Power LED nasıl kullanılır?

Başlatan veliusta, 29 Ağustos 2014, 10:14:06

veliusta

Elimde 1W Power LED var. Çalışma Voltajını vererek ve Arkasına Soğutucu bağlayarak mı çalışıyor.

Aç kapa yaparak göz kusurumuzdan yararlanma yapıyormuyuz? (Isınmaması ve Tassarruf için).

Bu LEDler Nasıl kullanılıyor?

Forward Voltage: 3.4V~3.6V.
Forward Current: 350mA.
View Angle: About 120 degree.
Luminous Intensity: 80~90 Lumen.
Long operation Life: 50,000~80,000Hrs.

mesaj birleştirme:: 29 Ağustos 2014, 10:18:43

Birde şuandan var.

Kabil ATICI

Bu tür LED'leri 100 tane led'in paralel çalışması gibi düşün.(üretim şeklinden dolayı) O kadar LED paralel çalıştığı için ısınma oluyor. Bu ısı elektronik malzemeden uzaklaştırma yöntemi olarak arkasına soğutu bağlamak şart tabii.

Aç kapa ile kontrol edebiliyorsun. Burada temel şart toplam sürme akımını aşmamak. Bunu garanti edebilirsen olur. Normalde LED'leri bir direnç ile akım sınırlaması yaparak süreriz, burada ısı değişimini fazla olması nedeniyle  LED'in iç direncinde değişiklik olabilmekte  ve çektiği akımı artırabilmekte. O nedenle aktif bir akım kontrolu gerektirir. Bu hangi şartla olursa olsun sağlayabilirsen, ister anahtarlama ile sür ister sabit akım kaynağı ile.

Örneği çalışma gerilimi hiç bir zaman belirli bir değerin üzerine çıkamayan pil ile kullanılan devrelerde sabit akım kaynağı olarak sabit direnç kullanılabilir.(bazı sistemlerde kullanılıyor) Ama güç kaynağı içeren sistemlerde sabit akım kaynağı (kontrolu şart)

Darbeli sürme yöntemi bazı ticari el fenerlerinde (ışık kontrolu olarak)kullanılmakta.
ambar7

XX_CİHAN_XX

Genelde CC(Constant Current) Driver ile sürülür. Ledlerin çalışma süresi ve sıcaklığı arttıkça çektiği akımda değişkenlik gösterdiği için 350mA sabit akım verebilen bir sürücü ile sürmek gerekiyor diye biliyorum. Bunun tersi mantıklı CV(Constant Voltage) Driverlar da var. O da ledin ideal çalışma voltajını sabitliyor. Daha çok sabit akım sürücüler yaygın. Akım yada voltaj sabitleyici bu sürücüler bildiğim kadarıyla pwm mantığını zaten kullanıyorlar. Ancak ledin ideal çalışma akımı ve voltajı yani gücü belli. Bundan daha düşük güce indirmek daha düşük parlaklık demektir.
Çalışma süresi çok uzun olmayacaksa herhangi bir driver kullanmadan 3.4V luk DC kaynak bağlamakta mümkün ama tavsiye etmem.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

polleme

1W olanlar maksimum 350 mA, 3W olanlar 700 mA akım çekebilir. Mutlaka sabit akımlı sürücüler ile çalıştırılmalıdırlar. PWM ile ışık şiddeti ayarlansa da sabit akımlı bir sürücü olmasına dikkat edilmeli. Bu tür LED'ler ısınır, resimde görülen alümünyum soğutucular mutlaka kullanılmalıdır. LED yandıkça ısınır, ısındıkça çektiği akım artar, çektiği akım arttıkça daha çok ısınır ve zincirleme olarak LED'in tahrip olmasına yolaçan bir süreç tamamlanır. Akım sınırlama bu nedenle kritik.

veliusta

Anlamadım. Voltaj sabit olunca akım nasıl değişecek ki? LED'in direnci ne kadarsa o kadar akım çekmeyecek mi?

Step down modül ile ayarladım voltajı aç kapa yapıyorum şimdilik.

Kabil ATICI

Evet. Ama direnci sıcaklık ile değişiklik gösterme eğilimi var.
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/45/powerLEDsurucu.pdf
örnek olarak kullanılabilecek devre. Burada devre akım kaynağı olarak çalışmaktadır.
ambar7

jrcapa

Led dışına farklı açılarda mercek yerleştirerek ışık yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Özellikle bu ledler için tasarlanmış 1-10 W lık driverlar mevcut:

http://www.aliexpress.com/item/3x1W-led-driver-adapter-constant-current-300mA-85-265V-led-lighting-transformer-for-3W-led-downlight/1053767976.html

pwm.c

Power ledleri sadece akım kaynağı ile süreriz. diğer yöntemler güvenli değildir.
istersen LM317 ile akım regülatörü yapıp deneyebilirsin.

ayrıca, power ledlerin gücüne göre iyi bir soğutucuya bağlanması gerekir. ben genelde 1W led için BGA soğutucuları kullanırım. 3W ve üzeri ledleri soğutmak daha zordur ve daha büyük soğutucu ister. resimde gösterdiğin aliminyum plaket tek başına yeterli değildir. bu sadece soğutucu üzerindeyken elektriksel bağlantı yapmak için kullanılır.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-