MİKRODALGA FIRINDA AMPUL, TASARRUFLU AMPUL, REZİSTANS PİŞİRME DENEMESİ :)

Başlatan elekTRofizikci, 12 Temmuz 2014, 22:35:59

elekTRofizikci

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN: Bir mikrodalga fırına bir flamanlı ampül atılırsa ne olur merak ettiniz mi hiç? Peki ya tasarruflu ampul? Ya da soba teli? Merak etmediniz mi ben ettim :) Sonuç mu gelin birlikte izleyelim....

http://youtu.be/rPbvXBwMVBI
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

Kabil ATICI

Dikkat etti iseniz, lamba belirli yerlerde ışık verdi. Bunun sebebi fırın bir rezonatör gibi davranıyor ve dalga duruyor. Zaten o yüzden alttaki tabla dönüyor. Lambanın ışık verdiği yerlerde dalganın tepe noktalarına gelen yerlerdir.

Bu arada bu tür şeyleri çoluk çocuğa göstermemek lazım denemeye kalkarlarda ortalığı patlatırlar.
Denemeye kalkacak arkadaşlar için;
Mikrodalga fırınlara metal nesneler sokulmaz!!
ambar7

MrDarK

Çok enteresan olmuş bu videolar. Kimsenin cesaret etmemesi gerekenleri bize gösterdiğiniz için teşekkürler :)

Şahsen bende çok merak ediyordum :) Uyarılarınız içinde teşekkürler böyle bir video ekleyip uyarı yapmasaydınız kötü olurdu (:
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: ambar7 - 12 Temmuz 2014, 23:12:08
Mikrodalga fırınlara metal nesneler sokulmaz!!

çok doğru bu uyarıyı bende not aldım fakat diğer videoya koyacağım diye aklımda yer etmiş keşke buna da koysaydım.. Birde bu cihazın sökümü iç yapısı videosu olacak.... Hatırlattığın için teşekkürler...

Elimden geldiğince sık uyarı yazısı koydum. Hangi malzemenin nasıl bir tepki vereceğini bilemeyiz... bugün x maddesi patlamayabilir ama başka bir zaman aynı X maddesi patlayabilir. Saklama koşulları değişiktir, deforme olmuştur v.s.

Uyarılar içi tekrar teşekkürler... kolay gelsin
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

Kabil ATICI

@elektrofizikci
Patlayan maddenin kendisinden değil.
Mikrodalga fırında yapısından dolayı dural dalga olayı vardır. Yani mikrodalgaların tepe noktaları hep aynı yerdedir. (Normal ortamda dalga sürekli ilerler) Metal nesneler mikrodalga kaynağına gelen dalgaları geri yansıtır. Yansıma  mikrodalga kaynağına doğrudur. Tabii burada kimi yükleyecek? Magnetron'u. Bu magnetron denen şey bir tüptür ve flemandan yayılan elektronlar elektromiknatısla kontrol edilerek mikrodalga üretilir.

İşte bu noktada geri dönen dalga yükleyeceği yer ve sonuçta fırının başına iyi şeyler gelmeyecek yeri burası.

Normalde antenden yayılamayan elektromanyetik dalgalar geri dönerse vericiyi yakabilir. (özellikle yüksek güçlü ise)

Sonuçta patlayan içindeki değilde fırının kendisi oluyor.  Nasıl olduğunu internetten bakabilirsiniz.
ambar7