Servo motor - encoder ve sürücü üçlüsü

Başlatan XX_CİHAN_XX, 06 Ağustos 2014, 11:25:29

XX_CİHAN_XX

Hobi RC servolar dışında servo görmemiş ve kullanmamış birisi olarak bazı sorularım olacak.

Bu siteden En küçüğünden bir servo, sürücü ve encoder almayı düşünüyorum.

1 - Anladığım kadarıyla bu sitedeki encoder motorun önündeki mile takılıyor ancak mil yeteri kadar uzun değil gibi geldi nereye takacağımı tam anlayamadım motor çift milli gözükmüyor?
2- Oradaki encoder için 32 to 5000 cycles per revolution (CPR) ifadesi var buradan şunu mu anlıyoruz bir tur 360 derece ise 360/5000 derece hassasiyeti ile pals verebiliyor mu demek?
3- Bu üçlüyü kullanarak motoru A dereceden B dereceye (encoder çözünürlüğünün verdiği ölçüde) istediğim hız değişimleri ile mutlak olarak çekebilir miyim. Yani Motion control uygulamalırı için ne kadar uygundur bilmek isterim.

Not: Motora binecek yük çok az olacak 0.3Nm lik bir motor rahatlıkla işimi görebilir.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

skara1214

hocam sana önerim step motor + encoder ikilisi en garanti çözüm. Step motorun microstep modda sürersin encoderlada adım atlama olayı ortadan kalkar.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

magnetron

hocam

direk enkoderi şaftına bağlı ( yani içinde ) step motorlar var
onlardan kullan

XX_CİHAN_XX

Teşekkürler hocam, tavsiyeniz üzerine çift milli step motor, caplin ve delikli incremental encoder kullanmaya karar verdim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Tagli

Quadrature Encoder ise, o CPR ifadesi 4 ile çarpılıyor olabilir. Bu encoder'larda yüksek çözünürlük, işlemcinin özel donanımı yoksa sorun olabiliyor. Yön tayini için her sinyal darbesinde kesmeye gitmek gerekiyor. Yüksek çözünürlük ve yüksek hızda işlemci buna yetişemeyebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

engerex

Servo kaça geliyor? (Motor + enkoder + sürücü)
Tork, hız, ivme gibi ayarlar yapılabiliyor mu?
Ne amaçla kullanacaksın değermi bilmem endüstriyel tip alsan başın ağrımaz.

XX_CİHAN_XX

http://www.automationtechnologiesinc.com/products-page/nema-34-dc-servo-motor/nema34-1125ozin-dual-shaft-servo-motor
Bu firmanın TR distribitörü vardı onlar üzerinden temin edilebilir ama fiyatlar bundan biraz daha pahalı olacaktır diye düşünüyorum bu durumda.

Radyal hareket eden bir düzeneğin istediğim sürede istediğim açıda dönmesini istiyorum ancak bu dönme hareketlerini özellikle yön değiştirirken smooth bir şekilde yapmasını istiyorum. Smooth hareket yaptırmak önemli olduğu için dc motor düşünmüştüm ama step motoru da mikrostep ile kullanırsam sanırım istediğim yine olur gibi geliyor. Şu sıkıntım var istediğim açı değerine çok hassas çıkması gerekiyor +-0.2 dereceden fazla hata yapma lüksüm yok ve yeri geldiğinde 30deg/sec hızlara çıkmam gerekebilecek. Yüküm motoru zorlamayacak kadar hafif.