parmak izi okuyuculu personel takip sistemi

Başlatan serare_83, 10 Ekim 2014, 12:00:52

serare_83

Sevgili arkadaşlar hepinize kolay gelsin..konu başlığında da yazmış olduğum üzere parmak izi okuyuculu personel takip sistemi yapmak için arge araştırması yapmak yada yaptırmak istiyorum. Piyasada bulunan personel takip sistemlerinden neredeyse tamamen farklı olacak. Kısaca projeden bahsedeyim. 1 ve üzeri  sayıda parmak izi okuyucusundan tek merkeze(bilgisayara) bilgi girişi olacak. Okuyuculular belirlenen zamanda belirlenen süre kadar aktif olacak. Bilgisayar arayüz programı  personelin statü bilgisi isim bilgisi görev yeri birkaç kişisel bilgi yanında zaman bilgisini tutacak. Tutulan bu kayıtlar belli bir excel  formatında rapor olarak alınabilecek. Diğer bir önemli ayrıntı griş ve çıkış zamanları tutulurken personelin statüsüne göre  hem giriş çıkış tutacak hemde sürekli giriş tutacak. Bunu şöyle düşünelim yatılı okulda kalan öğrenci ve öğretmenler olarak farzedelim. Öğretmenlerin giriş çıkışları tutlurken öğrencilerin sadece yoklamaları alınacak. Sadece izin verilen öğrenci veya öğrencilerin giriş ve çıkışları tutulacak. Yani yurttan kısa süreli ayrılanlar tatile gidenler hastanede olanlar vs. Projenin ana hatları kısaca bu kadar igilenen arkadaşlar varsa detayları forum üzerinden kişisel mail ,whatsup, cep telefonu her türlü iletişim vasıtası üzerimden görüşebiliriz. Şimdiden her türlü yardımlarınız için teşekkür ediyorum

serkan_esk

Bunu ticari olarak satacakmisiniz bilmiyorumda biz is yerimizde fabrika programini ve parmak okuma cihazini kullaniyoruz. Sizin soylediklerinizden cok daha detayli raporlar veriyor. Ticari dusunce yoksa mutlaka inceleyin

serare_83

Ticari maksat kesinlikle yok tam aksine istediğimiz özellikte sistemi kurabilecek olana fazla olmasada bir miktar para ödeyebiliriz.

serare_83

aydınD

çok faydalı bir fikir olduğunu üşünüyorum
az bir maliyet ile kotarabileceklerden fikir ve yardım bekliyoruz

serare_83

Düşüncede bir sorun yok mesele fikri ıygulamaya geçerebilmekte. Bu konuda bilgim yetersiz kalıyor. Maalesef işin içine bilgisayar ve arayüz programı girince işler orada karışıyor. Maalesef yazılım konusunda tamammen sfırım. Aslında proje yada uygulama yukarıda söylediğim kadarla sınırlı değil. Konu metninde yazdığım gibi bunu yapabileceğine inanan veya yapacak arkadaş  varsa görüşmek isterim. 0542 636 07 66 irtibat numaram

serkan_esk

Yarin bilgi islemle gorusup yazarim. Kim nerde satiyor diye

aydınD

serare_83

arkadaşlar bu sistem askeri bir kışla için tasarlanacak.rütbeli personel ile erbaş erin yoklama kayıtlarını ve bir takım özel tefarruat gerektiren işlerin kaydını tutacak.kurulacak sistem bir çok şeyi içinde barındırıyor.hazır bir programdan ziyade istediğimiz işlemleri yazılım ve donanım diline dökebilecek kişi yada kurum bulmak için bu konuyu açtım. yaptığım ufak çaplı araştırmada bizim istediklerimizi yapan hazır bir programa rastlamadım.bu tip uygulamalar satan firmalar ise hazır olanları kullanıyor. yazılım ve donanım üzerinde değişiklik yapamıyorlar. konuyu inceleyen arkadaşlar varsa bu işi yapabilecek tanıdığınız kişiler mail adresim görünür durumda iletişim için telefon vermek isterim ama birkaç mesajım henüz onay bekliyor.

