Hangi PIC Derleyici / Karar Veremiyorum

Başlatan MrExploit, 09 Temmuz 2014, 20:33:57

MrExploit

Herkeze İyi çalışmalar.
Biliyorum bu konu çokça açılmıştır belki ama..
Eski baktığım konular kafamı karıştarmaktan başka hiçbir işe yaramadı :( , Hala Hangi Pıc Programlama ile devam etmeliyim karar veremedim

Öncelikle = Pic Basic , CCS  , MİCRO C , Dillerine giriş seviyesinde baktım. Micro C ile devam etme kararı almıştım ama elimdeki kaynaklar tükendi. Ne kitap bulabiliyorum ne de projeler. O yüzden Derleyicimi değiştirme kararı aldım.

PIC'de adam gibi uzmanlaşmayı düşünüyorum. üstteki derleyiciler herşeyi otomatik yapıyor , Registerlarla pek uğraşmıyorsun , ve datasheetlere pek bakmıyorsun. Ben bunu istemiyorum. Bu öğrenmemi engelliyor çünkü.. Biraz ASM Öğrenmeye başladım. Onu yavaş yavaş öğrenicem , ama programı asm ile yazamam.

Compiler önerirken lütfen hepsinde tecrübeniz varsa önerin. Çünkü bazıları sadece 1 compiler kullanmış onu öneriyor. bu saçma ve kafamı karıştırıyor...

MPLAB ve Hİ-TECH Hakkında ne düşünüyorsunuz. Birde C Dili ile Pıc Programlayabiliyor muyuz. Yani visual studio , dev c gibi..
Yazdığım programları simula etmekte en önem verdiğim işlerden biri. Micro C de bazen Simule ederken sorunlar yaşadım.
MicroC De kitap bulma sıkıntısı yaşadım. Bu da önem verdiğim işlerden biri. İngilcem sağlam , ingilzce kitaplarda olur..
(C++ Diline Hakimim... Yüz tanıma sistemini C İle yazmıştım..)

Genelde asm + Hi-tech önerilmiş.  Eyer hiç düşünme öyle git diyorsanız , uykusuz gecelere başlayıcam

Önerilierinizi bekliyorum...

sadogan

Hi-Tech i microchips satın aldı artık destek vermiyor
Kendi derleyicilerini cıkardı
XC8 bit picler için
XC16 16 bit picler için
XC32 32 bit picler için.

LukeSkywalker

Alıntı Yap-Micro C ile devam etme kararı almıştım ama elimdeki kaynaklar tükendi. Ne kitap bulabiliyorum ne de projeler. O yüzden Derleyicimi değiştirme kararı aldım.
-üstteki derleyiciler herşeyi otomatik yapıyor , Registerlarla pek uğraşmıyorsun , ve datasheetlere pek bakmıyorsun. Ben bunu istemiyorum. Bu öğrenmemi engelliyor çünkü..

Ben sadece şu yukarıdaki cümlelerinize cevap yazıp gideceğim. Birazdan burası karışabilir çünkü..

-altaskitap.com adresine baktınız mı? Burada MikroC PIC ile ilgili çok güzel kitaplar var. Ayrıca www.libstock.com gibi bir adres var ki burası istemediğiniz kadar çok proje ve mikroC kodları ile dolu...
- Derleyicinin otomatik iş yaptığından bahsetmişsiniz. Eğer isterseniz kütüphanelerinizi register seviyesinde kendiniz de yazabilirsiniz. Buna engel olan bir durum yok MikroC derleyicilerinde. Derleyiciler ile birlikte gelen kütüphaneler ekstralardır. İsterseniz kullanmayabilirsiniz.

Ek olarak yukarıda yazdıklarınıza baktığımda MikroC derleyicisini yeteri kadar iyi kavrayamadığınızı anlıyorum.  Mesela XC8 derleyiciye geçtiğinizde de sağdan soladan kütüphane arayışı içerisine girecekseniz, istediğiniz derleyiciye geçin sizi paklamaz... Bence en mantıklısı bir derleyici üzerinde iyi uzmanlaşmaktır.
Bütün derleyicilere bakın, hangisi kafanıza yatarsa onu kullanırsınız.
Kolay gelsin..

MrExploit

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 10 Temmuz 2014, 16:43:05
Ben sadece şu yukarıdaki cümlelerinize cevap yazıp gideceğim. Birazdan burası karışabilir çünkü..

