pic kit 3 ile programlayamıyorum.

Başlatan lord_General, 10 Ağustos 2014, 22:08:22

lord_General

Arkadaşlar programlarken şöyle hata alıyorum. Daha hiç programlayamadım 18f4550 yi . Yabancı forumlarda aradım fakat denediklerim işe yaramadı lütfen yardım.

Connecting to MPLAB PICkit 3...
Firmware Suite Version.....01.32.10
Firmware type..............PIC18F

Target detected
Device ID Revision = 7

The following memory area(s) will be programmed:
program memory: start address = 0x0, end address = 0x7fff
configuration memory
EEData memory

Programming...
program memory
Address: 1 Expected Value: 30 Received Value: 0
Failed to program device

http://i.imgur.com/ZKK2Db9.jpg

Tagli

Başka PIC'leri programlayabiliyor musun?
Beslemeyi PicKit3 üzerinden değil de dışarıdan ayrıca vermeyi dene. Elbette bu durumu ayarlarda da değiştirmelisin.
Gökçe Tağlıoğlu

lord_General

Açıkçası ftdi usb dönüştürücümden aldığım 5v direk Vcc den veriyorum deneme kartına fakat yine benzer hata veriyor

Target detected
Target Device ID (0x0) does not match expected Device ID (0x1200).

program memory: start address = 0x0, end address = 0x7fff
configuration memory
EEData memory

Programming...
configuration memory
Address: 300000 Expected Value: 24 Received Value: 0
Failed to program device

oyaz

Pic kit in kendi Firmware ini başka bir programlayıcı yardımı ile yeniden yükleyebilirsin, sonuçta Pic Kit in içinde de PIC var.
Become a learning machine...

patasana

Programlayıcının bozuk olduğunu nereden çıkardınız?

lord_General

Adaptor girişinden verince direk Vcc ye vermiş olmayacakmıyım ayrıca 5v verecek kendi yapımım güc kaynagım var ona da pek guvenemiyorum yakmayayım pic i diye direk ftdi donusturucumden usbden aldıgım 5v Vcc ye giriyorum. Fakat üstte yazdıgım sonuc ortaya cıkıyor inanın 2-3 gündür bıktırdı bu alet. Daha once arduino bi süre pic ile ugrasmıstım fakat pic kit falan kullanmamıştım inanın çok daha rahattı. Heves ettim mplab ide ile debugging olsun vb konularda avantajlı olur diye pişman oldum.

Gökhan BEKEN

Eğer mplab veya mplabx ile kullanacaksanız pickit3'ün içindeki firmware'in değiştirilmesi gerekiyor diye hatırlıyorum.
Pickit3'ün kendi arayüzünde farklı firmware, IDE ile program atmak için farklı firmware yüklenmesi gerekiyordu.
Bu yükleme işini pickit3'ün arayüzünden yapıyorduk.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

trinity

PicKit3 orjinal olmadığı için sorun yaratmış olabilir, zaten bu çin malı kolon pickit3 lerden büyük performans beklenmemeli

lord_General

Şuan herhangi bir programlayıcı çalışması onu bile başaramadım. 3. parti yazılımlarla bile beceremedim önerileriniz nedir ?

patasana

Kısmı mplabın programlayıcıya bağlandığını bildirir.

Ya kablolamada, yada beslemede sorun var. Kartı pk3 ten besleyin. Pice 5V ulaştıından emin olun. Mplab içerisinden pk3 ten beslenmesine dair ayar yapmanız gerekmekte.

Tagli

Ek olarak, o kartı tamamen devre dışı bırakıp breadboard üzerinde yalnız başına PIC'i programlamayı dene.
Target detected
Device ID Revision = 7

Bu kısım PIC'e bağlandığını gösteriyor. Besleme unutulduğunda bu hiç yazmaz. Başka bir sorun var. Yukarıdaki sorumu da atlamışsın: Başka PIC'leri programlayabiliyor musun?
Gökçe Tağlıoğlu

patasana

Alıntı yapılan: Tagli - 11 Ağustos 2014, 13:03:09
Ek olarak, o kartı tamamen devre dışı bırakıp breadboard üzerinde yalnız başına PIC'i programlamayı dene.
Target detected
Device ID Revision = 7

Bu kısım PIC'e bağlandığını gösteriyor. Besleme unutulduğunda bu hiç yazmaz. Başka bir sorun var. Yukarıdaki sorumu da atlamışsın: Başka PIC'leri programlayabiliyor musun?

O kısım hedefi gördüğünü göstermiyor. Device ID okumaya calısıyor ama beklenenle aynı değil diyor.   Gelen ID nin 0x0 olması hiç bir şey gelmediğini gösteriyor. Ya kablo baglantı sorunu yada besleme sorunu var.

Normal baglantıda aşağıdaki gibi çıkar loglar.

Firmware Suite Version.....01.29.08

Target detected
Device ID Revision = 7

program memory: start address = 0x0, end address = 0x27f
configuration memory

Programming...
Programming/Verify complete

Running

lord_General

Alıntı yapılan: Tagli - 11 Ağustos 2014, 13:03:09
Target detected
Device ID Revision = 7

Hocam daha önce gittigidiyorda satılan arkadaşın pic programlayıcısıyla programlamıştım 16f877a yı . Ben de daha donanıma inmek için(arduino'dan) bunu sipariş ettim elimde 2 adet 18f4550 mevcut sadece . 16f877 pahalıya geldiği için internetten sipariş edememiştim ist. okul için yolum düşünce alacağım. Şimdi breadboarda kurup denicem belki deneme kartında sorun vardır.

Tagli

patasana, yanlışın var. Revision = 7 PIC'i gördüğü zaman yazar ve silikon revizyon numarasını gösterir.

Gerçi şimdi dikkat ettim, lord_General iki farklı çıktı koymuş. Bunlardan biri yukarıda dediğim. Diğeri ise şu:
Target detected
Target Device ID (0x0) does not match expected Device ID (0x1200).

Bunda dediğin gibi PIC'i görmemiş.
Gökçe Tağlıoğlu