Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

STM32 ve PIC32

Başlatan trinity, 24 Temmuz 2014, 16:53:46

z

Arastiranlar olmustur.

Cip tasarimi artik ulkemizde bilgisayar basinda yapilabiliyor.

Geriye urettirmek kaliyor.

1 milyon tane cip urettirmenin maliyeti ne kadardir? Bunu arastiran oldumu?

Basbakan vs secimlerinde harcanan para ne kadardir bunu arastiran oldumu?

Bir mukayese edelim.

Temeli vs atilip onca harcama yapilip daha sonra projeden vazgecilen insaa islerine ne kadar yatiriliyor bunu da bir arastiralim.

Cip uretimi icin devlet onculuk ederse neden olmasin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

speak48

kimsenin işine şimdiye kadar yarı iletken fabrikası , silicon vadisi kuralım demek gelmedi.
bundan sonrada gelmez.

z

Fabrikasiz uretimden bahsediyorum. Tasarla. Ardindan parasini ode urettir.

LukeSkywalker

Ben ülke konuları aklıma geldiğinde herzaman savaş durumunu düşünürüm. Savaşla birlikte ambargo da gelebilir. Kıbrıs çıkartması sırasında uçaklarımıza lastik bile bulamadığımız gibi durumlarla karşılaşmamak için  hayati öneme sahip şeyleri  mutlaka ama mutlaka üretmelisiniz. Petrol de dahil. 

t2

Çip tasarım tamamsa,
100 tane prototip 10binlira olabilir.

Bu para verilir, 10milyon adet için pazarlık yapılabilir.

Gerçek şu ki ortada böyle bir ihtiyaç yok. Soran, araştıran da yok. Olsa da haberimiz olmaz.

Yabancı çipler eksik veya yanlış ya da pahalı mı ki yerli tasarım yapılsın?

ticari avantaj yoksa,ucuz olmayacaksa, Geriye askeri işler milliguvenlik durumları,kriptolu tlf gibi işler kalıyor. Bu amacla yerli uretim gerekebilir.

z

Elin ne fazlasi var? Onlar uretiyor. Senin neyin eksin?

Otomobil uretmeye ne gerek var diyen zihniyet motor yapamiyorsa

Cim bicme makinesini, golf sahasinda gezinti aracini, kamyonu, ucagi satin alacak demektir.

Insallah yakin zamanda buyuk ambargolara maruz kaliriz. Bu buyuk temennim. Gecmis donemde ambargoya maruz kaldik ardindan pek cok sey uretmeye basladik.

Insallah Allahim insallah bize buyuk ambargolar uygulanacak gunleri goster.

Erol YILMAZ

Ambargo değil ama bunların ülkemizde tasarlanarak, kullanmamızı temenni ediyorum :)

ArifAhmet

Alıntı yapılan: t2 - 26 Temmuz 2014, 16:03:44
Çip tasarım tamamsa,
100 tane prototip 10binlira olabilir.

Bu para verilir, 10milyon adet için pazarlık yapılabilir.

Gerçek şu ki ortada böyle bir ihtiyaç yok. Soran, araştıran da yok. Olsa da haberimiz olmaz.

Yabancı çipler eksik veya yanlış ya da pahalı mı ki yerli tasarım yapılsın?

ticari avantaj yoksa,ucuz olmayacaksa, Geriye askeri işler milliguvenlik durumları,kriptolu tlf gibi işler kalıyor. Bu amacla yerli uretim gerekebilir.
Efendim, meşhur ayakkabı fırlatma olayını bilirsiniz. Bir toplantıda tüm mühendisler yerli üretim araba yapmak istedi, yetki sahibi olan yahudi biri "zaten yurt dışından alıyoruz, üretime gerek yok" dedi. Oradaki genç mühendislerden biri o adama ayakkabısını fırlattı. Hatırladığım kadarıyla böyleydi. Bu düşünce yanlıştır. "Onlar zaten üretiyor, biz niye üretelim" değil, "Onlar üretiyor bizde üretelim, hatta daha iyisini yapalım" dememiz gerekiyor.
Alıntı yapılan: z - 26 Temmuz 2014, 15:52:18
Fabrikasiz uretimden bahsediyorum. Tasarla. Ardindan parasini ode urettir.
Yapanlarda oldu efendim. Bakınız Teknoseyir programına katılan Niyazi Saral beyin konuşmasında, CPU Turkey yarışmasına katılanalrdan biri işlemcisini yurt dışına sattı. Bir diğer katılımcı amerikada şirket kurdu. Kusura bakmayın ama sizin gibi herşeye umutsuzlukla bakan, şöyle olmaz böyle olmaz diyenler oldukça, bu şirketler yurt dışında kurulmaya devam edecektir.
Yaşasın Open Source!

z

Ben ambargo temenni ediyorum. Hem de buyuk ambargo.

Bugun tabanca, tufek, top vs vs uretecek alt yapiya sahip olabliriz. Hammademiz, enerjimiz, makinelerimiz oldugu halde uretmiyorsak
yarin bir gun iki santralin gumler (gumletilir) petrolun kısılıverir artik o gun bırakın tabancayi, ok, yay, mizrak hatta bıçak bile yapamazsin.

