PİC16F628 ile Röle sıkıntısı

Başlatan spykoman1, 07 Ağustos 2014, 16:52:47

spykoman1

Arkadaşlar  yazdığım programla bir tuşa bastığımda rölenin açılıp motoru harekete geçirmesi lazım , ama röleye motoru bağlamadan denediğimde herşey tıkır tıkır  çalışırken rölenin ucuna motoruda eklediğimde pic,lcd,röle  kafayı yiyo.  Pic kendini resetliyo  lcd saçma saçma şeyler gösteriyo.  Röleye farklı güç kaynağı bile denedim ama o motor takılıysa çalışmıyor ya  çok mantıksız geliyo çıkamadım işin içinden yardım edebilirmisiniz ?

(Motora BY399 diyotuyla ters emk önleyicide yaptım )

t2

Mclr ucunu,doğrudan beslemeye bağlayabilirsiniz.
Daha da iyisi,program içindeydi,mclr,disable yapmaktır.

spykoman1

Mclr yi disable yaptığım halde değişen bişey olmadı malesef.

erpay

Röleye farklı güç kaynağı demişsiniz, optocoupler ile izolasyon yaptınız mı ?

ali.bayuk

Vcc ile GND arasına bir kaç tane 100nF kondansatör atmayı dene.

spykoman1

Röle ve transitörü bu şekilde bağladık. (Transitör:BDX53) . Buraya kadarda pic , regülatör,düğmeler falan sistemleri var.  Eğer röleye bişey bağlı değilse sorun yok , bişey bağladığımız anda pic ve lcd sapıtıyo.   Aralara kondansatör koymayı denedik kurtarmadı. Tek güç kaynağı kullanmaya calısıyoruz su anda   12 v   2 a.

mehmet

Daha güçlü bir kaynak kullanmanız sanırım sorunu çözecektir...
(Bir akü ile deneyiniz)...

Ek: Baz direnciniz yüksek. 1K civarında olursa sorunlarınız
çözülebilir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

erpay

R1'in bulunduğu yere biroptocoupler koyarak motor ve pic'in üç kaynaklarını ayırmayı deneyebilirsiniz.

okay57

Pici ve röleyi ayrı kaynaklardan besleyin. Ya da ilk etapta Pic li devreyi röle ve motordan uzağa taşımayı deneyin.

spykoman1

Kullandığım dirençler 1k veya 10 k zaten ,  pic ve röleyi ayrı kaynaklardanda beslemeyi denedik , daha güçlü kaynak içinde  5V 40A kasa tipi adaptör denedik ama banamısın demiyor :( Pic sistemin geri kalanından uzakta şuanda. Bide şunu keşfettim   rölenin ucuna led hariç ne bağlarsam bağlayayım kafayı yiyo sistem. Sadece motor değil yani.

kudretuzuner

Merhaba,
Prensip olarak PIC uygulamalarınızda gerek çıkışlarda gerek ise girişlerde OPTOKAPLIR kullanırsanız daha az sorun yaşarsınız. 
Amatör

t2

iptal

haydarpasamikro

Röleyi değiştirmeyi deneyin. Mesela PCN-124D3MHZ gibi.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

spykoman1

Röleyi değiştirmeyi denedim olmadı. Optokaplır denicem ama daha önce hiç kullanmadım detaylı bi kaynak gösterebilirmisniz ? 

haydarpasamikro

Röle yerine MOC3010 serisi optodiac ve çıkışına triyak ile yükü kontrol edebilirsiniz. Hem yalıtım yapmış hem de elektronik anahtarlama yapmış olursunuz.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi