DC DC Converter ile direk MCU'yu beslemek sağlıklı mıdır?

Başlatan musti463, 15 Eylül 2014, 18:54:39

musti463

İzoleli DC DC Converter ile direk MCU'yu beslemek sağlıklı mıdır? Daha önce hiç kullanmadığım için bilmiyorum yoksa 12V çıkışlı izole dc dc converterin ile MCU arasına 2576 koysak daha mı iyi olur?
Mustafa Emir SADE

patasana

skara1214

Alıntı yapılan: musti463 - 15 Eylül 2014, 18:54:39
İzoleli DC DC Converter ile direk MCU'yu beslemek sağlıklı mıdır? Daha önce hiç kullanmadığım için bilmiyorum yoksa 12V çıkışlı izole dc dc converterin ile MCU arasına 2576 koysak daha mı iyi olur?
sağlıklıdır sıkıntı olmaz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

polleme

Bazı DC-DC converter devrelerinde çıkışa bir bobin ve kapasite ile ek filtre konulabiliyor, bu da çıkıştaki dalgalılığı bir kademe daha azaltıyor. Ama bu devreler genelde opsiyoneldir ve kullanılmasa da MCU türü bir devreyi beslemede sorun çıkmaz.

interrupter

Dc- DC converter daha ne olsun mcu nun arayipta bulamadığı şey :)

mustafa_cmbz

Peki bu mcu ile analog veri işleniyorsa ve analog kısımları bu dc dc konverter ile beslemek ne kadar sağlıklı olur ?

hasankara

vref+ pininden tl431 ile referans gerilim oluşturarak beslemenin faydası görülebilir.

skara1214

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 15 Eylül 2014, 21:48:30
Peki bu mcu ile analog veri işleniyorsa ve analog kısımları bu dc dc konverter ile beslemek ne kadar sağlıklı olur ?
hocam bu konu o kadar çok konuşuldiki şahsen bir ara baya kafayı takmıştım ama inanın öyle  abartılacak bir olay değil ultra hassas ölçüm(pt100 ile 400 derecelerde 0.1 derece hassasiyetle doğru okuma) yapılmayacaksa çok güzel bir şekilde çalışıyor.Ha çokmu sıkıntı çıktı çıkışa 1 adet 7805-03 konulur olur biter 0.5 tlye

sfiber

dc-dc konverterlar datasheetlerinde bahsedildiği gibi hassas değiller aslında.Ama genede çıkışdaki kapasitörle bobinin arasına mesafe koymakta yarar var.Zaten mcu düşük güç çektiğinden dc-dc konverter çk bşarılı olur,ama eğer devrende akım çekecek birşey varsa buck converterlarda ciddi ripplelar oluşur çıkışta.Bunuda dikkate almayı unutma.

kenan_re

İzoleli DC DC konverter kullanırken çıkışa ben 7805 veya muadili olacak bitane koyuyorum çünkü yeteri kadar sabit bir çıkış veremiyor.

musti463

sensörleri izole dc/dc converterle besleme ile 2576 ile beslemek arasında bir fark olur mu?
Mustafa Emir SADE

skara1214

Alıntı yapılan: musti463 - 16 Eylül 2014, 11:51:19
sensörleri izole dc/dc converterle besleme ile 2576 ile beslemek arasında bir fark olur mu?
izole dc dc convertorlar aşırı iyi çıkış vermiyor ne yazıkki. Ama dediğim gibi önüne bir lm  serisi lineer regulator atarasan hiç sıkıntın kalmaz

musti463

İyi çıkıştan kastımız ripple değerimidir ? Bir çıkışın iyi olması için kriterler nelerdir hocam?
Mustafa Emir SADE

interrupter

Cinverterin çıkışını boşta hiç bir yük bağlamadan ölçtüğünüzde çok stabil bir voltaj okuyabilirsiniz. Ancak converterden akım çektikçe çıkışta değişimler oluşuyorsa bu noktada çıkısı 78xx serisi bir regülatör ve filtre ile destekleyebilirsiniz. Convertorün çıkısindan çektigin akima gore gerilim de oynamalar olacaktır tabii bu noktada convertorun teknik özellikleride önemli.

t2

78xx de numara yok. ripılı azaltmaz
78xx'in  azaltamadığı ripıl,
girişe yeteri kadar büyük kondansatör eklenirse düzelir.