IEEE hatası

Başlatan ipek, 14 Temmuz 2014, 12:41:36

ipek

üzerinde IEEE bulunan oldukça eski bir sinyal jenaratörüm var. bunun bilsayarı artık çalışmaz oldu ve yeni işletim sistemlerini dekteklemiyor.remote programdan vazgeçtim manual kullanacağım,fakat IEEE kablosunu çekince kendi ekranına Error 14 yazıyor.(cihaz 80'li yıllardan kalma pek dökümanı yok) arkasında 5 adet dipswitch mevcut adresleme için ,binary mantıkla hepsini 31 yapıyorum error 14 veriyor 0..dan 31...e kadar deniyorum A303 error veriyor.bilgisayarı bir türlü başlatmayı başardığım anda kusursuz çalışıyor.bu IEEE disable edilemezmi ? .nette bulduğum bir dökümanda error 14 için.

IEEE address of 31 (all ones) is invalid sizce bu hata kodu tam olarak ne anlama gelir ?.

not sadece bu kelime aklımı karıştırıyor anlamı nedir ?.

ipek

ilginc bir kaç yerli forum ve çok popular yabancı forumlara'da sordum, kimsenin bu haberleşme stlili hakkında bir fikri yok.
IEEE 488 pek bilindik bir şey değil galiba.

Kabil ATICI

biraz eski kalmış. vikipedia da 80'li yıllladaki bilgisayarlarda kontrol portu olarak kullanıldığı belirtilmiş.
Biraz paralel porta benziyor.

HP'in önceden kullandığı sanırım sonradan terk edilen bir port.

Aletinizin içine açabiliyorsanız, bu port seçeneğe bağlı ise fiziksel olarak çıkartabiliyorsanız çıkartıp bir deneyebilirsiniz.
ambar7

mehmet

Usb' den IEEE-488' ye dönüştürücüler bulunmakta.
Sisteminizi bilemiyorum. Ancak uygun program bulmak mümkün olabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

sfiber

aletin içerisinden bir kaç foto harika olurdu.Bu tarz eski cihazlara hep ilgim vardır.

mufitsozen

Alıntı yapılan: ipek - 15 Temmuz 2014, 21:05:11
ilginc bir kaç yerli forum ve çok popular yabancı forumlara'da sordum, kimsenin bu haberleşme stlili hakkında bir fikri yok.
IEEE 488 pek bilindik bir şey değil galiba.

hocam pc parallel portlarin bazisi kucuk modifikasyon ve bir driver programla IEEE-488 bus'a baglanabilir.
linkteki dokumanda hem IEEE-488 hemde Parallel port bilgileri ile boyle bir cihaz nasil yapilir acikliyor.
http://ncralib1.ncra.tifr.res.in:8080/jspui/bitstream/2301/344/1/interface%20between.pdf

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

ipek

Sorumun asıl amacı başka idi fakat ilgilenmeniz beni mutlu etti.

amaç artık pek kullanmadığım bu cihazı bilgisayardan ayırıp manual kullanmak.fakat GPIB IEE488 fişini çekip başlattığımda error14 kodunu alıyorum.yani uyuşturucu müptelası gibi bilgisayara bağımlılık yapmış.

cihazı söktüm içindeki bu bus'la ilgili kartı söktüm yine error 14 verdi.bu interface kartındada sök tak jumper'ler var bunlarla oynadığım zaman ise A303 Adress not valid do not suported yazıyor.

şimdi cihazın arkasında 5 adet dip switch var kullanmadığım zaman 00'ra mı 31're mi setliyeceğim.
aslında ekrana gelen hata mesajı anahtar olacak ama google den çevirince saçma sonuç çıkıyor sizce

(IEEE address of 31 (all ones) is invalid )sizce parantezin içi Anadilimizde ne anlama gelir ?.

@sfiber google görsellere Gigatronic GT9000 signal generatör derseniz içini dışını görebilirsiniz.cihaz 50 MHZ 26 GHZ arası 100 Hz lik steple çalışan  vektöryel RMS mikro dalga watt ölçebilen 1986 yapımı dinazor bir alet.

z

Tum bitler 1 olursa gecersiz adres oluyor.

Dokuman

Sayfa 2.17

Gecerli adres araligi 0...30 imis.

Sayfa 2.6

Local(.) yaparsan Galiba bilgisayardan kurtulacaksin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

Hocam tuttuğunuz ...hariç altın olsun.Allah sizi istediğiniz CNC'ye kavuştursun.

z

Cumlemize.

İşinin görülmesine sevindim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com