Bizlerin aklinin basina gelmesi icin basimiza bir musebet gelmesi lazim.

Elin oglu ucuza yapiyorsa biz ondan ucuza uretemiyorsak bu zaten beceriksizligimizin, başarısızlığımızın en buyuk gostergesidir.

Ucuz diye uretime yonelmemek satin almak zaten yenilgiyi kabul etmektir.

Hani cip uretmek yerine ucuza cipler alip onlarla bir seyler yapip ucuza bir seyler uretip dunyaya satsak hadi neyse diyecegim de o da yok.

Her musibet bela değildir.

LukeSkywalker

İkinci dünya savaşı sırasında Almanlar mecbur kaldıklarından biyodizel üretmişlerdi.  Rusya'nın zorlu kış şartlarında araçların motorları donduğu için antifriz üretmek zorunda kaldılar.  Bunun gibi zor dönemlerde icat edilen pek çok şey var. Bu sebeple z'ye kısmen katılıyorum. Yumurta kapıya dayanmadıkça harekete geçmiyoruz biz.

ArifAhmet

Alıntı yapılan: z - 26 Temmuz 2014, 16:35:06
Ben ambargo temenni ediyorum. Hem de buyuk ambargo.

Bugun tabanca, tufek, top vs vs uretecek alt yapiya sahip olabliriz. Hammademiz, enerjimiz, makinelerimiz oldugu halde uretmiyorsak
yarin bir gun iki santralin gumler (gumletilir) petrolun kısılıverir artik o gun bırakın tabancayi, ok, yay, mizrak hatta bıçak bile yapamazsin.

Bizlerin aklinin basina gelmesi icin basimiza bir musebet gelmesi lazim.

Elin oglu ucuza yapiyorsa biz ondan ucuza uretemiyorsak bu zaten beceriksizligimizin, başarısızlığımızın en buyuk gostergesidir.

Ucuz diye uretime yonelmemek satin almak zaten yenilgiyi kabul etmektir.

Hani cip uretmek yerine ucuza cipler alip onlarla bir seyler yapip ucuza bir seyler uretip dunyaya satsak hadi neyse diyecegim de o da yok.

Her musibet bela değildir.

Çok iyi söylediniz hocam.
Yaşasın Open Source!

t2

Önce antalya plajina devletin  bedava şezlong koymasına el atmak gerek. Bedava 1hafta hızlı tren bedava çarçur. Benim ödediğim vergiyle.

z

20 yada 30 yil once Hollanda'dan gelen komsumuzun misafiri elektronik cihaz ureten bir firmada isci olarak calistigini soylemisti. (Aklimda philips kalmis)

O zaman merak ettigim her seyi sordum. Ilk basta elektronikten anladigini saniyordum. Sohbet esnasinda elektronikle alakasinin olmadigini ogrendim. Sadece karta karta direnc vs takiyormus ne taktiginin adini  bile bilmiyor. Bir tane ornek veriyorlarmis. Ona baka baka hazir malzeme kutularindan kendi payina dusen malzemeleri takiyormus.

Peki ne uretiyorsunuz diye sormustum.

Cok ilginc bir cevap verdi.

Bir hafta radyo uretiyoruz. Obur hafta teyp, obur hafta saat, obur hafta tras makinesi ... ... ...

magnetron

"ekonominin görünmeyen eli"

galiba adam smith söylemiş bu sözü

yabancı ürünler yerli ürünlerden ucuzsa tüketici yabancı ürünleri tercih eder

türkiye de yıllardır değil onyıllardır değişmeyen politika
enflasyon artmasın diye dövizin üstüne bastırmaktır

teknoloji devi Japonya bile Yen'i ucuzlatmaya çalışıyor ki kendi ürünleri satılsın
biz ne yapıyoruz doların fiyatını ucuzlatıyoruz ki enflasyon çıkmasın

eğer bu suni döviz fiyatı oluşmasa
işte o "görünmeyen el" yerli üretimi teşvik eder

önce kendi üretimimiz olan elektronik ürünler satılır
ürünlerin kalitesi artar sonra dışarıya satarız
üretim adedi ekonomik boyutlara gelince mikroişlemci de üretilir
bugünden yarına olmaz ama olur

LukeSkywalker

Geçenlerde bir vestel konusu açıldı vurmayan kalmadı.
Neymiş kaliteli ürünleri dışarıya gönderiyormuş, kalitesiz ürünleri burada satıyormuş. Samsung, LG  ne yapıyor sanıyordunuz? Geçenlerde samsung'un bir telefonunun yurt dışında gorilla glass çizilmez ekranla satıldığı fakat ülkemize gelenlerin çizlebilir cam olduğu ortaya çıktı.
Vestel neden dışarıya daha kaliteli gönderiyor? Çünkü dışarıda daha çok satılıyor. Bizim millet fazla rağbet etmiyor yerli mal kalitesizdir diye..

Mesela kombiler, benim evimdeki kombi Süsler marka.  10 yıldan fazladır kullanıyorum, geçenlerde ufak bir sensör arızasından başka arıza ile karşılaşmadım.  Yerli malı destekleyecek tüketici bilinci var mı sizce memlekette?
Bu bilinç oluşturulmadıkça yerli firmalar ayakta duramazlar.