IR2106 ile MOSFET SÜRME

Başlatan polleme, 13 Ekim 2014, 13:56:13

polleme

Elimde TLP250 ile IR2106 mosfet sürücü entegreleri var. Daha önce hiç mosfet sürücü entegresi kullanmadığımdan nasıl bir devre kurmam gerektiğinden emin olamadım. Sürücü entegreyi başlangıçta sadece low side olarak bir DC motor sürmede kullanacağım. Mosfet ve sürücü entegre dışında minimum devre elemanı kullanarak bunu nasıl ve hangi sürücü ile yapabilirim? Elimdeki TLP250 ama IR2106'dan hangisini tavsiye edersiniz? Eğer daha basit bir devre ile sürebileceğim başka bir sürücü varsa onu kullanmayı da tercih edebilirim. Low side kullanımda yine bootstrap kapasite kullanımı gerekli midir? TLP250, izole olması nedeniyle hoşuma gitti aslında, ama çokça ekstra eleman gerektirdiğinden sıcak bakamadım.

Forumda mosfet sürücü konusunda çok başlıklar var ama konuyu bu yönde basit olarak ele alan ve tek mosfet sürülüşünden bahseden bir başlık göremedim.

Salih

Bende sen gibi mosfet konusunda çok tecrübeli değilim. Geçenlerde TLP250 kullandım.
Endüktif bir yükü pwm'le kontrol ettim.
Devre gayet güzel çalışıyor. Bir problem yok.

polleme

http://tahmidmc.blogspot.de/2013/05/using-tlp250-for-isolated-mosfet-gate.html

Bu linkten incelediğimde devre gereğinden fazla karışık göründü. Şimdi devrenize bakıp inceleyince oradaki iki kapasitenin besleme filtrelemesi için kullanıldığını anlıyorum. Vgs arası direnç ise Gate ucunun boşta iken GND olmasını sağlıyor ama bunun kullanımı şart değil o zaman. Bu durumda TLP250 ile tek direnç bu işi çözüyor görünüyor.

Salih

Dediğin gibi TLP250 zaten şaseye kendi bağlıyor. Yani normalde çıkış da şase oluyor.
TLP250 ye alttan besleme uçlarına 100nf da bağladım. Şemada görülmüyor.

polleme

Datasheet'ten TLP250'nin giriş LED'inin 3V altında da çalışabileceğini görüyorum, bu durumda TTL 3.3V olan devrelerde de TLP250 sorun çıkarmayacaktır.

Geriye sadece TLP250'nin 12V besleme gerilimi kalıyor. Devrede onun için ayrı güç kaynağı kullanmak pratik olmaz. Motoru besleyecek olan 24V veya 48V'tan bir devre ile 12V elde edip TLP250'ye vermek gerek. Basit bir 7812 yeterli olur mu? Siz nasıl yaptınız?

Tagli

IR2101 kullandığım bir sürücü devresinde 24'ten 12'ye 7812 ile düşüyorum, sorun olmuyor.

Yalnız üst tarafta N kanal MOSFET olacaksa bootstrap yapmak gerekecektir. TLP250 böyle bir durumda yeterli olmaz.
Gökçe Tağlıoğlu

polleme

Alıntı yapılan: Tagli - 13 Ekim 2014, 15:30:32
IR2101 kullandığım bir sürücü devresinde 24'ten 12'ye 7812 ile düşüyorum, sorun olmuyor.

Yalnız üst tarafta N kanal MOSFET olacaksa bootstrap yapmak gerekecektir. TLP250 böyle bir durumda yeterli olmaz.

Aradığım cevap bu idi. Besleme konusu tamam. TLP250 ile sadece tek (low side) MOSFET sürebiliyorum, bu da tamam. Peki son olarak low ve high side birlikte iki MOSFET'i sürmek istersem bu IR2xxx serilerinden hangisini kullanmak uygun? Çok çeşit var ve 1-2 parametre ile ayrılıyorlar gibi görünüyor. Aradığım özellikler şunlar:

- MOSFET'ler iki adet (low ve high) olacak, low ve side bağımsız çalışabilmeli.
- Yük gerilimi 12-600V arası olabilir.
- MCU girişi TTL 3.3V veya 5V desteklemeli.

Kazım

http://tahmidmc.blogspot.com.tr/2013/01/using-high-low-side-driver-ir2110-with.html

Figure 11' deki devreyi IR2110 ve IR2112 ile kurdum. High ve Low side çıkışlar ile N kanal mosları low side olarak individual çalıştırabilrsin. Bunların IR2112' yi seçebilirsin.

Mosfetler IRFZ44. Entegre İnput vebesleme voltaj seviyesi 3V3. Yük beslemeleri 12V.Pwm frekansı 20Khz. Yük olarak 2 adet 20Amper Dc motor kullandım. Sorunsuz çalışıyor. Moslar ısınmıyor.

Yazıda IR entegrelerin 3v3 ile stabil çalışmadığı yazılmış ama ben bu gibi bir durumla karşılaşmadım. Yük akım kontrolu yapıp sürücü entgrenin SD bacağı high' e çekilerek mosfetlerin tetiklenmesi kesilirse hem yük, hemde mosfet arızalarının önüne geçilebilir.