Mönü'lü, çok alarmlı on-off ayarlı saat

Başlatan inventor, 08 Nisan 2005, 09:41:29

inventor

Merhaba arkadaşlar.

Pic ile yapılmış gerçek zaman saatine göre çalışan ve en az beş değişik zamanlama çıkışı olan bir devre yapmam gerekiyor. Bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

Teşekkürler

Veli B.

Pcf8583 ile hemen hemen aynılar.Bir ara Ete Üstadın ve benim çalışmalarımız olmuştu ve link vermiştik diye hatırlıyorum.
Philips firmasına ait ve Türkiye de bulunabiliyor.Ayrıca isis için model dosyalarıda mevcut.Bu şekilde hızlı geliştirme yapman da mümkün.
Bord ta pcf 8583 diye ara.

inventor

Amacım Real Time Clock yapmak değil. Bu sistem ile 5-10 arası çıkışı kontrol etmek.

Antrak olarak verdiğiniz linkteki projeyi hazırlayan Tolga Bey'le bir görüşmem oldu geçen hafta içerisinde. Kendisi yurt dışına çıkmak üzereydi. Dönmesinin uzun bir zaman alabileceğini döner dönmez yardımcı olacağını bildirdi. E-posta ile de haberleşmeyi düşünüyoruz.

Saygılarımla
Yüksel DOĞRUL

inventor

Katana arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Yazdıkların doğrultusunda bilgi toplamaya çalışacağım.

Saygılarımla
Yüksel DOĞRUL

Ersin

Alıntı YapAmacım Real Time Clock yapmak değil.

Alıntı YapPic ile yapılmış gerçek zaman saatine göre çalışan
8O  8O  8O
Ya benim Ingilizcem eksik yada sen tam soruyu gerektigi gibi soramadin.
Eger zaman hasasiyeti gerekmiyosa ve bu belli periyotlar arasi calisacaksa hic  ( Real Time Clock - Gercek Zaman Saati ) gerek yok ama bu ayni digital saat gibi belli bir saat dakikada aktif olmasi gerekiyorsa RTC kullanman sart.

oziant

belirli bir zaman aralıklarıyla bir cihazımı çalıştırmak istiyorsun
10 dakıka bekle 20 saniye calış gibi
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

inventor

Arkadaşlar yapılmak istenen şey kısaca şu:

Belirli zamanlarda çalışıp belirli zamanlarda durması gereken sistemlerimiz var. Mesela pzt. günü sabah 8 de çalışıp 9 da durmalı. Ama pzt. günü değişik saatlerde devreye girip çıkması gereken 8-10 kadar yer var. Yani gerçek zaman saati ile çalışan , gün ve saat olarak birbirinden bağımsız 10 tane çıkış verebilen ve her çıkışı birbirinden ayrı ayrı programlanabilen elektronik düzeneğe ihtiyacımız var.

Örnek :

Çıkış 1 : pzt. saat 06:00 aktif olacak -----06:01 duracak
Çıkış 2 :   "     "    07:45   "       "      ----- 07:55     "
Çıkış 3 : çarş.  "    12 : 00      "          ----  14:30    "
   "
   "
    "
   "

gibi değişik gün ve saatlare programlanabilen 10 adet çıkış gerekli. Yaptığım araştırmalarda DS102-1307 ile yapılan saat devrelerini bol miktarda buluyorum. Ancak bu saat bilgisini kullanıp nasıl çıkış verdireceğim konusunda zayıfım.PIC16F877 kullanmayı düşünüyorum.

Saygılarımla

inventor

Alıntı yapılan: "swordman"
Alıntı YapAmacım Real Time Clock yapmak değil.

Alıntı YapPic ile yapılmış gerçek zaman saatine göre çalışan
8O  8O  8O
Ya benim Ingilizcem eksik yada sen tam soruyu gerektigi gibi soramadin.
Eger zaman hasasiyeti gerekmiyosa ve bu belli periyotlar arasi calisacaksa hic  ( Real Time Clock - Gercek Zaman Saati ) gerek yok ama bu ayni digital saat gibi belli bir saat dakikada aktif olmasi gerekiyorsa RTC kullanman sart.

Amacımız Gerçek Zaman Saati yapmak değil. Sonuçta yapmış olacağız ama amaç o değil. Zamn saatini kullanarak çıkış verebilen bir sistem. Yukarıdaki mesajda açıkladım.

Saygılarımla

oziant

anladıgım kadarı ile bir başlangıc zamanı ve bir bitiş zamanı olacak
bir günlük için bu zaman geldiginde farklı 5-10 tane cihaz çalışacak
bence
program yazıp sabit degerleri(başlama zamanı, bitiş zamanı, calışacak
cihazlar gibi) picin hafızasına yazdırıp karşılaştırarak
yapabilirsin
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

inventor

Şöyle anlatmaya çalışayım.
10 adet lamba var ve bu lambaların hepsi hergün yanmak zorunda
Ama saatleri farklı farklı olmalı. Mesela pzt. 1. lamba şu şu saatller arasında yanacak. 2. lamba bşka saat aralığında yanacak gibi. Ama hepsi birbirinden bağımsız gün ve saatlerde hepbirlikte veya tek tek yanabilmeli. Bu işi normalde 10 adet timer ile yaptığınızı düşünün. Timer ların hepsindede gerçek saat bulunsun. Hepsini  belli saatler göre proglamlayıp sistemi çalıştırıyoruz.

Biz bunun yerine gerçek zamanı kullanan bir devre yapmak ve bu devreden bilgi alarak çalışan çıkışlar üretmek istiyoruz. 10 ayrı çıkış,10 ayrı saat ayarı,10 ayrı gün ayarı olsun istiyoruz.

Belki fikir verebilir

oziant

bu işi pic 16f877 ilemi yapman gerekiyor
sadece 1 çıkış dersen belki kolay ama  
10 ayrı çıkış 10 ayrı zaman 7 ayrı gün
bu işi yapmak yine sana kalıyor gibi
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

aster

Kısaca şuna 10 alarmı saat desek daha anlaşılır olacak
alarm çalma zamanı ekrandan girilecek her biri için ayrı ayrı olacak

bu ifade uygunsa başlığı da değiştireceğim, karar verin

sırf bunu anlatmak için 15 msj oluştu, sildiklerim hariç
sorunumuzu rahat halledebilmek için biraz daha dikkatli
anlaşılır sorular soralım lütfen database habire şişiyor çünkü   :!:

dostum şöyle bir öneri getirsem size;
menülü bir sistem yapsanız 10 adet sayfa olabilir veya 10 satır vs
saatin arka planda çalışsın sen gel ekrana tuş takımından her bir çıkış için
on off zamanlarını gir sonra alet çalışsın istediğin zaman gelince o çıkışlar devreye girip çıksın, bu sistem işinizi görürmü ?

inventor

merhaba

Başlığı ediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Öneriniz oldukça güzel bence olabilir. Teşekkürler

cozturk

Tek çıkış yeterli ise,
En az 15 dk aralıklarla 24 saat içinde "istediğiniz kadar" açma kapama yapabileceğiniz 220V mekanik priz 2 adedi 15 milyon TL. (saati şebekedeki 50Hz ile çalışıyor )

Bunların dijital olanı günlük haftalık vs alarm ayarlanabileni, pil takviyeli olanı tanesi 10$ civarında