlari sayamiyor ise ( encoder vs ) o zaman bunu nasil yapiyor ?
Hikmet Gumus  izmir

Tagli

Belki sargılardan bir çeşit geri besleme alıyordur, BLDC'lerin sensörsüz sürülebilmesi gibi. Gerçi onun için belli bir hıza ulaşmak gerekiyor diye biliyorum.

Ayrıca, akımları sürekli denetleyerek motorun durduğunu anlayabilir ve adımlamayı kesebilir. Böylece senkronizasyon kaçmaz. Ama bunun pek hassas / hatasız olacağını sanmıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

skara1214

encoder var gibi gözüküyor(diğer ürünlerine baktım optical encoder feedback yazıyor)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Kabil ATICI

Bir şekilde geri besleme aldığı kesin. Filmde sağdaki motordan 2. bir kablo daha çıkıyor.
ambar7

engerex

Soldaki klasik sürücünün sürdüğü bir step motor. Sesli çalışması, yüksek ivmeli kalkışlarda ve zorlandığında kilitlenmesi zaten bunu gösteriyor.
Sağdaki ise microstep ile sürülüyor. Sessiz ve kararlı çalışmasının bir nedenide bu. Sürücü enkoder, tork gibi yeteneklere sahip. Sağdaki motorda arka milden enceder bağlı. Bu sayede pozisyon kontrolü yapabiliyor. Adım atlatma olayını görebiliyor.

Tagli

Eh, encoder bağladıktan sonra zaten işin bir esprisi kalmıyor bence.
Gökçe Tağlıoğlu