Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

CCS C mi PİC C mi ?

Başlatan msk, 04 Temmuz 2014, 17:11:27

msk

Elektrik-Elektronik 1. sınıfı bitirdim. Pic programlama öğrenmeye karar verdim. Temel düzeyde C biliyorum fakat ben programlarımı yazarken CCS C mi yoksa PIC C mi kullanıyım ? yardımcı olucak arkadaşlar varsa çok sevinirim farkları neler anlayamadım cevaplar için şimdiden teşekkürler .

RaMu

Böyle binlerce konu açıldı
neden
çünkü anlatmakla anlaşılacak birşey değil,
ikisinide dene hangisini beğenirsen onunla devam et,
pic programlayacaksan en başta mplabx gelir çünkü picin üreticisi microchip in kendi programıdır.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Salih

Alıntı yapılan: msk - 04 Temmuz 2014, 17:11:27
Elektrik-Elektronik 1. sınıfı bitirdim. Pic programlama öğrenmeye karar verdim. Temel düzeyde C biliyorum fakat ben programlarımı yazarken CCS C mi yoksa PIC C mi kullanıyım ? yardımcı olucak arkadaşlar varsa çok sevinirim farkları neler anlayamadım cevaplar için şimdiden teşekkürler .
Bu konu forumda neredeyse insanlık tarihi kadar kadim bir problemdir. :)
Ve hala net olarak hal edilmiş değildir.
Tartışma ezelden ebede devam edecektir. :)
Sana hangisi kolay ve cazip geliyorsa onu kullan.
Senin durumun da ki kişilerde, ikisi de  ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap verir.

msk

Cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar bir sorum daha var ben internetten dökümanlar indirdim fakat yeterli bulmadım tam anlaşılır değil. Tavsiye olarak siz bana hangi kitabı önerirsiniz ?

LukeSkywalker

Önce XC 8'e bak beğenirsen kal. Beğenmezsen CCS' e bak. Onu da beğenmezsen mikroC'ye geç.. Hadi diyelim onu da beğenmedin PIC Basic var. Onu da istemezsen belki de seni ASM açar. Baktın o da olmuyor git bir çay demle..

mesaj birleştirme:: 04 Temmuz 2014, 22:39:05

Tabi önce sormak lazım;
C programlama dilini kullanıyor musun?

ArifAhmet

Hocalarımızın dediği gibi beğendiğinden başlamalısın. Biz sadece öneri yapabiliriz. Örneğin yeni başlayanlar için güzel mikroC kütüphaneleri var. Onu mutlaka denemelisin.
Yaşasın Open Source!

SBTECH

Herhangi birisini kullan yeter ki , düşünceyi aktiviteye dök yeterli :) Sonra okul bi anda bitince okulda öğrendiğin asm ile 8051 programlama bilgisi gibi şeylerle çok çile çekebilirsin.
CCS ,XC8 e göre daha kolay bir şekilde işe yarar kodlar yazmanı sağlayabilir , mcu yapısını register vb. bilmeden bu işlere giriyor isen.

Ama tam öğrenicem diyorsan bence adım adım git registera yaza yaza birşeyler çalıştır XC8le başlamanda faydalı olabilir. Proteus en yakın dostun olsun öncelikle , adım adım izle bitsel işlemleri vb. C bilgini de o sırada geliştirirsin zaten ..
Elektronik ilimdir..

sadogan

Bence hangisinin olduğunun şu an sizin için önemi yok.
"C" çalışın ve birinden başlayın.

