Bluetooth ses iletimi hk. ?

Başlatan Eski Klasör, 27 Ağustos 2014, 22:53:21

Eski Klasör

Arkadaşlarım Hocalarım Merhaba,

Aktif bir motosiklet kullanıcı olarak yaşadığım zorlukları pic yardımıyla çözmek istiyorum. Malum motosiklette sürücü ve yolcu kask taktığı için yolculuk esasında konuşmak oldukça zor oluyor. Kask için İntercom yada Ncom denen modüller var 4 6 kişiye kadar destek veriyor ve çeşitli özellikleri var.
Fiyatları bütçemi zorluycak düzeyde değil ancak hem Pic i sevmem hemde kendimi bu yönde geliştirmek istediğim için bu ürünü kendim yapmak istiyorum.

Çok bir özellik aramıyorum sadece 2 kask arası bana ses iletimi sağlasın yeterli.
Daha önce bu şekilde bir proje yapıldımı bilmiyorum ama nette bulamadım. Pic kullanarak bluetooth ile ses iletimi mümkünmü (Bluetooth kulaklıklar olduğuna göre mümkün gibi görünüyor).

(Nette hc05 yada 06 bluetooth modüller var.)

Ben 1 pic e 2 işlemi aynı anda yaptıramadığım için 2 pic ve 1 bluetooth kullanıp birisi ile gelen veriyi sese dönüştürüp hoparlörden vermek diğeriyle de mikrofondan gelen analog veriyi dijitale cevirip bluetooth yardımıyla göndermek (teorikde tamam gibi :D ). Aynı şekilde karşı tarafta da bir devre....

Ama bu kadar basitmi.

Bana balık vermeyin tutmasını öğretin.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

kimlenbu

Ben arkadaşım için bir motosiklet intercom'u yaptım, basitçe lm358 kullanarak hallettim. telefon kulaklıkları kullanılabilsin diye 2.5mm'lik jacklar ekledim. Lakin ortaya işlevsellikten çok uzak bir şey çıktı.

1) Arabaların motor sesleri kulaklıklarda gümbür gümbür duyuluyor
2) Korna çalarlarsa sağır edecek kadar yüksek ses geliyor.
3) Düşük süratlarde bile rüzgar sesi inanılmaz parazit yaratıyor ve opamp kesime giriyor.

Eğer yapacaksanız "full face" kask içine takılabilecek bir mikrofon kullanın, eşik ayarlı vox özelliği tasarlamaya çalışın, istenmeyen sesler için filtreleme tasarımı yapın.

Ben baktım hobi amaçlı yapılabilecek bir şey değil, düzgün bir şey üretebilmek için ciddi zaman gerekiyor hiç uğraşmadım.

Eski Klasör

Zaten kullandığımız kasklar kapalı içeriye ses almıyor ama işin ters tarafı dışarıya da vermiyor konuşamıyoruz :D
Kablolu olarak satılanlar var 70 80 tl civarında ama kendim Pic ile yapmak istiyorum.

Bluetooth ile bu tarz bir işlem yapılabilirmi en azından yaparken birşeyler öğrenirim diye düşünüyorum sonuç fiyasko da olsa.

minicihazlar

HC05 ve 06 modülleri ile bu iş benim bildiğim olmaz. Onlar sadece SPP (serial port profile) profilini destekliyorlar ve içerisinde veriyi depolayıp gönderi yapıyor, bu da ses iletiminde problem çıkarackatır. Bluetooth'da ses iletimi için A2DP profili kullanılıyor, bunun için de Çin'li sitelerden ucuz modüller var ama benim bildiğim sadece slave olarak var. Onun yerine 1GHz altı RF modüller var, daha iyi olur gibi geliyor bana.