elektronik malzemelerin saklama ömrü

Başlatan nikolai, 20 Temmuz 2014, 13:15:46

nikolai

arkadaşlar herkese merhaba

ben lab ım için elektronik malzemeler almayı düşünüyorum  kondansatör direnç diyot transistör çeşitli entegreler vs elimde sadece 10 çekmece var ve ben labı geliştirme kararı aldım maddi anlamda sıkıntı yok amacım elimde bütün malzemelerden çeşit yapmak malum hep teorik bilgi olmuyor biraz pratiğe dökmek için komponent almam lazım ama kafama takılan sorular var

kondansatörler zamanla kurur mu malum hepsini kullanmayabilirim nasıl saklanmalıdır sizce lütfen bilgili arkadaş tüm kondansatör tipleri için yazabilirmi
dirençlerde böyle bir sorun olcağını sanmıyorum
yarı iletkenlerde germanyum silisyum nasıl tepki verir uzun vadede

ilgi gösterecek herkeze teşekkür ederim şimdiden

tekosis

malzemeden önce çekmece sayını biraz arttır, değer kaybetmesin dersen eksildikçe de kondansatörleri tamamlarsın. yarı iletkenlere de gelince nihayetinde diyot transistör gibi malzemeleri elli sene saklayacak da değilsin bence onlardan yana sıkıntı olmaz ancak bacakları oksitlenebiliyor ve bu da zamanla lehimlemede zorluk çıkartıyor. bence önemli kriter bu. bir direnci yada diyotu bulunduğun yerde nem yoksa 3-4 sene rahatlıkla saklarsın.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.