Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

CCS C mi PİC C mi ?

Başlatan msk, 04 Temmuz 2014, 17:11:27

Recep METE

Alıntı yapılan: meftun - 05 Temmuz 2014, 23:27:39
Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.
CCS C ile ilgili sorunlardan kaynaklanıyor, o kadar mesaj olması. Sağlam mal, tamir görmez hesabı, sorun yaşayan herkes mesaj atıyor.

Tavsiye mesajı yazmayacaktım ama neyse.

Yukarıdaki yazdıklarımın aksine, ben de ccs c veya mikro c ile başlanması taraftarıyım. Normalde xc8 ile başla derdim ama mcu ile daha önce bilgisi olmayan birisi xc8'i zor öğrenir, çünkü kitabı yok. CCS C ve MikroC'nin Türkçe kitapları var, en iyisi onlarla devam edip sonra xc8'e geçmek.

"CCS C derleyicisi diğer C derleyicilerden farklı olarak neredeyse tümüyle ANSI C dilini desteklemektedir." ( Serdar Çiçek'in kitabından önsözden alıntı.) 
Arkadaşım kimseye yanlış bilgi vermiyoruz.Siz tamamen atmasyon yazıyorsunuz.Biz kaynakları inceleyerek yazıyoruz.

CCS C' de o kadar mesajı sorunlarla lgili olduğunu yazmışsın.Çok komiksin gerçekten.Neden kullanıcının fazla olduğuna inanmıyorsun.Evet CCS C de kullanıcı ülkemizde gerçekten çok.Bu derleyiciyi kullanarak insanlar bir şeyler üretme çabası içindeler.Takıldıkları yede çözüm arıyorlar.Yoksa bu forumda işleri ne?
  Birde bir işi zor yoldan yapmak sanki çok önemli birşey.Yeni başlayanları yıldırmak, bıktırmak için fazla döküman olmayan derleyicilere yönlendirmenin anlamı nedir?Önce bol döküman olan kolaydan bir başlasın bakalım.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Tagli

Alıntı yapılan: semfero - 06 Temmuz 2014, 03:42:22
"CCS C derleyicisi diğer C derleyicilerden farklı olarak neredeyse tümüyle ANSI C dilini desteklemektedir." ( Serdar Çiçek'in kitabından önsözden alıntı.) 
Bu ifade yanlış. Bunu Serdar Çiçek'in söylüyor olması, bu ifadenin yanlış olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
"Diğer C derleyicilerinden farklı olarak" denmiş. Hangi derleyiciler bunlar? Bu cümleden çıkan anlam, piyasada ANSI C uyumlu sadece CCS C var. Yanlış. Aksine, diğer derleyicilerle kıyaslandığında, bu uyumluluğu en düşük seviyede kalan CCS C'dir.
Gökçe Tağlıoğlu

LukeSkywalker

frederic

Dur bi çekirdek kola alayım.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 06 Temmuz 2014, 10:11:33
Yine başladı.
Normalde yazmamak da kararlıydım fakat yanlışa sessiz kalamadım.

@semfero aşağıdaki iki mesajı tekrar okur musun?
Alıntı yapılan: semfero - 06 Temmuz 2014, 03:42:22Yeni başlayanları yıldırmak, bıktırmak için fazla döküman olmayan derleyicilere yönlendirmenin anlamı nedir?Önce bol döküman olan kolaydan bir başlasın bakalım.

Alıntı yapılan: meftun - 05 Temmuz 2014, 23:27:39ben de ccs c veya mikro c ile başlanması taraftarıyım. Normalde xc8 ile başla derdim ama mcu ile daha önce bilgisi olmayan birisi xc8'i zor öğrenir, çünkü kitabı yok. CCS C ve MikroC'nin Türkçe kitapları var, en iyisi onlarla devam edip sonra xc8'e geçmek.

Ayrıca, atmasyon sallıyorsun diyorsun ama, bana falanca kişi böyle demiş kitabında diyorsun. Ben pic asm, ccs c, pic basic,hi-tech c, mikroc, c18, xc8 ortamlarının hepsini denedim. En son xc8 de karar kıldım.  Bu konuda bir söz söylemişsem denemiş görmüşümdür.

Anlaştık mı?

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

AsHeS

Alıntı yapılan: semfero - 06 Temmuz 2014, 03:42:22

"CCS C derleyicisi diğer C derleyicilerden farklı olarak neredeyse tümüyle ANSI C dilini desteklemektedir.
Orada ki neredeyse kelimesi çok can alıcı
Örn:     printf(lcd_putc,"\n%02U   %02d", cMin, cSec); //Standart dışı printf fonksiyonu
Kimsenin dikkat etmediği birşey var kod taşımak gibi bir derdinizi olmayacağını düşünüyorsanız ANSI C'ye neden ihtiyacınız olsun ki ?

veliusta

CCS C öğrenmelisin. Diğer programlayıcılarda türkçe kaynak çok az.

homer380

Bir amatör olarak bende bir kaç şey söyleyeyim. Diller bana göre vakit alan ve az vakit alan olarak ikiye ayrılıyor. (üst seviyeli ve alt seviyeli diller.) Siz kendinize hangisini yakın görüyorsanız önce o dilin tüm inceliklerini öğrenin. Bir dilde yaptığınızı diğerinde de yaparsınız. Birinde hazır fonksiyonlar vardır sizin  için düşünülmüş diğerinde ise işin büyük kısmını siz yaparsınız ve vakit kaybı olur. Ama en iyi öğrenme yolu bu şekilde oluyor. Çünkü datasheet karıştırıyorsunuz. Farklı dillerde yazılmış kod örneklerini incelerken diğer dillerden de az çok bir şeyler öğreniyorsunuz. Ben  pic basic ile başladım orda işin büyük kısmı bana düşüyordu daha sonra proton iş yüküm hafifledi şimdi az buçuk pic c biliyorum. kısacası her çicekten bal yapmaya çalışıyorum. bir dilde yazılan bir örnek çok fazla işime yarıyor onu iyi kullandığım dile çeviriyorum.