kablosuz sensör sitemi

Başlatan tntgonzales, 12 Eylül 2014, 15:52:18

tntgonzales

arkadaşlar merhaba,kendi evimde 4 farklı noktaya kızılötesi sensör koyup önünden cisim geçip geçmedeğinin algılanmasını kontrol etmek istiyorum. sistemi kablosuz yapmak istiyorum. sistemde bir tane merkez de pic olacak bu pic e bağlı 4 tane led bulunacak.hangi sensör cisim algıladıysa ilgili led yanacak.şimdi bu sistemi kurarken 4 tane sensör için 4 tane pic ve 4 ü için de ayrı ayrı haberleşme modülü mü kullanmam gerekiyor? ya da daha kolay bir yöntem bulunmakta mıdır? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar

Kabil ATICI

Normalde sadece biri geçtiğinde sinyal verecekse, zaten sensörler için pic kullanmana gerek yok. Sonuç  geçti veya geçmedi. Geçmedi sinyal gönderme, geçti sinyal gönder. Alıcılarda bunları al 1 tane pic girişlerine bağla. Olay basit buton bağlantısı şekli. 4 tane girişi picte kontrol et.
ambar7

tntgonzales

hocam kablosuz yapmam gerekiyor bunu.örneğin mutfakta bulunan sensör merkez de bulunan pic e birinin geçip geçmediğini kablosuz olarak bildirecek.

Kabil ATICI

Tamam kablosuz.
alıcı verici olarak
http://www.direnc.net/STANDART-RF-SENSORLER,LA_216-2.html#labels=216-2
bunlardan kullanmayacak mısın?
Yoksa bluetooth mu kullanacaksın? Yorksa wireless mi?
ambar7

zamzam23

4 kapın varsa, 4 tane vericin olur. merkez de de 1 alıcın olur. her kapıya ID tanımlarsın veriyi o şekilde gönderirsin. Alıcın dataları alır işlemcine de bunu yorumlatıp ekrana basarsın.olay bu

kablodan kastın bence sadece veri iletimi için değil. kapının orasında burasında sağından solundan kablo geçmesin istiyorsun. o zaman vericileri pille beslemen lazım :)

tntgonzales

@ambar7 hocam sizin verdiğiniz linktekiler uygun onları kulanabilirim .verdiğiniz elemanları kullanarak anladığım kadarıyla sensörün dijital çıkış pinini rf vericinin data pinine bağlamak gerekecek.oraya gelen veri neyse alıcı da mikroişlemciye onu verecek.
@zamzam23 hocam sizin dediğiniz durum ambar7 hocamızın linkte verdiği modüllerle gerçekleştirilmez dimi ? onun için point to point değil de point to multipoint özelliği olan alıcı verici kullanmak gerekiyor?

zamzam23

Gerçekleşir ama her noktada basit bir pic ile veriyi vericiye yüklemen gerekir.

tntgonzales

peki bu işi bir tane alıcı 4 tane verici ile gerçekleştirmem gerekirse hangi modülleri kullanabilirim?

baran123

4 tane verici alırsın bir tane alıcı alırsın @ambar7 hocamın bahsettiği modüller tek tek satılıyor yani alıcı ayrı verici ayrı olarak zaten frekanslar aynı olur

tntgonzales

bide bahsettiğiniz şekilde yapmam için de 4 tane pic gerekiyor diimi? sonuçta hangi sensörden veri aldığımızı bilmek için bunu işlemek gerek
peki hocam bu işi zigbee protokolü ile çalışan modüller ile yapmaya kalkışsam nasıl olur ? bu bahsettiğim çalışma aslında basic bir çalışma ileride bunu geliştirmeyi düşünüyorum.xbee modüllerini gördüm ama onların hem programlanması gerekiyor hem de ki asıl sorun bu bence çok maliyetliler.

mesaj birleştirme:: 13 Eylül 2014, 07:22:48

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 12 Eylül 2014, 17:18:02
4 tane verici alırsın bir tane alıcı alırsın @ambar7 hocamın bahsettiği modüller tek tek satılıyor yani alıcı ayrı verici ayrı olarak zaten frekanslar aynı olur

muhittin_kaplan

Bakın Aklıma Takıldı.
4 verici, 1 Alıcı (merkez) olursa ve aynı modüller kullanılırsa (ki aynı freq demektir.)
2,3,4 modülün aynı anda veri göndermesini durumunda ne yapacaksınız ?

zamzam23

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 12 Eylül 2014, 17:30:49
Bakın Aklıma Takıldı.
4 verici, 1 Alıcı (merkez) olursa ve aynı modüller kullanılırsa (ki aynı freq demektir.)
2,3,4 modülün aynı anda veri göndermesini durumunda ne yapacaksınız ?

Bir tane verici de merkeze koyarsın. diğer 4 nokta veri göndermeden önce, merkezdeki alıcıyı dinler. meşgulse verisini biraz geciktirir.

değiştirme: dinleyemez her noktada alıcı olması lazım :)

var mı çözümü, verilerin çakısma anında napılacağı konusunda? her noktada tranceiver kullanmak en mantıklısı sanki

Burak B

6LowPAN ağları bir araştırın bence.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

tntgonzales

Alıntı yapılan: Burak BAYRAK - 12 Eylül 2014, 17:41:04
6LowPAN ağları bir araştırın bence.

http://www.agciyiz.net/index.php/kablosuz-aglar/personal-area-network/

bu sitede pan ile ilgili olarak inceleme yaptım.orada zigbee modüllerini de anlatmışlar ve ucuzluğundan bahsetmişler ama bu modüler gayet de pahalı modüller.sanki zigbee modülleri bu iş için daha mantıklı gibi.öncesinde hiç zigbee kullanmadım o yüzden tam hakimde değilim ama intetrnette okudğum bilgilerden zigbee bu iş için kullanılır gibi

muhittin_kaplan