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Recep METE

Bence CCS C ile basla. Çünkü c diline en yakın derleyici, zorluk cekmezsin. Ayrıca kullanicilari cok olduğundan takıldığın yerde yardım edecek çok kişi bulabilirsin. Forumda mesaj sayısı en fazla CCS C'nin 18500 civarinda diğer derleyici ler yarsi bile olamiyor.Ha birde internetten birçok açık kaynak kod bulabilirsiniz.  Bence Ccs c. Tek geçerim. Kitap olarakta bir klasik haline gelen serdar Çiçek'in kitabını şiddetle tavsiye ederim.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

quarko

Hazırcılığı severim, copy-paste mühendisi olmak istiyorum, yapmak istediklerimi kolayca ve öğrenmeden yapayım diyorsan CCS C veya Mikro C ile başlayabilirsin... Yok eğer ben öğrendiğimi emek harcayıp hakkıyla öğreneyim dersen XC8 + MPLABx ile başla. C bilgin yeterli değilse de, bir C kitabı edinip gelişme sağlaman en mantıklı yol olacaktır.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: semfero - 05 Temmuz 2014, 22:44:38
Çünkü c diline en yakın derleyici
Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.

Alıntı yapılan: semfero - 05 Temmuz 2014, 22:44:38
Forumda mesaj sayısı en fazla CCS C'nin 18500 civarinda diğer derleyici ler yarsi bile olamiyor.
CCS C ile ilgili sorunlardan kaynaklanıyor, o kadar mesaj olması. Sağlam mal, tamir görmez hesabı, sorun yaşayan herkes mesaj atıyor.

Tavsiye mesajı yazmayacaktım ama neyse.

Yukarıdaki yazdıklarımın aksine, ben de ccs c veya mikro c ile başlanması taraftarıyım. Normalde xc8 ile başla derdim ama mcu ile daha önce bilgisi olmayan birisi xc8'i zor öğrenir, çünkü kitabı yok. CCS C ve MikroC'nin Türkçe kitapları var, en iyisi onlarla devam edip sonra xc8'e geçmek.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

sadogan

Alıntı yapılan: quarko - 05 Temmuz 2014, 22:50:08
Hazırcılığı severim, copy-paste mühendisi olmak istiyorum, yapmak istediklerimi kolayca ve öğrenmeden yapayım diyorsan CCS C veya Mikro C ile başlayabilirsin... Yok eğer ben öğrendiğimi emek harcayıp hakkıyla öğreneyim dersen XC8 + MPLABx ile başla. C bilgin yeterli değilse de, bir C kitabı edinip gelişme sağlaman en mantıklı yol olacaktır.
CCS  hakkında bu hükme vardığınıza göre uzun yılar CCS ile yazdınız sanırım.
CCS ile yazarken neden hep copy paste yaptınız da XC8 de yapmıyorsunuz izah edebilirmisiniz ?

Okan AKÇA

Tamamen tercih meselesi ccs üst düzey derleyici avantajlari cok eskiye nazaran daha iyi ancak halen hatalar mevcut
Microchip derleyicileri   işlemciyi  bildiginiz var sayilarak yapilmis her iki derleyicinin birbirine göre üstünlükleri var  bana kalirsa ccs tek geçerim ancak büyük projelerde yinede register seviyesine inmek zorunda kalıyorsunuz  işin özü  hangisi hosuna giderse onunla yoluna devam edesiniz zamanında siemens plc öğrenmiştim ancak projelerin hic birisini siemensle yapmadim belirli bir seviyeye geldikten sonra derleyicide fark etmez

sseedat

kolay ile başlayıp zamanı gelince zor olanına geçmek için  zaman kaybetmek akıllıca olur mu?  Zor olanı  ile başlayıp  yavaş da olsa ilerlemek daha mantıklı değil mi .Hem bilgiye günümüzde ulaşmak çok kolay . Birşeyleri öğrenmek içinde fazla kitaplara bağımlı olmamak lazım .kişinin düşünme kabiliyetini köreltir.sonucta yapılan işin birden çok yolu var(mesela algoritma ) sen orda burda yapılanlara baka baka kendini hazır alıştıracaksın ve problem çözme yeteneğini geliştiremeyeceksin.

bunlar sadece  kendi düşüncelerim...

zor ile uğraşın ki zor biri olasınız.(Günün sözü  :P )
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...