Power Ledler

Başlatan z, 31 Ağustos 2014, 22:48:25

z

Power Ledlerle yapılan 3w gücündeki bir lambanın yaydığı beyaz ışığa denk ışık elde edebilmek için 5mm beyaz ledlerden yaklaşık kaç tane kullanmak gerekir. Yer problemi olmadığını düşünürsek power ledle yapılan lamba mı yoksa çok sayıda ledlerle yapılan lamba mı daha verimlidir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Bu hileli bir soru. Çünkü 3W power led olayında işin içine mercek olayı giriyor.Bu da ışığın dağılma açısını belirliyor. Aynı durum LED içinde geçerli ama sabit. Kabaca 50 - 80 arasında .Karşılaştırılan ürüne göre değişiyor.

Bana göre çok sayıda olan ile. Çünkü bir tane olan giderse hepten gider, çok sayıda ışık kaynağından birkaç tanesi giderse sıkıntı olmaz.

güç  bir yüzeye yayılacağından oluşan ısının yayılması daha kolay olur.

Buna karşın bir tane olanın ışığını odaklama ve yönlendirme yapmak daha kolaydır.
ambar7

OG

Watt başına lümen (lumen/watt) hesabını dikkate almak gerek.

Kaynağın yaydığı toplam ışık "lumen" dir.

Aynı lumen değerini,
optik duzeneklerle daraltıp hüzme olarak ışığı daha ileri atabilirsiniz (dar açılı mercek yapısı ),
veya geniş açı ile genele yayıp yakın mesafelerde istifade edebilirsiniz.

O sebeple, ışığın aydınlatması istenen mesafe ve istenen ışık akısı miktarı ile yola çıkmak gerek.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

3w ledin verdiği optik güç bellidir.

Dolayısı ile soru, power ledlerin verimleri klasik ledlere kıyasla daha mı yüksek daha mı aza dönüşüyor.2
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

Hocam yukarıda bahsedilmiş zaten,
optik güç diye ifade ettiğiniz ışık akısı,
(bunları insan gözü için söyleyebiliriz, aslında başka parametrelerde var)
(bir kaynaktan yayılan toplam ışık miktarı)
ışık akısının birimide lümen.
3W ledin verdiği optik güç veya lümen diyelim
aslında hem bellidir hemde değildir,
üreticiden üreticiye ledden lede çooook değişir,
bu 5mm ledler içinde aynen geçerli,
aslında sorunuz tabiki standart bir 3 watt power led ile standart 5mm led içindir,
veya en iyi power led ile en iyi 5mm led içinde düşünülebilir,
işte bunun için güvenilir bir üreticinin sitesinden
3 watt power led ve 5mm led seçip lümen/watt oranını aynıya denk getirecek
3watt a karşılık kaç tane 5mm led kullanmak gerek sorusu
gerçek hayat için cevaplanabilir.

2. soruda watt/lümen karşılaştırması en iyi power ve 5mm ledler içinn yapılıp cevaplanabilir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Kabil ATICI

optik sistem nedeniyle 3W.
Diğer LED'lere ışık dağılımı fazla oluyor.
Bu işe güç üzerinden gidemeyiz, işi ışıkçılık olan arkadaşlar var onlar daha iyi ifade edebilirler.

Işık birim tanımında  bir mumun 1 metre mesafedeki aydınlatma miktarına 1 mum deniyor. Yani işin için mesafe ve dolayısı ile ışığın dağılma olayı giriyor.

olayı ışığı üretme açısından bakıyorsanız o başka. Ama ne yazık ki iş orada bitmiyor.
ambar7

pwm.c

abicim, ben sana "high power led" kullanmanı öneririm. az enerji harcayarak daha yüksek ışık elde edebilirsin.
karşılaştırma yapacak olursak:
geçen günlerde 1 makara (5 metre) 3 chipli 60 led/m şerit led almıştım. kutusunda şeridin 1 metresinin 14,4W güç harcadığı ve  720lümen ışık verdiği yazıyor.

elimde edison marka 6W high power led var. bunun kataloğunda ise 740 lümen ışık verdiği yazıyor.

hesap ortada biri 14W ile 720lm verirken diğeri 6W ile 740lm veriyor. bu high power ledlerin tek sıkıntısı soğutması zor oluyor. aydınlatma olarak 5mm ledlerle kıyaslanamaz. yinede power led kullanmamak için ısrar ediyorsan ozaman 3 chipli şerit veya "süper Flux led" tercih edebilirsin.

not:
ledler konusunda çok uzman biri değilim. sadece tecrübelerimi aktardım.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Erhan YILMAZ

Kaynak, yayılma, güç falan konu gitgide derinleşiyor. Maxwell denklemlerini şuraya yazayım da lazım olur.

remzi

Power led'lerde ısı oluyor. ekstra bir enerji ısıya gidiyor.
Ufak ledlerde ısı olmadığı için daha az bir enerji ile power ledin yaydığı ışığı yakalayabiliriz gibime geliyor...

erkan614

OG nin bahsettiği gibi  herşey lümen/watt değerinde bitiyor
nice pwer led gördüm 95LM/W
nice 5630 lar gördüm 165LM/W
5 mm mantar ledler ve şeritledler ise 70-80LM/W