Isı ayarlı havya devresi

Başlatan demircan, 12 Ağustos 2014, 20:16:34

demircan

s.a arkadaşlar bir sornum var benim forumlarda dolaşan ete hocanın ısı ayarlı havya devresini yaptım .pice hex kodunu attım tüm bağlantıları kontrol ettim. fakat biryerde sorun var çözemedim. :(  şimdşi havyaının + - kablolarını devreye bağlayıp devreye enerji verince led yanıyor havya az bişey ısınıyor sonra tık yok potu çeviriyorum fişi çıkarıp ters takıyorum ama tık yok acaba nerde sorun olabilir ne yapmak lazm ???
Direnç kızarsa kondansatörün tepesi atarmiş..

Kabil ATICI

En azından linki verseydin. Nerede hata olabileceğini en azından söyleyebilirdik.
Herkes senin bildiğin devreyi bilmeyebilir.
ambar7

demircan

Kabil ATICI

Bu devrede bir şey yok. Sorun işlemci de olabilir.Dikkatli ol devre üzerinde 220V var. İzalasyonlu osilaskopla tristörün tetiklenip tetiklenmediğine bak. Tetikleme gelmiyorsa zaten sorun belli.(işlemci)
Tetikleme geliyorsa o zaman tristörün tetiklemesi yetersiz gelebilir veya  devre yeterli gelmiyor.

Bununla uğraşacağına bir tane triaklı dimmer devresi yap aynı işi görür.
Bu devrede gördüğüm kadarı ile sıfır geçişi, geribesleme olayları yok.
ambar7

demircan

skara1214

tristör yerine bir adet triyak +  moc 3041 ile sür hem picden izole etmiş olursun hemde rahat rahat sürersin(moc 3041 in datasheetinideki devreyi kulan)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Kabil ATICI

Alternatif akım 0V olduğu an. Normade triak ve tristör devreleri bu geçiş geçtikten kısa bir süre sonra tetiklenir, (bu süre güç için belirlenen süredir) Triak ve tristörler A1 ve A2 arasındaki gerilim 0V olduğu zaman kapanır tekrar gate üzerinden tetiklenene kadar kapalı kalırlar.
ambar7

demircan

tmm arkadaşlar olayı çözdüm havyanın + - kablolarını ters bağlamışım ben .. ama seferde devrede ki led yanmıyor havya ısındı ..

Kabil ATICI

İlginç havya imiş. Ben havyayı rezistif yük sanıyordum.
ambar7

demircan

Alıntı yapılan: ambar7 - 12 Ağustos 2014, 22:58:00
İlginç havya imiş. Ben havyayı rezistif yük sanıyordum.

aslında çok güzel kullanışlı bişeydir. devreyi yapmadan önce baya bir araştırdım forumlarda yapanlar genelde memnun neden böyle oldu bende anlamadım ???