Kitap önerisi ve soru

Başlatan pinyin, 16 Ağustos 2014, 00:49:03

pinyin

Merhabalar ben ve sorularım devam ediyor :D
Kariyer sitelerinde ufak çaplı bir araştırma yaptım acaba piyasada ne tür şartlar aranıyor diye.İlanların birçoğunda  c/c++ dillerine hakim olmak ve mikroişlemci sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak yazıyordu,benim sormak istediğim konu burada belirtilen c/c++ okullarda temel programlama olarak gösterilen c midir yoksa mikroişlemci programladığımız ccs c gibi c nin bir türevi gibi midir?

İkinci sorum ise daha önce daha önce serdar çiçeğin ccs c ile pic programlama kitabıyla çalıştım biraz daha üst seviye diyebileceğiniz bir kitap var mıdır?Yoksa MPLAB C18 gibi biraz daha farklı olan dillerle mi ilgilenmeliyim?

Sorularım biraz amatörce olabilir kusura bakmayın şimdiden cevaplayan herkese çok teşekkürler daha çoook sorular sorcam büyük ihtimalle :D

Mr.Java

Bu soruların hepsi forumda çokca soruldu.Araştırabilirsiniz.

Gökhan BEKEN

c dilinin K&R C, ANSI C, ISO C, C99, C11 gibi standartları vardır.
ccs c, c18, xc8, mikroc  gibi derleyicileri seçerken bu standartların hangisine ne kadar uyduğuna bakıyoruz. Standartlara uygun olmayan bir derleyiciden, başka bir derleyiciye kodları taşımak zorlaşıyor, değişiklikler gerekiyor. Standartların dışında, çalışılan platform da önemli bir etken.

İnternette bu standartları araştırabilirsiniz. Forumda, her 2 haftada bir "hangi derleyiciyi seçmeliyim" gibi konular açıldığından, gerek derleyici karşılaştırmaları, gerek dil karşılaştırmaları içeren çok bilgi bulabilirsiniz.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.