karakter lcd 4 bit modu?

Başlatan Maxim, 03 Eylül 2014, 20:50:29

Maxim

genelde 4bit kullanilir
geri kalan 4 adet pini bosta birakmakmi en mantikli olan?
yoksa gnd ye mi?

4bit mod iken lcd islemcisi bos pinlere bakarmi? yani bir cesit parazit kapsa bu ayaklardan sikinti yasanirmi?

RaMu

Daha sağlıklı çalışma için GND ye bağlamakta fayda var,
lcd kurulumunu 4 bit yapmak için gönderilen komutun sağlıklı çalışmasına faydalı olur
ama bağlamasan çok birşey değişmez.

4 bit moda başarılı bir şekilde girmiş ise
boştaki bacaklara bakmaz
en azından ben bakması ile ilgili hiçbirşeye rastlamadım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Kabil ATICI

Ben gnd'ya bağladım.
Aslında ilk başta. İlk 3 veya 4 adımda ama önemli değil. 4 bit modu giriliene kadar. Ama durumda da önemli değil. 0x30'da gönderilebilir 0x38'de..
4 bit modu girildikten sonra bakmıyor. Çünkü sadece high 4 bit aktif olarak kullanılıyor.

Pull-up MOS current  (DB0–DB7, RS, R/W) desteği var.
ambar7

Maxim

bu konuda cok suphelerim var
gnd ye cekmek kolay fakat gnd den parazit kapabilir.  tabi o ayaklara kesin bakmiyorsa anlami yok.

ayni seyi Rw ayagi icinde dusunuyorum
o da direk gnd ye bagli
cok parazitli ortamda acaba diyorum seri bir direnc ardindan kondansator uzerindenmi gnd ye versek?

Kabil ATICI

Direncin yüksek frekanslardaki eşdeğerini bilirsiniz.
Direnç anten vazifesi görsün diye mi?
ambar7

mozkan87

GND ye direk bağlayarak kullanın bir sıkıntı çıkarmaz. Gürültü kapması için Besleme GND si ile sizin bağladığınız GND nin farklı olması gerekir ki bu durumda GND ye bağlamış olmazsınız zaten.
Diyelim ki GND niz gürültülü bu durumda ne olur, eğer direk bağlarsanız ilk 4 bit ile GND niz sürekli aynı potansiyelde olacağı için sürekli LOW olarak algılanır. Ama RC filtre üzerinden bağlarsanız GND ile ilk 4 bitiniz sürekli eş potansiyelde olmaz.