akım hakkında

Başlatan oguztkn, 13 Ağustos 2014, 21:41:24

oguztkn

Arkadaşlar 3 amper akım çeken bir devrem var buna ben koruyucu gibi birşey yapmak istiyorum bir nevi sigorta gibi. 3 ampere kadar normal çalışacak 3 amperi geçince devreyi kesip düşünce otomatik tekrar açacak. Bunu şönt direnci ile opampa girerek yapabilirmiyim yoksa akım sensörlerinden faydalanmalıyım...

Şimdiden Teşekkürler, İyi Çalışmalar....

bilsisco

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

baran123

Senin anlattığın işi yapan bir parça vardı.Dilimin ucunda  :D

mesaj birleştirme:: 13 Ağustos 2014, 21:58:48

skara hocam yazmıs aynı anda :)

Erol YILMAZ

basitçe sigorta kullanabilirsin.

Opamplı biv devre yapmak istiyorsan, Şönt kullanabilirsin, bu durumda GND den geçen akımı ölçeceksin.

High side yani + taraflı ölçmek istersen, oraya koyacağın şöntün gerilimini şaseye indirmek için genellikle işe özel bir çip kullanıyorlar.
TSC101
LTC6101
FAN4010
HV7802
INA169   gibi....

Tabi çalışma gerilimi, hassasiyet ihtiyacı ve hız bunlardan birini seçmende yardımcı olacaktır.

Varistör, genelde devreyi yüksek voltaja karşı korumak için kullanılıyor, Akımla ilgisi yok.

oguztkn

oncelikle cevaplariniz icin tesekkur ederim elimde bir sigorta var 3 amperi gecince atiyor dugmeyle tekrar devreye sokabiliyorsun ama mekanik yani elimle yapmam gerekiyor ben otomatik olsun istiyorum opamp ve sont ile nasil yapabilirim basitce bir sema verebilirmisiniz daha once guc elektronigi ile ugrasmadim devreyi de tehlikeye atmak istemiyorum bi sema ile denersem icim daha rahat olur