çoklu haberleşme

Başlatan tntgonzales, 09 Temmuz 2014, 22:02:55

tntgonzales

arkadaşlar merhaba,16f877a nın tx ve rx pinlerine hem bluetooth modülü hem de rs232 bağlasam,istediğim datayı hem telefona hem de bilgisayara yazabilir miyim?

Kabil ATICI

İşlemci üzerine RX ile ilgili bir işlemin olmayacak ise olabilir. (bilgisayarından ve telefonundan aynı anda veri işlemciye veri göndermeye çalışırsan sıkıntı olur)
Ama istersen bilgisayara 10 liralık bir bluetooth modül alırsan bilgisayarında da iletişim kurabilirsin. Aynı anda değil tabii. (bilgisayarın da yoksa)
ambar7

quarko

Evet yazabilirsin. RS232 sinyalini pc ye gönderebilmen için max232 ile dönüştürme yapman gerekir. Bluetooth ile gönderebilmen içinde bir bluetooth modül kullanmalısın. Yalnız iki tarafta aynı anda cevap göndermeye kalkarsa problem olur. Dolayısı ile yazılımı iyi senkronize etmelisin.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

tntgonzales

Alıntı yapılan: ambar7 - 09 Temmuz 2014, 22:18:33
İşlemci üzerine RX ile ilgili bir işlemin olmayacak ise olabilir. (bilgisayarından ve telefonundan aynı anda veri işlemciye veri göndermeye çalışırsan sıkıntı olur)
Ama istersen bilgisayara 10 liralık bir bluetooth modül alırsan bilgisayarında da iletişim kurabilirsin. Aynı anda değil tabii. (bilgisayarın da yoksa)

Yapacağım çalışmada pic sıcaklığı okuyacak bunu hem telefona hem de bilgisayara gönderecek. İşlemcinin veri gönderme olayı bu kadar. Ben işlemciye sadece bilgisayardan veri göndereceğim. Anladığım kadarıyla bluetooth modülüne ve rs232ye pic in tx pinini, sadece rs232ye de rx pinini direk olarak bağlasam sorun olmaz? Doğru mu hocam?

Kabil ATICI

ambar7

ilhan_mkp

Yeni konu açmak istemedim.
Buluetooth modulleri ile 2 adet mikro işlenciyi haberleştirmek istiyorum mikroişlenci ile bu modülleri master olarak kullanan varmi

tntgonzales

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 10 Temmuz 2014, 09:50:30
Yeni konu açmak istemedim.
Buluetooth modulleri ile 2 adet mikro işlenciyi haberleştirmek istiyorum mikroişlenci ile bu modülleri master olarak kullanan varmi

ben kullanmadım ama bildiğim kadarıyla bluetooth modülleri master ve client olmak üzere iki tane .master kullanmak istiyorsanız master özelliği olan bluetooth modelini almanız gerekiyor

ilhan_mkp

Hocam alicamda şu ilk haberleşmeyi başlatma olayi modüllerin bir birini tanima kismi kafama takiliyor.