EEprom a hangi sıklıkla ve hangi şartlarda yazmalıyım ve okumalıyım?

Başlatan mir_as82, 05 Ağustos 2014, 14:45:52

mir_as82

Bisiklet devir ölçer ve bisikletin gittiği toplam kilometrreyi PIC te tutmak istiyorum.
Sorum şu: Ben pic de enerji varken bisikletin kilometresini her türlü tutabilirim fakat pic in enerjisi kesildiğinde kaldığı kilometreyi saklamam gerek bunun için EEprom kullanmak mantıklı geldi. EEproma yazma şartlarım nasıl olmalı? Yani enerjinin kesilmesini algılayıp hemen EEproma yaz mı demeliyim?(Enerji kesilmesi nasıl algılanacak?). Veya devamlı bir pil ile besleyip mi bu yazma işini yapmalıyım.Bunların dışında sizin önerebileceğiniz bir olasılık var mı?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

En basit yöntem dediğin gibi enerji kesilmesini algılayıp hemen eeproma kayıt yapmaktır.  100ms lik süre içerisinde bu iş biter.

mir_as82

Enerji kesilmesni nasıl algılarım? pic in bu şekilde bir donanımı var mı yoksa farklı yöntemlerle ben mi pic e söylemeliyim?

oyaz

Alıntı YapEnerji kesilmesni nasıl algılarım? pic in bu şekilde bir donanımı var mı yoksa farklı yöntemlerle ben mi pic e söylemeliyim?

Var tabi ki. Low Voltage Detect İnterrupt ile algılayabilirsin.
Become a learning machine...

OG

Low Voltage Detect İnterrupt hepsinde yok.

Şöyle birşey

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Gökhan BEKEN

Enerji kesilmesini anlamaya gerek yok ki.
Enerji varken sürekli kayıt yaparsınız, enerji yokken kayıt yapamayacağınıza göre, aradaki fark anlaşılr.
Eepromu okurken okuduğunuz son kayıt, zaten en son ki kilometre değeridir. Zamana bağlı olarak farklı adreslere de yazabilirsiniz, veya sürekli aynı adrese en son ki kilometre değerini yazarsınız.
Amacınızı bilmiyorum gerçi...
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

yldzelektronik

eeprom ömrü öyle hunharca harcanacak kadar değil.o yüzden dikkatli olmak gerek.dahili eeprom 300 küsür ms sürüyo.bir de her voltaj da yazamaya da bilirsiniz.enerji kesildikten sonra 5 sn ayakta kalabilecek durumda olsa yeter.enerji gitsin çip 5 saniye batarya kullansın.sonra kendini kapasın.?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

mir_as82

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 05 Ağustos 2014, 15:23:39
eeprom ömrü öyle hunharca harcanacak kadar değil.o yüzden dikkatli olmak gerek.dahili eeprom 300 küsür ms sürüyo.bir de her voltaj da yazamaya da bilirsiniz.enerji kesildikten sonra 5 sn ayakta kalabilecek durumda olsa yeter.enerji gitsin çip 5 saniye batarya kullansın.sonra kendini kapasın.?

Evet bu olabilir. Bunu nasıl yapabilirim?

oyaz

Low Voltage Detect kesmesi hiç veri kaybetmeden kaydediyor. Voltaj kesilmesini 4.1 olarak ayarlayınca yeterli zaman kalıyor. 5 sn beklemeye gerek yok bence. İlave olarak OG hocamın dediği gibi besleme girişine yüksek değerli kondansatör koyarsın. Ayrıca @yldzelektronik hocamın dediği gibi eeprom a sürekli yazmak yanlış bir hareket, bir ömrü var sonuçta.
Become a learning machine...

Icarus

mir_as82

ercan_t