-altaskitap.com adresine baktınız mı? Burada MikroC PIC ile ilgili çok güzel kitaplar var. Ayrıca www.libstock.com gibi bir adres var ki burası istemediğiniz kadar çok proje ve mikroC kodları ile dolu...
- Derleyicinin otomatik iş yaptığından bahsetmişsiniz. Eğer isterseniz kütüphanelerinizi register seviyesinde kendiniz de yazabilirsiniz. Buna engel olan bir durum yok MikroC derleyicilerinde. Derleyiciler ile birlikte gelen kütüphaneler ekstralardır. İsterseniz kullanmayabilirsiniz.

Ek olarak yukarıda yazdıklarınıza baktığımda MikroC derleyicisini yeteri kadar iyi kavrayamadığınızı anlıyorum.  Mesela XC8 derleyiciye geçtiğinizde de sağdan soladan kütüphane arayışı içerisine girecekseniz, istediğiniz derleyiciye geçin sizi paklamaz... Bence en mantıklısı bir derleyici üzerinde iyi uzmanlaşmaktır.
Bütün derleyicilere bakın, hangisi kafanıza yatarsa onu kullanırsınız.
Kolay gelsin..

Yani Hi-tech'e hiç başlamayayım mı ? öyle mi diyorsun...

RaMu

Bahsettiğin tüm ide leri kullandım en azından denedim,
öncelikle asm program yazmayı severim, ciğerini öğrenmeyi sevdiğimden olsa gerek.

Söylenmiş hitechc artık öldü,
ama eskiden birikmiş olan kod hazinesini anlayabilecek kadar bilmek faydalı olur.

Senin işini tam görecek olan mplabx dir,
microchipin kendi idesi ve yukarıda yazılan derleyicileri mevcut.

Bence kafanı karıştıran yazılanlar değil
senin kafan zaten karışık,
hem yüksek seviye dille programlayabilirmiyim diye soruyorsun(visual c vs.),
hemde düşük seviye dille programlama öğreniyorum zaten diyorsun( asm),
şu kadarını söyleyeyim matlab üzerinden simulink ile dahi görsel olarak pic programlayabilirsin,
ama ben donanımlara hükmedecem tek tek değerleri elimle girecem diyorsan asm veya mplabx
(ki aslında söylendiği gibi hangi ide derleyici kullanırsan kullan hiçbiri sana yok registerlara dokunma,
datasheet e bakarak ayarlarını kendin girme demez)

Daha hafta olmadı aynı konu yine açıldı,
her derleyiciyi anlayabilecek kadar bilmen faydalı,
en az bir derleyiciyi herşeyi yapabilecek kadar bilmen şart.

Bu arada mikroc için kitaba dahi gerek yoktur bence
çünki help kısmı muazzam, libstock da cabası.

Şunuda ekleyeyim,

http://www.microchip.com/xcdemo/xcpluspromo.aspx

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

MrExploit

Görünüşe Göre Mplab X - XC8 Compiler   ile Micro C , Arasında bir seçim yapıcam....

Bu İkisi arasında hangisini tercih etmem konusunda da bilgi veren olursa çok minnettar olurum...
Veya belli bir yere kadar ikisi ile birlikte gidip , sonra birine geçebilirm.
Benimde en sevdiğim dil asm. Bende işin ciğeriyle uğraşmayı seviyorum. Bize asm ile 8085'de program yazdırırken baya bir zorlamıştı hocalar.İkide zorlamışlar..
Ayrıca XC8 Kitabı varsa bildiğiniz güzel alırım...

erpay

Benim tercihim de MikroC'den yana. Editörü çok yetenekli ve başlangıç için birçok kütüphane gömülü olarak içinde geliyor ama ben kullanıcının her işinde sadece MikroC kütüphanesine dayanmasını da doğru bulmuyorum. MikroC arkadaşların dediği gibi libstock ve yerli yabancı kaynakları mevcut ve forumu da ktif olarak destek veriyor. Bir de birkaç proje yaptıktan sonra gerisi insanın datasheet okuyup programlama yeteneğine kalıyo sonuçta derleyici sadece bir araç işi yapan biziz. Mplab destek yönünden tabi ki MikroC'den iyi ama sanki insanı daha çok yoruyor, editörünü çok sevemedim ben.

Erol YILMAZ

iş yapmak istiyorsan bi tanesini kullan gitsin :)

AsHeS

if-for-while-do,while-fonksiyon tüm C derleyecilerinde aynı birşeyler yap gerisi gelir.