Cep telefonu ile PIC'i kontrol etmek.

Başlatan solidus, 05 Ekim 2014, 19:58:23

solidus

Herhangi bir cep telefonu ile ID numaraları verdiğim cihazları mesaj yolu ile kumanda etmek istiyorum.. Yazılım konusunda bilgi sahibiyim ama bu konuda araştırma ve çalışmaya nereden başlamalıyım biraz kafam karıştı. Yol haritasında yardımcı olacak fikirlerinize ihtiyacım var arkadaşlar..
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

Emre MERMİ

Biraz bende araştırmıştım ama sonra malzeme almaya üşendiğim için yarıda kaldı bu araştırmam. Gsm modülü kullanarak yapabilirsin, mesela sim900. Ama pahalı bir yol. SPİ pinleri açıkta olan telefonlarla AT komutlarını kullanarak yapabilirsin daha ucuz bir yol bence. Mesela sony k700i yi kullanabilirsin. Bununla ilgili arduino ile yapılan bir proje vardı. İngilizce bir sitede görmüştüm komutlar ve bağlantılar açıktı. Bunları pic e uyarlayıp kullanabilirsin.

baran123

Hocam bende demin geziniyordum şöyle bir şeye rastladım video altında link de vermiş başlangıç olabilir.İyi çalışmalar.

PIC16F877a SMS Controller without GSM modems

LukeSkywalker

solidus

Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

LukeSkywalker

Seri iletişim bilgisi (mcu ile pc arasinda en azindan), java ile android prog. (App inventor da olur bu is icin), bluetooth modul kullanimi bilgisi, bluetooth modül (tercihen usart cikisli), iyi bir algoritma, bluetooth sahibi android tel, herhangi bir mcu ( tercihen dahili uart modulu olan), mcu programlama bilgisi, baski devre yapilacaksa pcb çizim bilgisi.

solidus

Cevaplar için teşekkür ederim. Android öğrenmem gerçekten gereklimi ? Ya da nerede işime yarayacak açıklayabilirmisiniz ?

LukeSkywalker

Tipik ögrenci yaklasimi sezer gibiyim.

Android programlayamadan android telefondan gelen mesaji mcu'ya aktaramazsiniz.

Androod gunumuzde her yerde kullaniliyor, Ego otobuslerinin icerisindeki gelinem duraklari haber veren sistemden, akilli buzdolaplarina kadar.

solidus

Öğrenciliğim biteli epey oldu ama programcılıkta güncel değilim maalesef.. android programlama için ön araştırmalara başladım. İlginiz için teşekkür ederim.

Erhan YILMAZ

MrDarK

Amaç sadece sms ile kontrol etmek ise;

Android , Bluetooth , Cihaz üçlüsü çok uzun işlem bence.

GSM modemler varken 25$ seviyesinde neden bu kadar uğraş zaman harcayacasınız ?

Tabi android ve bluetooth bilmek için yapıyorsanız yararlı olur :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

LukeSkywalker

25 dolarlik gsm modemlere link verebilor misiniz?

mesaj birleştirme:: 05 Ekim 2014, 22:45:18

Bu modullerde imei problemini nasil asiyoruz?

Emre MERMİ

Yurt dışından bu gsm modemlerden alabiliyor muyuz ? Gümrükte sorun çıkıyor mu ? Bilgisi olan var mı ?

Firzen

Alıntı yapılan: lethaldream - 05 Ekim 2014, 23:53:33
Yurt dışından bu gsm modemlerden alabiliyor muyuz ? Gümrükte sorun çıkıyor mu ? Bilgisi olan var mı ?
Gelmesinde değil geldikten sonrasında problem var.
Ürün gelince ürünün üzerinde bulunan IMEI kaydetmeniz lazım. Burada karşınıza e-devlet sistemi çıkıyor gayet kulanışlı bir arayüz yapmışlar. Ama 25$ modem için 119.50tl'lik vergi ödemeniz lazım cihaz kaydı için.
Kararsız...

Emre MERMİ

Bu cihazlara İMEİ yazma muhabbeti olmuyor mu ? Yani kayıt yaptırmadan alternatif bir çözüm var mı ?