IR2101 & DC Motor

Başlatan Sepiroth, 13 Ağustos 2014, 19:35:35

Sepiroth

Merhabalar,
IR2101 gibi bir mosfet surucu ile bir DC motor surucu yapmayi dusunuyorum. Bu konulara cok asina olmadigim icin aklima takilan bir nokta var. Bildigim kadariyla bu tarz suruculer motoru PWM ile surerken tercih ediliyor. PWM kullanmadan bu surucleri kullandigimizda bootstrap kondansatoru ile ilgili bir sorun yasarmiyim? Anladigim kadariyla dolmasi icin Low side'in acilmasi gerekiyor, benim uygulamamda sadece bir cihazin kapisini acip kapatacagim, yon secilebilir olacak. Birde bootstrap kondansatorunun degerini nasil hesaplamak lazim? Simdiden tesekkur ederim.
Either you feel it, or not...

apsis

ir2101 application note diye arattırırsan açacağın dosyada hesaplamalar mevcuttur.  yine bu dosyada duty değeri ile ilgili bilgiler vardır. ama %100 duty ile yani direk bir dc gerlimle çalışmıyorlar.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Tagli

İhtiyacın olan gerilim ve akım değerleri nedir?

IR2101 gibi bootstrap yöntemiyle MOSFET süren entegreler, bootstrap kapasitörünü doldurabilmek için zamana ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple üst taraftaki N kanal MOSFET'i sürekli iletimde tutamazlar. Bu da üst tarafa %100 PWM veremezsin demek.
Gökçe Tağlıoğlu

Sepiroth

Selamlar, cevaplar icin tesekkur ederim. Motor gerilimi 24V, Akimi ise calisma aninda 2.5-3A, calismanin sonuna dogru 5.5A'i gorebiliyor. Tahmin ettigim gibi, bu durumda sanirim P+N kanal mosfetlerle kopru yapmam gerekecek. Hazir cozum icin onerebileceginiz surucu entegresi var mi? L298ler akim ihtiyacimi karsilamiyor, bunun gibi bir entegreye 4 tane N channel ekleyemem sanirim?

apsis

bts781 ler var biraz pahalı gelebilir. kullanmayı düşündüm nasip olmadı :). pwmsiz sürecekseniz sürücü entegresi yada mosfet sürücü ile uğraşmayın bence

Sepiroth

Evet simdi kontrol ettim, biraz maliyetliymis:) Mecburen pwmsiz surecem. Gerci %90 duty ile bile sursem, kapi arada durur mu bilemedim. PWM ile hiz ayarlamasi yapiliyor diye biliyorum, eger teklemez ise pwm ile de surebilirim sanirim

apsis

uygulayacağınız gerilimi biraz daha yüksek verirseniz sorun olmaz. hız ayarı yapmayacaksanız hiç pwm işine girmeyin derim. birde motor çalışma sonunda 5.5 A yı görüyor demişsiniz. ama normal akımı normal akımı 2.5A-3A demişsiniz. zamanla nasıl 5A ya çıkıyor bu motor? Bana zorlanıyor gibi geldi

Sepiroth

Gerilim maalesef max 24V. Hiz ayari yapmak gibi oncelikli bir tercihim yok zaten, Ama eger dusundugum gibi %90 pwm ile sadece yavaslarsa o zaman mosfet surucu ile surerim, takilmasin yeter. Evet, motor zorlaniyor kullanim suresinin sonunda, ama zorlanmasi da gerek, mekanik tasarimdan dolayi, normal bizim icin:) Ir2101 i pwm ile surerken, low side i surekli acik tutup, high dan mi pwm vermek gerek, yok sa tam tersi mi?

mesaj birleştirme:: 14 Ağustos 2014, 04:09:52

IR2101 ile ilgi bir sorum daha olacakti..PWM ile surmek istedigimizde, sag alt FETi acip, sol ust FETe PWM verebiliriz. Ama bu durumda sol ust FETin bootstrap kondansatoru dolamaz dogrumudur?

Tagli

Üst tarafa PWM vermek zorundasın. Alt tarafa ister PWM verirsin, ister doğrudan sürersin. Ben daha kolay olduğu için doğrudan sürüyorum ama aslında ikisi aynı şey değil. Sanırım frenleme veya geri kazanım gibi konularda bu sürüş teknikleri farklı sonuçlar veriyor. Pek bildiğim bir konu değil ama konu hakkında bolca doküman bulmak mümkün.

PWM %100 olmadığı sürece bootstrap kapasitörünün dolması mümkün. Ancak bunun da bir hesabı var. MOSFET'in değerlerine, kapasitörün büyüklüğüne ve PWM frekansına göre değişiyor.

Bu dokümanı bir incele. Baya ayrıntılı anlatmış.
Gökçe Tağlıoğlu

Sepiroth

Merhabalar, dokuman baya faydali oldu tesekkur ederim. Fakat Hala high side'in altindaki FET acik olmadan bootstrap kapasitoru nasil dolacak, o kismini anlayamadim, biraz daha kurcalayayim en iyisi.

apsis

bootstrap kondansatörünün dolmasıyla alttaki fet'in açık olmasıyla alakası yok. mosfetin nasıl iletime geçireleceğini bi araştır derim. bu tür sürücülerle 1 vereyim 0 vereyim çalışsın ya da direk pwm uygulayayım çalışsın da olmaz. bootstap olayını @z hoca kısa ve öz olarak anlatmış :https://www.picproje.org/index.php?topic=43654.0
bootstrap kondansatörü üstteki fet'in source pinin referans alarak doluyor. yani alttaki fetle bi alakası yok

mesaj birleştirme:: 14 Ağustos 2014, 23:31:36

Tagli vermiş olduğunuz kaynak benimde hoşuma gitti, bana da  problemlerde yardımcı olacaktır. Teşekkürler

Sepiroth

Merhabalar, FETlerin nasil kullanildigini cok asiri detayli olmasada biliyorum, pek tabiki eksikler var, orasi ayri:) Inceledigim ve okudugum kadariyla is Vs noktasinin VDDye gore daha dusuk seviyede olmasi ile alakali, yoksa diyot iletime gecmez, kapasitorde sarj olmaz, ok. Bi anlik dalginligima gelmis, karsilikli 2 tane kullanildiginda alt taraftaki fet Vs yi VDDye gore daha dusuk seviyeye cekiyor zaten, gozden kacirmisim:) Yardimlariniz icin tesekkurler tekrardan:)

mesaj birleştirme:: 15 Ağustos 2014, 01:30:14

Bir de soyle bir dokuman buldum, belki ilginizi ceker;
http://www.mitsubishielectric.com/semiconductors/files/manuals/dipipm_bootstrap_circuit_e.pdf