pil dayanıklılık süresi

Başlatan apsis, 10 Eylül 2014, 23:08:11

apsis

Merhaba,
Bir arkadaşım benden rf ile sadece buton görevi gören bir devre yapmamı istedi. Devreyi yaptım ve vericide enerji tüketimi en aza düşsün diye rf modülün beslemesini transistörle kontrol ettim. Verici modülün kodu fs1000a, MCU 12f675. verici devresinde butona basmaz iken 4mA akım çekmekte ve butona bastığımda bu akım 14mA ya yükseliyor. Devre şemam aşağıdaki gibidir:

Tx devresinde kullanacağım pil 1 ay devreyi çalıştırabilmeli ve pil aşırı büyük olmamalı. Burada güç tüketimini en aza indirip max pil ömrünü nasıl sağlayabilirim? Sizin önerileriniz nelerdir?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Kabil ATICI

Tek butonla yapacaksan, butonu besleme üzerine koy. Böylece devre sadece butona basıldığın zaman pilden akım çeker. Sonuçta pil ömrü sadece kullanım ile sınırlanmış olur.
ambar7

muhittin_kaplan

Low power pic kullan. Butona basilmadiginda sleep moda sok...

sadogan

Tx işlemin bittikten sonra 12f625 uyutursan çektigi akım ua sevyelerine düşer.
Buttona basınca uyanması içinde buttonu harici kesme ye bağlarsan uyanır.

tekosis

1- sistemin enerjisini buton üzerinden verin.(butonu anahtar olarak kullanın)
2- butona basıldıktan sonra işlemcinin ilk başlangıcına 100msn lik bir bekleme koyun ki voltaj tam otursun.
3- istediğinizi veriyi gönderin.
4- kullanıcı istediği açma/kapatma işlemi(ya da başka ne ise) tamamlandıktan sonra zaten elini butondan çekecektir. hali ile enerji harcaması da sıfırlanacaktır.

düzeltme:
gözümden kaçmış ambar7 de aynı şeyden bahsetmiş zaten.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

zamzam23

söylenenlere ek olarak;

Mümkünse devreyi 3V3 ile besleyin, gereksiz devre elemanları kullanmaktan kaçının, devre yolları olabildiğince ince ve kısa olsun.ayrıca yer ölçüsünde pilleri paralel bağlamayı da deneyebilirsiniz.

apsis

sleep modla ilgili datasheette istediğim bilgiyi bulamadım. ben de butonla uyandırmayı istedim ancak bununla ilgili bilgiyi bulamadım.

mesaj birleştirme:: 11 Eylül 2014, 14:01:28

ilk başta da dediğim gibi butona basınca çekilen akım 14mA oluyor rf modülden dolayı. bu butona belirli periyotlarla da basılmıyacak yani dengesiz bir şekilde kullanılacak. benim istediğim verici modülü kullanırken pilin en az 1 ay devreyi çalıştırabilmesidir.

mesaj birleştirme:: 11 Eylül 2014, 00:12:10

lf serisi kullanmamda çok fark yapmıyacak gibi

polleme

Bir ay için konuşursak tahminen tuşa kaç defa basılacak ve ne kadar süre basılı kalacak? Bu hesaptan gereken pil kapasitesi ortaya çıkar. Bu tür devrelerde tuş basılı değilken akım çok düşük değerde olmalı veya sıfırlanmalı. Boşta 4 mA yüksek bir değer.

apsis

işlemci çalışıyor sonuçta. arkadaşlar butonu güç anahtarı olarak kullan demişler de bu sefer alıcı devre çıkışı sürekli 1 konumunda kalıyor. ben vericiyi çalıştırıp 1 bilgisi gönderiğim alıcı hep çıkış verecektir. ben kendi devremde butondan elimi çektiğimde 0 bilgisini gönderip tx modülünü devreden çıkartıyor.

tekosis

alıcı kısmınız ile ilgili uygulamanızda bir kısıtlama var sanırım. konuyu biraz daha açarsanız iyi olur.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

apsis

alıcı kısmında bir kısıtlama yok. alıcı bir cihaza bağlı olacak. kısıtlama verici kartında. uyku modundan kesme ile uyandırma hakkında istediğim bilgiyi bulmadım datasheetten yada ben gözden kaçırdım. birde şöyle birşey düşünüyorum, harici kesme pinine butonu bağlayıp butona basıldığı zaman misal 1sn timerı kurup basılı kalsa dahi 1 sn den sonra modülü kaptsın böylece daha az enerji harcamış olurum diye düşünüyorum. sizce bu nasıl?

ete

Yapılacak tek şey var oda işlemciyi sleep moduna sokup ua seviyesinde akım çekmesini sağlamak ve butona basılınca uyandırmak. İşini yaptıktan sonra tekrar uyutmak.

Program dilini yazmamışsın. Çok da önemli değil zira bu iş ancak ASM ile kontrol edilen Sleep komutu ile yapılabilir. GPIO_INT pini ise buton pini olmalı.
Butona basılınca yapılması gerekenleri yaptıktan sonra ,
@ SLEEP
şeklinde yada kullandığın dilde ASM komutları nasıl veriliyorsa ona uygun bir şekilde ASM komutu olarak SLEEP komutunu vermen gerekiyor. İşlemci bu komutu görünce uyku moduna girecek ve butona basılınca uyanacaktır. İstersen kesme içinde istersen kesme dışında butonun işlevini yerine getirip tekrar aynı komutla uykuya sokarsın.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

apsis

şuan başka bir pcde çalışıyorum malum pcim çalınmıştı onun için basit seçenek diye basici kurup programı yazdım. Yalnız şöyle birşey gözümden kaçmış: verici kartında mcu takıkılı değil iken bu akım 3.20mA ya düşüyor. yani başka bir yerde sorun var. ben sorunu bi arıyayım. acaba transistörün sızdırdığı akımdan mı kaynaklanıyor buna bi bakmam lazım. bir sorum daha var eğer transistörden kaynaklanıyorsa tx modülünün önüne direnç koymam sıkıntı çıkarır mı?

mesaj birleştirme:: 11 Eylül 2014, 23:28:13

devreyi de 78l05 ile besliyorum

ipek

7805 bataryalı aletler için uygun bir komponent değildir. boşta zaten kendisi akım tüketir.

Low Drop Out  tipi regulatörleri araştırın derim. quasi current ne kadar düşük ise o kadar iyidir.

eğer kullandığınız verici tabiri caiz'se uyduruk tiplerden ise bunlara logic high verdiğinizde gönderme başlar,

transmisyon pin'i low ile sonlandırılır ise tx modülü osilatörü durduğu için akım falan çekmez. pic'i

soketinden çıkarıp gözlemleyebilirsiniz.

tekosis

Alıntı yapılan: ambar7 - 10 Eylül 2014, 23:15:49
Tek butonla yapacaksan, butonu besleme üzerine koy. Böylece devre sadece butona basıldığın zaman pilden akım çeker. Sonuçta pil ömrü sadece kullanım ile sınırlanmış olur.
yukarıda yazan sistemi neden kullanmadığınızı anlayamadım gayet mantıklı ki otomobil kumandalarında da aynı sistem kullanılıyor.