DS1302 pille çalışırken geri kalıyor!!!

Başlatan serdararikan, 15 Temmuz 2014, 18:35:30

serdararikan

DS1302 yi devreye enerji verip çalıştırdım ve uzun süre test ettim(4-5 gün).herhangi bir geri kalma veya ileri gitme olmadı.ama devrenin enerjisini kestiğimde 5 saat gibi bir sürede 5 dakika geri kaldığını gördüm.bunla ilgi tecrübesi olan arkadaşlar varmı??

baran123

Bu dediğin olay benim ömrümü yedi bitirdi sorunun tek sebebi kristal kullandığın kristalin kaliteli olması lazım piyasadaki saat kristalleri cok kalitesiz imiş o yüzden eski saat veya anakartlarda ki kristalleri kullan ben bıkıp bıraktıgım ıcın deneme fırsatım olmadı bırde krıstalın govdesını topraga bağla ve krıstalın bacaklarını 6 pikofarad  ile GND ye çek piyasada 6.8 var bildiğim kadarıyla oda olur herhalde canım cektı devre devre kurayıp deneyeyim olursa yazarım tekrar :)

not: kapatınca geri kalma oluryorsa pıl dede sorun olabilir onuda anakarttan sok kullan eskı anakart varsa tabi :D

serdararikan

ben 10p ile kristali şaseye çektim.bence olayda başka bişeyler var.çünkü devre enerjiliyken geri kalma olmuyor.geri kalma enerjinin kesildiğinde DS1302 pil ile çalıştığında oluyor

baran123

o zaman pil değiştirmeyi deneyebilirsin mümkünse yada pil bağlantısında sorun olabilir mi ?

serdararikan

pil sıfır.pilde çalışmıyor olsa pil bağlantısından şüphelenebilirim ama pilde çalışıyor. ben ds1302 nin charger devresini açık kullanıyorum.ondan şüpheleniyorum.

birde datasheette  gharger kısmında

Initial power-on state

diye bi seçenek var bunun ne anlama geldiğini anlayamadım

baran123

charger devresini acık kullanıyorum derken anlamadım orayı tam olarak ?

serdararikan

ds1302 nin saat pilini şarj etme özelliği var.onu açıyorum demek istedim

Kabil ATICI

1-2 günde pek geri kalmıyorda (süper kondansatör ile kullanımda), Hatta 2 haftan fazladır poşetinde duruyor. ( ayarda 10dk bir fark var, ama bu beslemeden mi yoksa ayardan mı hatırlamıyorum)
destek beslemen ne olduğunu belirtmemişsin.. Pil kullanıyorsan pil gerilimini kontrol et. Özellikle  beş saat dediğin zamanın sonunda.. Şarjlı pil kullanıyorsan özellikle pil konusunu dikkat et.
ambar7

serdararikan

pil şarjlı değil. siz kristali nereden aldınız? nasıl bi kristal kullandınız??

baran123

pil konusunda CR2032 kullan su 1 tl boyutundakı varya o

serdararikan

EGE

1-Pil voltajını kontrol edin
2-Kesinlikle kaliteli 32.768Khz  alın

Tagli

DS1302'nin pil şarj ayarları ile ilgili olabilir sorun. Tavsiyem DS1307 kullanman. Arayüzü farklıdır ama, I2C ile çalışır. Hatırladığım kadarıyla, DS1307'nin enerji tüketiminin çok daha düşük idi ve bu sebeple gerek olmadığından şarj özelliği konulmadığı söyleniyordu. Yine aklımda kaldığı kadarıyla, pil ile DS1302 ancak 2 gün dayanıyormuş. Elbette aklımda kalan bu bilgiler yanlış olabilir ama DS1307'de şarj devresi olmadığını net olarak hatırlıyorum ve az enerji tüketimi mantıklı bir açıklama gibi gözüküyor.
Gökçe Tağlıoğlu

serdararikan

Alıntı yapılan: Tagli - 15 Temmuz 2014, 19:39:13
DS1302'nin pil şarj ayarları ile ilgili olabilir sorun. Tavsiyem DS1307 kullanman. Arayüzü farklıdır ama, I2C ile çalışır. Hatırladığım kadarıyla, DS1307'nin enerji tüketiminin çok daha düşük idi ve bu sebeple gerek olmadığından şarj özelliği konulmadığı söyleniyordu. Yine aklımda kaldığı kadarıyla, pil ile DS1302 ancak 2 gün dayanıyormuş. Elbette aklımda kalan bu bilgiler yanlış olabilir ama DS1307'de şarj devresi olmadığını net olarak hatırlıyorum ve az enerji tüketimi mantıklı bir açıklama gibi gözüküyor.

şuan entegre değiştirme gibi bi şansım yok.

Recep METE

Alıntı yapılan: serdararikan - 15 Temmuz 2014, 18:50:47
pil sıfır.pilde çalışmıyor olsa pil bağlantısından şüphelenebilirim ama pilde çalışıyor. ben ds1302 nin charger devresini açık kullanıyorum.ondan şüpheleniyorum.

birde datasheette  gharger kısmında

Initial power-on state

diye bi seçenek var bunun ne anlama geldiğini anlayamadım
Hocam charger devresini nasıl aciyorsunuz.Bunu biraz anlatir misiniz?
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d