Saat Ayarlama

Başlatan Enfalx, 12 Temmuz 2014, 11:28:12

Enfalx

Arkadaşlar ben pic basic ile saati kodladım diyelim.Bu saat 00:00:00'dan başlayacak.Bunu gerçek saate ayarlamam lazım.Benim saatimde bütün ekranları dolaşıp başa dönünce saati ayarlayabiliyorum.Bende şöyle bir şey yapmak istiyorum:Düğmeye basınca saatin ayarını değiştirebileceğim.Bunu nasıl yapabilirim?

Kabil ATICI

İki tane buton biri saat için, biri dakika için.

Saatin 24 saat modunda ise saat butonuna bastıkça 0-23 aralığında sayısını 1 artıracak şekilde basit bir sayıcı oluşturuyorsun. Butona her bastığında ekrandaki değeri güncelle. Bu işlemi saatin saat değişkeni üzerinde yapıyorsun.

Dakika için 60 dakika olayı var ya, bu nedenle 0-59 aralığında birer birer sayacak bir sayıcı oluşturuyorsun. Butona her batığında ekran değeri güncelle. Bu işlemi saatin dakika değişkeni üzerinde yapıyorsun.

Saat programını yaptıktan sonra, yukarıda anlattığımı da yaparsın. Saniyeye ayarlamaya gerek var mı?
ambar7

Enfalx

Teşekkür ederim o konuda biraz yardımcı olabilir misiniz?Saati hazırladım şimdi sayac mı oluşturmam gerekiyor kod ile gösterirseniz daha iyi olur.

Kabil ATICI

pic basik ile aram iyi değil. Ben bu işi asm ile yapıyorum.

saat için kullandığın sayacın diyelim ki saat_ayar olmuş olsun

adım adım anlatırsak...
saat ayar için kullanacağın işlemcinin bacağını giriş olarak ata.

Programı kendin yazdınsa saat sayma ve dakika sayma bölümü aynen kullanılabilir. bunlar birleşik olduğundan ayırmak gerektiği gibi ayrı bir kopya oluşturulabilir.

saat butonu basıldımı kontrol et. Basıldı ise delay işlemi uygula.
sonra saat sayma işlemi. ekranı yenile.
ambar7

mehmet

@gevv'nin sayfasında bir kaç
tane saat projesi var.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

AsHeS

Alıntı yapılan: mehmet - 12 Temmuz 2014, 19:32:22