hobi motor ve biten pil sorusu

Başlatan canbulut, 22 Eylül 2014, 16:56:24

canbulut

arkadaşlar s.a,
pille çalışan hobi motorunu ileri geri döndüren h köprüsü ile yapılmış bir devre var. Buradaki sorun pille çalışan devreyi pil biterken p=v*i 'den yola çıkarak pil biterken sorun olacağını kullanılan malzemelerin bozulacağını düşünüyorum.(akımdan dolayı)nasıl önlem alabilirim.mesela pil devre arasına sigorta koymayı düşünüyorum.artı ne gibi önlemler alabilirim. Teşekkürler.

Kabil ATICI

Niye öyle bir düşünceye kapıldın?
Pil biterken akım çekmeye kalkarsan gerilim çöker. Artan pilin iç direncinden dolayı akım öyle alıp başına sonsuza gitmez.  Dolayısı ile pilden alabileceğin güç düşer.
Biten pilde güç sabit kalmaz
ambar7

canbulut

motor tarafında istediği p'de sıkıntı olur mu?

Kabil ATICI

Motor istediği kadar ben istiyorum desin, beslemen yeterli gerilimi veremedikten sonra.
Motorun önce yavaşlar, sonra durur.

Normalde motor durduğu zamanki kadar akım akmaya çalışır. Zaten akım veren sistem zayıf.

Normalde devreni tasarlarken, motor sıkıştığında  çekeceği akıma dayanacak şekilde tasarlaman gerekir.
Örneğin motoru durdur ve enerji ver, diyelim ki 1A çekiyor, köprülerin minimum 1.2 A dayanmalı. Böyle tasarlamalısın. Aksi durumda araba şeklinde bir şey yaptın duvara toslarsa veya halıya takılırsa ne olacak? Devre güm.
ambar7

RaMu

Pil biterken önlem alman gereken şey veya
bozulacak olan şey pilin kendisidir,
ne tür pil kullanıyorsan ona göre önlem alman gerekecek,
özellikle lityum temelli sarzlı pillerin gerilimi belli bir seviyenin altına düşerse
pili tamamen kaybedebilirsin,
ni tabanlı pillerdede hafıza etkisi çok fazla olduğu için
dahada dikkatli olmalısın.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html