Induksiyon isitma

Başlatan z, 26 Haziran 2014, 21:11:56

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilhan_mkp

Z hocam şu indiksiyon işine el atmadiniz. 
işimle alakasi yok ama bu gün yine bir tane gördüm çinli yapmiş.
tabi mıknatıs olayı bize göre değil en son deneme yaparken 4 adet daha IGBT yaktım devreyi bir kenera attım.

ayhani

Disk free enerji motor  olarak tanıtılan birşey değilde başka bir motor ile döndürülüyorsa oluşan manyetik alan indiksiyon ısıtma yapabilir diye düşünüyorum.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

learner

Oluşan ısı mıknatısları kısa sürede kullanılmaz hale getirir. Mıknatıslar 80 derecede özelliğini yitiriyor.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: learner - 27 Haziran 2014, 09:08:24
Oluşan ısı mıknatısları kısa sürede kullanılmaz hale getirir. Mıknatıslar 80 derecede özelliğini yitiriyor.

Belki de eski step motorların düzgün çalışmama sebebi  bu

omenek

Bu uygulamada mıknatıslar ısınmıyor. Hareketli mıknatısların oluşturduğu değişken manyetik alan
bakır boru üzerinde elektrik akımı oluşturuyor bu akımda boruyu ısıtıyor.Ben bu şekilde yorumladım.

Kabil ATICI

Borunun ısınması ile etrafına yaydığı ısının bir bölümü mıknatıslara gider. (ister istemez)

Sanayi tipi indüksiyon ocaklarında bobinler su borusu şeklindedir, sistem çalışırken borunun için su geçirilerek soğutulur.
ambar7

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: ayhani - 26 Haziran 2014, 23:12:06
Disk free enerji motor  olarak tanıtılan birşey değilde başka bir motor ile döndürülüyorsa oluşan manyetik alan indiksiyon ısıtma yapabilir diye düşünüyorum.
alttaki cihaz ağaç freze tezgahı

Salih

Her şeyi anladım da adam çıplak elle sıcak boruyu,
nasıl eli yanmadan tutuyor,
onu anlamadım. :)

Melih1802

Alıntı yapılan: salih - 27 Haziran 2014, 12:25:29
Her şeyi anladım da adam çıplak elle sıcak boruyu,
nasıl eli yanmadan tutuyor,
onu anlamadım. :)

Isı noktasal olduğu için.

Mıknatıslar gördüğümce sadece ışıma yolu ile ısınabilir.

Evren KILIÇ

bu teknik yüksek hızlı araçların durdurulmasın da kullanılıyor, tekerlekler ile dönen mıknatıslara fren anında bakır disk yaklaştırılarak araç  belirli bir seviyeye kadar  yavaşlatılıyor daha sonra  disk frenler devreye girerek araç durduruluyor.
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

z

Mıknatıslar döndüğü için zaten büyük bir hava sirkülasyonu da olacak. Dolayısı ile ısınmaları zor. Videoda boru ısındıktan ve motor durduktan sonra adam elini bir ara diskin üstündeki mıknatıslara dokunduyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

learner

Evet eliyle dokunuyor ama ısınma olmadığı anlamına gelmez. Süreyi kısa tuttuğu için el yakmaz.  Aynı şekilde bakır boruyu da çıplak elle tutuyor. bir süre daha beklese canı yanacaktır.

mesaj birleştirme:: 27 Haziran 2014, 18:15:35

Birde bu sistem demir için gerçekleşir mi? Sadece yapışma olmasın diyemi bakır kullanıyor?

engerex

1KW ısı enerjisi için kaç KW elektrik harcanır?

Salih

Alıntı yapılan: learner - 27 Haziran 2014, 18:12:34
Evet eliyle dokunuyor ama ısınma olmadığı anlamına gelmez. Süreyi kısa tuttuğu için el yakmaz.  Aynı şekilde bakır boruyu da çıplak elle tutuyor. bir süre daha beklese canı yanacaktır.

mesaj birleştirme:: 27 Haziran 2014, 18:15:35

Birde bu sistem demir için gerçekleşir mi? Sadece yapışma olmasın diyemi bakır kullanıyor?

Bildiğim kadarıyla demir manyetik iletken olduğu için,
çok az bir ısı oluşur. Fuko ve demir kayıpları kadar.

Manyetik olmayan iletkenler manyetik akıyı tam kesip
elektrik akımına dönüştürdükleri için,
büyük ısı oluşuyor.