Orjinal OEM şarj aleti farkı

Başlatan pathetic, 06 Eylül 2014, 16:38:31

pathetic

Merhaba,
Cep telefonu şarjı konusunda bir sorum var.Bende samsung note2 var. Bunu orijinal şarj aleti ile şarj ettiğimde hızlı şarj oluyor. Ancak oem şarj aletleri ile şarj ettiğimde hızlı şarja geçmiyor.Şarj aletinin çıkış akımı 2A gözüksede yavaş şarj oluyor. Nette araştırırken oem cihazları modifiye ederek hızlı şarj yapılabildiğini gördüm.  Gördüklerim arasında  D+ ve D- pinlerini kısa devre etmek, D hattına 1.2 Volt vermek gibi yöntemler (http://www.jestineyong.com/the-mystery-of-usb-chargers/) var ancak hiç biri ile sonuca ulaşamadım şarj akımı 300mA'i geçmedi. Orjinal şarj aletinden kurtulmak için bir yol bilen, tecrübesi olan biri deneyimlerini paylaşırsa sevinirim.

patasana

Orijinal şarj aletinin 5V ve data hatlarını skop ile uzun süreli izledinizmi ? Oem olanında aynı tepkileri vermesi gerekir. Vermiyor olabilir bu sebeple hızlı şarja geçemiyordur.

xenix

Cep telefonları D+ ve D- hatlarındaki gerilime veya D+ ve D- arasındaki direnç değerine göre şarj aletinin anma akım değerini tanır ve o akımı çekerek şarj olur.

Orjinal şarj aletinin D+ ve D- hatları üzerinde ne yaptığını bulup orjinal olmayanı ona göre değiştirebilirsin.

pathetic

Teşekkürler gönderdiğim linkteki gibi çok farklı seçenekler denedim. 1 A ile şarj edebilen bir OEM şarj aleti buldum içini açtım ve sadece D+ D- kısa devre edilmişti.
Şarj hattı üzerinden bir frekans olayı olabilir mi?

erpay

@pathetic senin orijinal şarj aletinin akımı kaç ? Bende Note 3 var onunki 2A mesela.

K46

Söktüğüm bir şarj aletinin d+ d- pinlerinden besleme hattına giden dirençler vardı.
Şarj aletinin gücüne göre değişik oluyorlar galiba.
https://www.google.com.tr/search?q=usb+fast+charge+resistor&rlz=1C1PRFC_enTR578TR578&espv=2&biw=1366&bih=600&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=YMoRVNaAMPGf7Ab7l4HoAQ&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=android+fast+charge+resistors
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

pathetic

Alıntı yapılan: erpay - 11 Eylül 2014, 17:37:21
@pathetic senin orijinal şarj aletinin akımı kaç ? Bende Note 3 var onunki 2A mesela.

benimde 2A şarj aleti. Ama kutusundan çıkanı hatırlamıyorum kaybettiğimden bu S5 şarjı.
Evde LG G2 ile gelen 2A'lik bir şarj aleti var o da hızlı şarj edebiliyor.

papsukkal

Oem sarj aletleri üzerinde yazan değere hic bir zaman ulaşamazlar. Bilindik ve kaliteli olan markalara bakılması gerekli. 
Uzerinde 2000ma yzan cikazdan 600-700ma max bile alabilirsin. Dolayısıyla direnç degeri pek bir anlam ifade etmeyebilir.

mehmet

Usb wiki ingilizce sayfasında power
başlıklı paragraf altında ayrıntılar
mevcut. Ayrıca Ladyada tarafından
örneği verilmiş usb şarz şeması
mevcut.
Herhangi bir 5V./2A. adaptor içerisinde
gerekli değişiklikler yapılarak telefonun
gerekli akımı çekmesi sağlanabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.