mehmet

İstanbul Perpa'da güvenlik sistemleri
satan firmaların neredeyse tamamında
bu tür ürünler mevcut. Yanlis
hatırlamıyorsam $120 civarından başlıyordu
fiyatları. Parmak izi, kart ve şifre ile
personel kaydı, maaş hesaplama(bu eksta
ucretli), iki adet kapı vs. açmaya yarayan
çıkışı olan tipler bile bulunmakta. 
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

serare_83

oralara sordum maalesef bizim ihtiyacımızı karşılamıyor.

kimlenbu

Eski işlerimden birisi de buydu, piyasada kabaca iki tip geçiş sistemi var, bir tanesi "offline" çalışan. Parmak izlerini ve izinli kartları makinaya yüklüyorsunuz ve bu şekilde çalışıyor. Turnike sistemleri için çıkışları da oluyor. Kötü yanı yeni kullanıcı ekleyeceğinizde tek tek bütün cihazları güncellemeniz lazım.

Diğer sistem sizin işinize daha uygun, "online" çalışan sistem. Cihazlarda ethernet girişi var, düzgün bir switch kullanırsanız istediğiniz kadar makina bağlayabilirsiniz. Geçiş olduğunda lan üzerinden ana makinaya verileri gönderiyor, ana makina izin verirse turnikeler açılıyor. İzin tanımlamalarını da ana makinaya bağlı "master" cihazdan yapıyorsunuz.

Kendiniz yapmak istiyorsanız ne yazık ki dökümantasyonları çok da iyi değildi, dandik bir switch kullanırsanız veri trafiğini kaldıramıyor ve kilitleniyor.

Satmayı düşünmüyorsanız hazır bir  sistem almak daha mantıklı.

serare_83

Yapılması planlanan aslında geçiş sistemi değil. Parmak izi okuyucu kullanarak personel takibi yapmak. Kartlı yada şifreli bir sistem yapılması planlanan işlemler için güvenlik zaafiyeti oluşturuyor. Sistem herhangi bir kapı yada turnike sistemini açmayacak.  Kısacası parmak izi ile yoklama alma işlemi ve bununla ilgili dökümleri aldırmak istiyoruz. O sebebten standart prohramların temelinde zaman bilgisi olarak griş ve çıkış zamanı var. Ben kaydedilen personelin statüsüne göre hem giriş çıkış zamanını tutacak,hemde belli zamanlarda kayıtlı personel parmak izini kullanarak orada bulunduğunu onaylayacak. Başka bir örnekle açıklayayım. Herhangi bir hapishanede gardiyanların mesaiye geliş ve ayrılış zamanını tutacak. Mahkumlarda belli zamanlarda parmakizlerini okutucuya okutarak yoklamalarını verecek.kabaca sistemin ana hatları bu şekilde.

serare_83

Ticari bir düşünce yok.türkiye piyasasında böyle bir sisteme rastlamadım. Piyasada bulunan uygulamalar giriş çıkış kontrolü üzerine. Farklı giriş yöntemleri kullanarak şifre kart okuyucu patmak izi vs. Bir kuruma bir binaya yada bir odaya kim nezaman girmiş ne zaman çıkmış ve girip çıkarken kapı turnike sistemi yada kayar kapı vs bunların otamatik açılması hedeflenmiş. Yapılacak işlem böyle değil. Herhangi bir oda yada bina tesise girerken bişeyleri açıp kapamasına gerek yok. Sadece okuyucu ve bilgisayar. Program sadece yoklama alacak kim var kim yok kim nezaman gelmiş ne zaman çıkmış. Kimler izinli kimler görevli kimler hasta, yada hastaneye muayeneye gitmiş, raporlu bunların bilgisini ve kaydını tutacak.

serare_83

Projeyi yada sistemiistenilen ihtiyaçları karşılayacak şekilde yeniden yada hazır olanı  istediğimiz işlemleri yapabilecek seviyeye getirebilecek kurum yada kişiler varsa bu konuda bilgisi olan yardımcı olursanız sevinirim.